ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXIV Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 24 posiedzenia Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 4 października 2005 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty. Prezes ORA zaprosił na posiedzenie Rady mgr farm. Aleksandra Żurka. Mgr farm. Aleksander Żurek prowadzi hurtownię farmaceutyczną SALUS INTERNATIONAL i jest współorganizatorem Pierwszej Polsko-Niemieckiej Farmaceutycznej Konferencji Nauko-Szkoleniowej w Krakowie. Wcześniej wykazał pomoc i zaangażowanie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy niemiecką izbą aptekarską i OIA w Katowicach. Ze strony OIA w Katowicach współpracowali z nim wtedy mgr Lidia Wolnicka-Morawiec i mgr Józef Wawrzynek. Obecnie mgr farm. Aleksander Żurek jako obywatel z Austrii otrzymał prawo wykonywania zawodu farmaceuty i został członkiem OIA w Katowicach. Z poparciem ORA w Katowicach, na wniosek Prezesa NRA, został wyróżniony Medalem im. Prof. Bronisława Koskowskiego. Mgr Aleksander Żurek podziękował Radzie Aptekarskiej i jej Prezesowi za poparcie wniosku o wydanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty i za wskazanie jego kandydatury do odznaczenia. W dalszej części mgr Aleksander Żurek zachęcał do licznego udziału w Konferencji. Organizacja Konferencji wymagała ogromnego zaangażowania i pochłonęła sporo środków finansowych. Z uwagi na duże doświadczenia niemieckiego samorządu zawodowego aptekarzy, należałoby skorzystać z tych doświadczeń. Niemiecka Izba Aptekarska ma np. duże osiągnięcia w dziedzinie profilaktyki diagnostycznej. Certyfikuje też apteki pod względem jakości prowadzonej działalności. Na zakończenie mgr Aleksander Żurek szczególnie zachęcał do udziału w panelowym Forum Ekonomicznym. Informację na temat Konferencji Farmaceutycznej uzupełnił dr Andrzej Deląg, który także wniósł duży osobisty wkład w organizację tego przedsięwzięcia.

2. ORA przyjęła protokół z 23 posiedzenia ORA i z 32 posiedzenia Prezydium ORA

3a. Ze względu na fakt zaprzestania z dniem 15 września 2005 roku, pełnienia funkcji kierownika apteki przez

– mgr farm. Wiesławę B.

opiniowanie wniosku dotyczącego możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia, stało się bezprzedmiotowe.

3b. Po uprzednim przeprowadzeniu przez Prezesa ORA rozmów wyjaśniających z kandydatkami na stanowisko kierownika apteki i zarekomendowaniu tych kandydatur, ORA zaopiniowała pozytywnie kandydatury:

- mgr farm. Grażyny J., w aptece ogólnodostępnej w Tychach ul. Dąbrowskiego 95, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią mgr farm. Annę Skorupską, przy 6 głosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Marii K., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „NOVITA” w Siemianowicach Śl. ul. Świerczewskiego 17, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Małgorzatę Wojtasik, Panią Zdzisławę Piper, Pana Mirosława Kurek, przy 3 głosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Justyny L., w aptece w aptece ogólnodostępnej o nazwie „RECENS” w Mysłowicach ul. Chopina 14, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez RECENS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach, przy 1 glosie „wstrzymującym się”,

- mgr farm. Krystyny H., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „GALEN” w Bieruniu ul. Słowackiego 38, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią mgr farm. Ewę Ptasik-Wójcik, przy 2 glosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Reginy O., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „MAGICZNA” w Katowicach ul. Szafranka 2, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „MAGICZNA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi, przy 1 głosie „przeciw” i 10 „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Ewy G., w aptece ogólnodostępnej w Rybniku ul. Wodzisławska 1, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „IZMAR” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy 5 głosach „wstrzymujących się”.

3c. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie aptekę „IRENA” w Piekarach Śląskich, do przeprowadzenia przeszkolenia uzupełniającego mgr farm. Urszuli Palczewskiej.

3d. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie aptekę „Cefarmu Śląskiego” S.A. w Jaworznie ul. Grunwaldzka 64, do prowadzenia staży zawodowych studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego ŚAM.

4. Na zaproszenie ORA na spotkanie przyjechał Prezydent Fundacji Budowy Pomnika Jana Pawła II w Rybniku mgr farm. Edward Kasza. Mgr Edward Kasza przedstawił historię, założenia i cele Fundacji. Dla ORA najbardziej interesująca była ta część działalności Fundacji, która ma celu udzielanie pomocy w kształceniu osób niepełnosprawnych ruchowo, na niektórych Wydziałach Farmaceutycznych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz technikach farmaceutycznych. Mgr farm. Edward Kasza zwrócił się do OIA o wsparcie finansowe Fundacji. Środki finansowe mogłyby zostać przeznaczone na przystosowanie Uczelni dla potrzeb osób na wózkach inwalidzkich np. stołów laboratoryjnych, ubikacji, wykonanie podjazdów. Mgr farm. Edward Kasza poinformował też, że od nowego roku akademickiego rozpocznie naukę na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UJ w Krakowie, pierwsza w świecie studentka farmacji na wózku inwalidzkim. Fundacja chciałaby, żeby w przyszłym roku akademickim podjęło studia 5-10 osób niepełnosprawnych ruchowo. ORA krótko przedyskutowała problem zatrudniania w aptekach osób niepełnosprawnych. Stwierdzono, że postęp cywilizacyjny powoduje, że kalectwo może nastąpić u farmaceutów już wykonujących zawód i takim osobom też należałoby zapewnić możliwość kontynuowania pracy w aptece. Mgr Edward Kasza poinformował, że w jego aptece stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej na wózku, pozwala mieć w zasięgu ręki około 6 tysięcy pozycji leków. Takich stanowisk pracy w aptekach jest jednak stanowczo za mało. Prezes ORA podsumowując spotkanie z Prezydentem Fundacji stwierdził, że teraz Rada ma już pełny obraz sprawy. ORA na poprzednim swoim posiedzeniu też przedyskutowała problem pomocy niepełnosprawnym studentom i farmaceutom. ORA może rozważyć sprawę pomocy, dla konkretnej Uczelni np. UJ w Krakowie, w przystosowaniu warunków studiów dla osób niepełnosprawnych. Mogłoby to polegać m.in. na dostosowaniu laboratoriów dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Pomoc finansowa byłaby przekazana bezpośrednio Uczelni. Wybór Uczelni zostałby dokonany w porozumieniu z Fundacją. Alternatywą jest ufundowanie stypendium dla konkretnego niepełnosprawnego studenta. Prezes ORA zaproponował głosowanie nad formą pomocy finansowej i zadecydowanie, czy udzielamy pomocy uczelni, czy fundujemy stypendium. Przed głosowaniem głos zabrał mgr Krzysztof Majka, Skarbnik OIA w Katowicach. Mgr Krzysztof Majka zwrócił uwagę, że Rada musi głosować konkretny wniosek, a nie mamy ani wniosku uczelni, ani osoby niepełnosprawnej. W tej sytuacji Rada postanowiła przy 1 glosie „wstrzymującym się” nie dyskutować i nie głosować wcześniej proponowanych wniosków.

5. Dr Stanisław Piechula poinformował, że wyborach do Sejmu otrzymał 5070 głosów. Było to jednak za mało, aby otrzymać mandat poselski. Zabrakło 1770 głosów. Mgr Anna Śliwińska otrzymała 2400 głosów, a mgr Feliks Grzywocz 242 głosy. Prezes ORA poinformował, że w okręgu rybnickim przyjechało głosować na jego kandydaturę wielu przedstawicieli innych izb aptekarskich, a zbyt mało było przedstawicieli naszej Izby. Po raz kolejny nie udało się więc zjednoczyć środowiska farmaceutycznego dla wspólnego dobra, chociaż szanse na wybór były spore. Prezes stwierdził, że nie wolno jednak tracić energii i zdobytych doświadczeń. Podstawowym wnioskiem z kampanii wyborczej jest to, że kampanię taką trzeba robić na długo przed terminem wyborów, praktycznie najlepiej przez całe 4 lata. Kampania prowadzona w ostatniej chwili niewiele da osobom, które nie są znane. Do aptek np. zbyt późno dotarły ulotki wyborcze Prezesa. Kolejny wniosek to wystawienie i promowanie w wyborach tylko jednego kandydata. Wykorzystując doświadczenia należy teraz skupić się na wyborach samorządowych. W wyborach do terenowych władz samorządowych, OIA powinna natomiast wystawić swoich kandydatów w każdym okręgu. Mgr Tomasz Witecki zaproponował utworzenie grupy ludzi zajmujących się wyborami. Do tej grupy zaproponował, oprócz Prezesa ORA, mgr Annę Śliwińską i mgr Piotra Klimę. ORA wyraziła zgodę na podjęcie prac takiej grupy zajmującej się wyborami przy Komisji d/s Strategii OIA w Katowicach. Mgr Piotr Klima zwrócił uwagę, że w różnych wyborach wyborcy głosują głównie na ludzi znanych. Twarze kandydatów muszą być rozpoznawalne np. Prezesów ORA. Do prowadzenia kampanii ponownie należy poprosić o pomoc apteki. Mgr Piotr Klima stwierdził też, że w ramach Komisji Strategii będą dyskutowane różne pomysły na kampanię wyborczą. W celu rozpowszechnienia wizerunku aktywnych członków OIA, mgr Piotr Klima zaproponował m.in. utworzenie funkcji farmaceuty powiatowego. Na zakończenie mgr Piotr Klima, Zastępca Prezesa ORA, podziękował dr Stanisławowi Piechuli i mgr Annie Śliwińskiej za podjęcie trudu prowadzenia kampanii wyborczej i próbę zdobycia, dla dobra całego środowiska aptekarskiego, mandatu poselskiego.

6. Informacje bieżące:

6a. Tegoroczne obchody Dnia Aptekarza miały uroczysty charakter. Odbywały się na zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości wziął udział Minister Zdrowia Marek Balicki. Minister wręczał odznaczenia państwowe. Z OIA w Katowicach odznaczeni zostali: mgr Lidia Wolnicka-Morawiec – Złotym Krzyżem Zasługi i dr Stanisław Piechula – Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ponadto Prezes NRA mgr Andrzej Wróbel odznaczył Medalem im. Prof. Bronisława Koskowskiego: mgr Annę Śliwińską, dr Andrzeja Deląga i mgr Aleksandra Żurka. Prezes ORA stwierdził, że OIA w Katowicach będzie co roku występować do Wojewody z wnioskami o nadanie kolejnym członkom OIA odznaczeń państwowych, a do NRA o przyznanie Medalu im. Prof. Bronisława Koskowskiego. Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec zaproponowała powołanie w OIA w Katowicach Kapituły, która zajęłaby się całością spraw związanych z przyznawania medali, odznaczeń i wyróżnień. Obecnie sprawę opracowania regulaminu przyznawania wyróżnień zajmuje się mgr Piotr Klima. Na zakończenie Prezes ORA dr Stanisław Piechula poprosił członków Rady o zastanowienie się nad tym, kto zasłużył na wytypowanie do odznaczeń państwowych i medalu im. B. Koskowskiego. Kandydatury powinny zostać przedstawione i przedyskutowane na następnym posiedzeniu ORA.

6b. Prezes ORA w marcu br. wysłał do Śl. WIF pismo z prośbą o zbadanie i wyjaśnienie problemu wykorzystywania słowa „apteka” w takich kombinacjach jak „apteka internetowa”, „apteka wysyłkowa”. Pismo to Śl. WIF przesłała do GIF. W odpowiedzi na to pismo GIF stwierdza, że pełni funkcję organu II instancji w stosunku do decyzji i postanowień WIF. W związku z powyższym rozstrzygnięcie ewentualnego naruszenia Prawa farmaceutycznego w przedstawionej sprawie należy do miejscowego WIF. Po otrzymaniu takiej odpowiedzi mec. Krystian Szulc wystosował do Małopolskiego WIF pismo, w którym prosi o podjęcie działań w związku z prowadzoną na terenie Małopolski działalnością pod szyldem „Apteka Internetowa”.

6c. ORA przyjęła do wiadomości zawiadomienie OROZ o skierowaniu do OSA w Katowicach wniosku o ukaranie jednego z członków OIA w Katowicach.

6d. Mec. Krystian Szulc omówił problemy związane z odwołaniem złożonym przez pełnomocnika HIPOKRATES Sp. z o.o. od pozytywnych opinii ORA w sprawie wniosków o cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek w Dąbrowie Górniczej, Katowicach i Mikołowie wydanych dla w/w spółki. Radca prawny OIA zwrócił uwagę, że skarżący zarzuca ORA podjęcie uchwał na zasadzie uznaniowości. Mec. Krystian Szulc stwierdził, że każda opinia jest wydawana na tych zasadach. W uzasadnieniu należy natomiast wskazać, co brano pod uwagę i tak też jest w tym przypadku. Mec. Krystian Szulc poinformował, że nieprawdziwe są też zarzuty, że uzasadnienie oparto o uchylony wyrok NSA. Radca prawny OIA ocenił, że odwołania zostały złożone dla zasady. Odwołania pełnomocnika HIPOKRATES Sp. z o.o, zostaną przesłane do NRA z pismem wyjaśniającym mec. Krystiana Szulca.

6e. Dr Stanisław Piechula poinformował, że w planach miasta Katowice jest położenie chodników po obu stronach ulicy Krynicznej, gdzie znajduje się Izba Aptekarska. W związku z tym nie będzie możliwości parkowania samochodów przed budynkiem siedziby Izby. Powstał problem utworzenia innych miejsc parkingowych np. z wykorzystaniem ogrodu. Prezes ORA zaproponuje Radzie przyjęcie projektu rozwiązania problemu parkingu oraz ewentualnego projektu wraz z propozycją cenową. ORA zaakceptowała propozycję Prezesa ORA. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a 3 członków ORA uznało, żeby nic nie robić w kwestii tworzenia nowych miejsc parkingowych i zaczekać na to, co zrobią władze miejskie.

7. Wolne głosy i wnioski:

7a. ORA postanowiła oddelegować do pracy w Komisji Bioetycznej ŚAM, Zastępcę Prezesa ORA mgr Piotra Klimę,

7b. Przy 2 głosach „wstrzymujących się” ORA podjęła uchwałę o kierowaniu do OROZ wniosków o skreślenie z listy członków OIA w Katowicach farmaceutów, którzy nie dostarczyli ankiet danych osobowych, przez co brak możliwości nawiązania z tymi osobami jakiegokolwiek kontaktu( brak aktualnego adresu zamieszkania, miejsca pracy, telefonów, przekazów składek).

7c. Jak co roku Spółka AMUN przesłała do OIA komplet kart świątecznych oraz kalendarz, które zostały namalowane przez artystów malujących ustami i nogami, z prośbą o wsparcie finansowe. Prezes ORA podkreślił, że fundusze OIA pochodzą ze składek członkowskich i nie powinny być przeznaczane na inne niż ustawowe cele. ORA zgodziła się ze stanowiskiem Prezesa ORA i przy 2 głosach „wstrzymujących się” postanowiła zapłacić jedynie za otrzymaną przesyłkę. Ponadto ORA postanowiła skierować do Wydawnictwa AMUN pismo z prośbą o zaprzestanie przesyłania materiałów „świątecznych” na adres OIA w Katowicach.

7d. Członkowie ORA przedyskutowali problem kontraktów zawieranych z zezwoleniobiorami przez farmaceutów, prowadzących działalność polegającą na kierowaniu apteką (kontrakty na kierowanie apteką). Przeanalizowano zagrożenia dla farmaceuty wynikające z takich kontraktów. Wnioskiem z tej dyskusji jest to, że rozwiązanie takie przynosi korzyści spółkom, które są właścicielami aptek, a jest niebezpieczne dla farmaceutów.

7e. Dr Andrzej Deląg poprosił o zgłaszanie tematów na punktowane zebrania rejonowe. Poinformował też, że wiele firm proponuje dobre tematy i wykładowców. Ponieważ program szkoleń rozwija się bardzo intensywnie, już w tym roku będą wypełniane i potwierdzane karty szkoleń ciągłych dla farmaceutów. Dr Andrzej Deląg podziękował też mgr farm. Małgorzacie Jarczok za zaangażowanie i zorganizowanie dwóch kursów dla farmaceutów z terenu Siemianowic Śląskich, Katowic i Chorzowa.

7f. ORA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie skierowania do OROZ, kierowników Aptek Magicznych w Katowicach, Chorzowie, Knurowie i Sosnowcu. Uchwała jest zgodna ze Stanowiskiem ORA z czerwca br, w sprawie reklamowania leków wydawanych wyłącznie na receptę.

8. Na tym zakończono 24 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, w dniu 4 października 2005 roku.

Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right