ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXII Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 22 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 2 sierpnia 2005 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Okręgowa Rada Aptekarska, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła protokół z 21 posiedzenia ORA i z 30 posiedzenia Prezydium ORA

3a. Po uprzednim przeprowadzeniu przez Prezesa ORA rozmów wyjaśniających z kandydatami na stanowisko kierownika apteki i zarekomendowaniu tych kandydatur, ORA zaopiniowała pozytywnie kandydatury:

- mgr farm. Heleny M., w aptece ogólnodostępnej w Jaworznie ul. Krakowska 126, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez M,. Glimos, H. Grabowski, J. Noszka „GNOM” „ Spółka Jawna z siedzibą w Jaworznie,

- mgr farm. Marii L., w aptece ogólnodostępnej w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 37, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Apteki Polskie V. Ciosk-Pietrusik, R. Pietrusik, M. Bartosiewicz, J. Bartosiewicz, W. Ciosk Spółka Jawna z siedzibą w Zawierciu,

- dr farm. Adama S., w aptece o nazwie „REMEDIUM” w Szczekocinach ul. Kościelna 10, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Małgorzatę Sikora.
Powyższe opinie zostały wydane jednogłośnie.

Z uwagi na konieczność ubiegania się, ze względów formalnych, o nowe zezwolenia na prowadzenie apteki, bez zmian w obsadzie personelu fachowego apteki, ORA zaopiniowała pozytywnie dotychczasowych kierowników aptek, bez przeprowadzania rozmów wyjaśniających:

- mgr farm. Bożenę Ł., w aptece ogólnodostępnej w Czeladzi ul. Rynek 24, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „Apteka Prywatna Łokieć Spółka Jawna z siedzibą w Czeladzi ( zmiana zezwolenia),

- mgr farm. Ewę W., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Melisa” w Sosnowcu ul. Staszica 8B, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „Melisa” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sosnowcu ( zmiana zezwolenia),

- mgr farm. Joannę K., w aptece o nazwie „Medipol” w Katowicach ul. Chorzowska 7A, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Iwonę Kenda-Szczęśniak ( zmiana zezwolenia),
Powyższe uchwały ORA również podjęła jednogłośnie.

ORA wstrzymała, do czasu przeprowadzenia rozmowy, wydanie opinii w sprawie kandydatury:

- mgr farm. Katarzyny Ł. na stanowisko kierownika apteki o nazwie „Miodowa” w Katowicach ul. Witosa 21. Z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie tej apteki wystąpiła Pani Bogusława Tekielak.

3b. Prezes ORA przeprowadził również rozmowę wyjaśniająca z kandydatką na stanowisko osoby odpowiedzialnej za prowadzenie punktu aptecznego:

- mgr farm. Małgorzatą Z. w punkcie aptecznym w Pielgrzymowicach gm. Pawłowice ul. Golasowicka 4, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego złożonym przez Panią Małgorzatę Zioła i Pana Stefana Zioła. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie tę kandydaturę.

4. Prezydium NRA po rozpatrzeniu zażalenia spółki Hipokrates Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, na postanowienia ( uchwały) Prezydium ORA w Katowicach, zawierające pozytywnie opinie w sprawie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych:
– w Dąbrowie Górniczej ul. Katowicka 11
– w Katowicach ul. Fliegera 14
– w Mikołowie ul. Gliwicka 2
uchyliło w całości uchwały Prezydium ORA w Katowicach i przekazało sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazano, że opinia powinna zawierać stanowisko odnoszące się do aktualnych okoliczności. Stanowisko powinno zostać uzasadnione i poparte przeprowadzonymi dowodami. Radca prawny OIA w Katowicach zwrócił uwagę, że samorząd aptekarski nie ma możliwości przeprowadzenia postępowań wyjaśniających. ORA może jedynie zaprosić na posiedzenie prezesa spółki i poprosić o wyjaśnienia. Może też poprosić o materiały w sprawie Śl.WIF. Mec. Krystian Szulc przygotuje odpowiednie pisma, które z zachowaniem terminów administracyjnych, będą zawierać zaproszenia dla upoważnionych przedstawicieli spółki na posiedzenie ORA w dniu 6 września 2005 roku.

Prezydium NRA uchyliło też negatywną opinię Prezydium ORA w Katowicach w sprawie kandydatury mgr farm. Renaty R. na stanowisko kierownika apteki w Żorach ul. Wodzisławska Negatywna opinia w w/w sprawie były skutkiem nie podpisania przez właściciela apteki (GCF) i kandydatkę na stanowisko kierownika apteki, przygotowanego przez OIA w Katowicach, aneksu do umowy o pracę kierownika apteki, umożliwiającego kierownikowi prowadzenie apteki zgodnie z Prawem farmaceutycznym i zasadami Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Ponieważ Śl.WIF nie wydał do tej pory zezwolenia na prowadzenie w/w apteki koniecznym stało się ponowne opiniowanie kandydatury:

- mgr farm. Renaty R. na stanowisko kierownika apteki w Żorach ul. Wodzisławska, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez GCF Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie.

Na podstawie uchwały ORA podjętej w dniu 5 lipca 2005 roku, w związku z uzasadnieniem uchylenia przez Prezydium NRA uchwał organów OIA, w myśl której negatywnie będą opiniowani tylko ci kandydaci na stanowisko kierownika apteki, którzy sami nie widzą potrzeby podpisania wyżej wspomnianego aneksu lub odpowiedniego zobowiązania, ORA postanowiła ponownie zwrócić się do mgr farm. Renaty R. o podpisanie wspomnianego aneksu lub zobowiązania. Jeżeli kandydatka podpisze aneks, ORA wyda opinię pozytywną Uchwała została podjęta jednogłośnie.

5. Prezes ORA poinformował, że zostały już ustalone ostateczne listy wyborcze Platformy Obywatelskiej (PO). Dr Stanisław Piechula, Prezes ORA znalazł się na miejscu 16 listy PO w okręgu wyborczym nr 30, obejmującym powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory. Mgr Anna Śliwińska - bezpartyjna-Zastępca Prezesa ORA, zajmuje 11 miejsce na liście PO w okręgu wyborczym nr 32 obejmującym powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec. W związku z powyższym w bieżącej korespondencji wysłano do wszystkich aptek i hurtowni farmaceutycznych pismo podpisane przez Wiceprezesów ORA mgr Marię Bilińską i dr Andrzeja Deląga informujące, że dr Stanisław Piechula i mgr Anna Śliwińska zdecydowali się reprezentować środowisko aptekarskie w najbliższych wyborach parlamentarnych. Wiceprezesi ORA zwracają się do całego środowiska o wsparcie przedstawicieli aptekarzy, poprzez pomoc i zaangażowanie w zbliżającą się kampanie wyborczą. Ponadto do aptek wysłano „List otwarty” podpisany przez mgr Annę Śliwińską i dr Stanisława Piechulę, w którym nasi kandydaci na posłów oficjalnie informują, że w celu reprezentowania praw pacjentów oraz podniesienia rangi zawodu farmaceuty i całego środowiska aptekarskiego, postanowili kandydować w wyborach do Sejmu. Nasi kandydaci zwracają się z prośbą o zaangażowanie i pomoc w zebraniu podpisów poparcia dla list kandydatów PO. Do aptek znajdujących się na terenie okręgów nr 30 i 32 oraz farmaceutów zamieszkałych na terenie tych okręgów, oprócz „Listu”, zostały wysłane listy PO do zbierania podpisów na naszych kandydatów do Sejmu oraz instrukcja zbierania tych podpisów. W związku z omawianym tematem, mgr Grzegorz Zagórny zaproponował zwrócenie się do środowiska aptekarskiego w okręgu katowickim, o poparcie kandydatury dr Andrzeja Sośnierza, kandydującego także z listy PO. ORA zaakceptowała powyższą propozycję. Prezes ORA poinformował także, że w jego okręgu będzie kandydował do Sejmu mgr farm. Feliks Grzywocz z listy PSL.

6. Prezes ORA już na poprzednim posiedzeniu zaproponował Radzie rozwinięcie drugiego etapu inicjatywy „Aptekarze – Pacjentom = Leczenie może być tańsze”. Pierwszy etap inicjatywy prowadzony prawie dokładnie rok temu zakończył się powodzeniem. Rozwinięcie inicjatywy ma na celu doprowadzenie do niskich, stałych cen na leki refundowane, z czego niewątpliwą korzyść odniosą pacjenci. Prezes ORA poinformował, że przygotowuje już materiały, ale potrwa to jeszcze około 2 tygodni. Prezes przygotowuje spotkanie z dziennikarzami oraz materiały, które umieszczone w aptekach będą informować pacjentów, m.in. gdzie pytać i co robić, żeby leczyć się tanio.

7. Z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), Prezes ORA w Katowicach otrzymał pismo zawiadamiające, że kierownicy aptek wyrażają wątpliwość wobec uchwały Okręgowego Zjazdu Aptekarzy, różnicującej obowiązki członków Izby pod względem wysokości opłacanej składki w zależności od rodzaju prowadzonej księgowości w aptece. W związku z powyższym w imieniu i z upoważnienia Rzecznika, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego prosi o przeanalizowanie skargi kierowników aptek i poinformowanie RPO co do przedstawionych zarzutów. Prezes ORA poinformował, że w 2002 roku, również zwrócił się w tej sprawie do RPO i otrzymał odpowiedź, że ustawodawca umożliwił izbom aptekarskim pobieranie składek członkowskich, wyposażając ORA w kompetencje do określenia wysokości tej składki. Jeśli zdaniem aptekarzy, obowiązujące zasady ustalania składki członkowskiej wymagają zmiany, to mogą w tej sprawie przedstawiać wnioski i zastrzeżenia do NIA oraz ewentualnie do Ministra Zdrowia. W piśmie podkreślono również, że składki członkowskie o zróżnicowanej wysokości opłacają również lekarze i pielęgniarki. Wobec powyższego, ponieważ są dwa różne stanowiska RPO, pomimo tego, że stan prawny nie uległ zmianie, ORA postanowiła skierować do RPO pismo z prośbą o zajęcie ostatecznego stanowiska. RPO zostanie także poinformowany, że ORA już wcześniej, przed otrzymaniem pisma z biura RPO, podjęła działania mające na celu ujednolicenie składek członkowskich dla kierowników aptek.

8. Ze względów organizacyjnych ORA podjęła uchwałę upoważniającą Zastępców Prezesa ORA, Sekretarza ORA oraz dyrektora biura OIA do dokonywania wpisów w prawie wykonywania zawodu farmaceuty, dotyczących zmian w danych osobowych, skreśleń i wpisów odnośnie członkostwa w OIA Katowice, przebiegu wykonywania zawodu oraz uzyskanych specjalizacjach i stopniach naukowych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

9. Prezes ORA zaproponował, aby powstająca przy OIA w Katowicach Korporacja, wykorzystała dotychczasowe logo Korporacji Aptek Polskich. Logo, którego właścicielem jest IGAP zostało zastrzeżone w Urzędzie Patentowym. ORA mogłaby nabyć do niego wszystkie prawa, odkupując go po kosztach poniesionych przy rejestracji (ok. 7 tyś. zł). Wielką zaletą tej propozycji jest to, że znak jest już dobrze znany i rozpoznawalny. Ponadto Prezes ORA wyraził propozycję, że jeżeli Korporacja przy OIA nie powstanie lub po jakimś czasie zakończy działalność to dr Stanisław Piechula może odkupić logo od Izby. ORA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nabycia praw do logo. Całość dokumentacji przekażę Izbie IGAP.

10. Informacje bieżące:

10a. Prezes NRA skierował do Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym w imieniu NRA informuje, że samorząd aptekarski opowiada się za koncepcją opracowania w najbliższym czasie nowej ustawy dotyczącej zawodu farmaceuty (aptekarza), regulującej także zasady i tryb uznawania kwalifikacji zawodowych obywateli innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej oraz stwierdzania ich prawa do wykonywania zawodu farmaceuty (aptekarza) na terenie RP.

10b. Prezes NRA po raz kolejny w piśmie do ministerstwa zdrowia wyraża protest w sprawie pomijania samorządu aptekarskiego w procesie procedowania nad zmianami w Prawie farmaceutycznym. Dowodem na pomijanie roli samorządu aptekarskiego w tej sprawie jest dostarczenie do NIA w dniu 15 lipca br, zaproszenia dla przedstawicieli samorządu aptekarskiego na spotkanie w dniu 13 lipca 2005 roku, dotyczące uwag zgłoszonych do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne.

10c. Prezes NRA w piśmie do Prezesów ORA zawiadamia, że z uwagi na zbieżność terminów wyborów prezydenckich oraz obchodów ogólnopolskich Święta Kosmy i Damiana zaplanowanych tuż przed Pierwszą Polsko-Niemiecką Farmaceutyczną Konferencją Naukowo-Szkoleniową ( Kraków 09-10-2005), nastąpiła zmiana miejsca i terminu obchodów Święta. Uroczystości odbędą się w dniu 1 października br. na Zamku Królewskim oraz Placu Zamkowym w Warszawie. Prezes NRA zwrócił się do Prezydenta Warszawy o objęcie patronatem Dnia Aptekarza.

10d. Departament Organizacyjno-Prawny GIF w odpowiedzi na pismo w sprawie uruchomienia w aptekach tzw. POS TV przedstawia wątpliwości co do zgodności z obowiązującym prawem emisji reklam w takim systemie. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych stwierdza bowiem, że reklama produktu leczniczego kierowana do publicznej wiadomości, prowadzona w aptekach i zakładach opieki zdrowotnej, nie może polegać na stosowaniu form dźwiękowych i audiowizualnych. Nie dotyczy to tylko reklamy zawartej w programach radiowych i telewizyjnych.

10e. W odpowiedzi na zapytanie Prezesa ORA w Katowicach o status leku Megalia zawiesina doustna, w związku z błędem w dokumencie rejestracyjnym, Zastępca Prezesa d/s Medycznych NFZ wyjaśnia, że nawet jeśli zaistniała pomyłka w dokumencie rejestracyjnym dotycząca wielkości opakowania i objętości leku, do obrotu w Polsce może być dopuszczony lek wpisany do Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych dopuszczonych do Obrotu na terytorium RP – wg stanu na 31-01-2005 tj. Megalia zawiesina doustna 40mg/ml, poj. 250 ml i tylko do takiego leku odnoszą się zapisy ustawy dotyczące refundacji. Mgr Danuta Szydłak zwróciła uwagę, że podany przykład nie jest jedynym błędnie zarejestrowanym lekiem. Odnośnie pisma OIA w Katowicach na temat nie udzielania przez ŚlOW NFZ odpowiedzi na pisma kierowane do Oddziału NFZ, Zastępca Prezesa Centrali NFZ wyraża nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione na planowanym spotkaniu przedstawicieli OIA z Dyrektorem ŚlOW NFZ. ORA krytycznie oceniła treści odpowiedzi udzielonych OIA przez Zastępcę Prezesa Centrali NFZ.

10f. Okręgowy Sąd Aptekarski w Katowicach (OSA), przesłał postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej w sentencji wyroku wobec mgr farm. Jana Filara. OSA wymierzył w/w karę nagany, a nie upomnienia. Ponadto OSA przesłał postanowienia o ukaraniu mgr farm. Joanny Kosiedowskiej karą nagany, a mgr farm. Elżbiety Mróz – upomnieniem.

10g. ŚlWIF informuje, że wyraził ze względów społecznych, do czasu otrzymania prawomocnego orzeczenia z NRA wobec dotychczasowego kierownika apteki, zgodę na objęcie przez mgr farm. Mirosławę L. stanowiska kierownika apteki ogólnodostępnej w Mierzęcicach w wymiarze ½ etatu, z jednoczesnym ograniczeniem godzin czynności apteki do 4 godzin.

10h. W związku z przedstawionym przez Prezesa ORA problemem terminu ważności recepty na lek złożony gotowy zawierający antybiotyk oraz lek recepturowy z antybiotykiem, Konsultant Wojewódzki d/s Farmacji Aptecznej informuje, że z uwagi na złożoność problemu, zajmie stanowisko w tej sprawie do końca sierpnia br.

11. Wolne głosy i wnioski:

11a. Zastępca Prezesa ORA d/s Nauki i Szkolenia dr Andrzej Deląg poinformował, że przesłał już do Dziekana Wydziału Farmaceutycznego ŚAM umowę dotyczącą certyfikowanych szkoleń ciągłych w regionach. Przedstawił też tematy planowanych na wrzesień br szkoleń ciągłych. W dalszej części dr Andrzej Deląg omówił przygotowania do umożliwienia farmaceutą ciągłego szkolenia poprzez Internet.

11b. Dr Andrzej Deląg potwierdził też, że zmieniono pierwotny plan zorganizowania w przeddzień Pierwszej Polsko-Niemieckiej Farmaceutycznej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej, obchodów Dnia Aptekarza. Nie uległ natomiast zmianie program samej Konferencji. Dogrywane są obecnie już tylko szczegóły Konferencji. Wiceprezes ORA podkreślił duży wkład Komisji Nauki i Szkolenia OIA w Katowicach w przygotowanie i organizację tego przedsięwzięcia. Podkreślił też zasługi Komisji w zakresie doprowadzenia do intensywnego zwiększenia ilości szkoleń dla farmaceutów, organizowanych w regionach, na terenie OIA Katowice.

11c. OIA otrzymała ofertę przekazaną przez Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o, dotyczącą wytwarzanego produktu leczniczego ETANOL 96%, przeznaczonego do receptury aptecznej. Produkt spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Farmakopei Polskiej VI.

11d. Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. Ośrodek Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych z Lędzin przedstawił ofertę pomiarów skuteczności działania instalacji wentylacyjnych w pomieszczeniach aptek.

11e. Farmedia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zawiadomiło Prezesa ORA o przygotowywanej przez wydawnictwo publikacji pt. „Księga Aptek Polskich”

11f. Prezes ORA zaproponował, aby po wyborach parlamentarnych i po zmianie rządu, materiały dotyczące wniosku o odwołanie GIF wysłać do nowego Premiera i Ministra Zdrowia. ORA zaakceptowała tę propozycję Prezesa ORA.

11g. W związku z ustawowym zapisem, że „Reklama produktu leczniczego może być prowadzona wyłącznie przez podmiot odpowiedzialny lub na jego zlecenie” Prezes ORA w imieniu Prezydium zwrócił się z zapytaniem do Śl.WIF, jakie jego zdaniem warunki muszą spełniać apteki ogólnodostępne, by móc prowadzić reklamę leków OTC? Pomocne byłyby także określenie co przez taką reklamę rozumieć? W odpowiedzi Śl.WIF wskazał, że Prawo farmaceutyczne określa, że to GIF sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie dotyczącym reklamy. W związku z powyższym ORA postanowiła wystąpić z takim samym zapytaniem do GIF. Omawiając ten temat Prezes ORA zaproponował Radzie wystąpienie do NRA z postulatem wniesienia przy najbliższej nowelizacji Prawa farmaceutycznego takiego zapisu, który zezwalałby WIF, na jego terenie działania, dokonywać wykładni prawnej w zakresie reklamy. ORA upoważniła Prezesa do wniesienia tego problemu pod obrady NRA. W obecnym stanie prawnym ORA postanowiła przekazywać do GIF kserokopie skarg dotyczących reklamy, kierowanych do OROZ.

11h. Dr Andrzej Deląg i mgr Wiesława Stronczak poprosili Prezesa ORA, aby w rozmowach z kandydatami na kierowników aptek, mogli uczestniczyć przedstawiciele ORA z miasta, w którym ma powstać nowa apteka lub przedstawiciele środowiska aptekarskiego, z którego wywodzi się kandydat na stanowisko kierownika apteki. Prezes ORA z zadowoleniem przyjął ten postulat, ponieważ do tej pory z reguły sam musiał przeprowadzać rozmowy z kandydatami, a miała to robić powołana przez Radę komisja.

12. Na tym zakończono 22 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, w dniu 2 sierpnia 2005 roku.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right