ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XVIII Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 18 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 5 kwietnia 2005 roku. roku.


1. Posiedzenie Rady Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, minutą ciszy, uczciła pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II.

2. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęła protokół z 17 posiedzenia ORA.

3. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty:mgr farm. Anety Dudkiewicz (06042059), mgr farm. Anny Dziewior (06043056), mgr farm. Barbary Frycz (06044053), mgr farm. Agnieszki Heczko (o6045050), mgr farm. Magdaleny Janosz (06046057), mgr farm. Jacka Koniecznego (06047054), mgr farm. Anny Lakota (06048051), mgr farm. Dominika Lakota (06049058), mgr farm. Alicji Majchrzak (06050054), mgr farm. Anny Myczkowskiej (06051051), mgr farm. Anny Nowak (06052058), mgr farm. Grzegorza Oleksy (06053055), mgr farm. Krzysztofa Pudełko (06054052), mgr farm. Justyny Śliwoń (06055053), mgr farm. Marty Wal (06056056), mgr farm. Joanny Warmuzińskiej (06057053), mgr farm. Moniki Wierzbickiej (06058050), mgr farm. Agnieszki Wilk 06057059), mgr farm. Agnieszki Wojs (06060053), mgr farm. Anny Wybraniec (06061050), mgr farm. Bożeny Cudak (06062057), mgr farm. Urszuli Szyszka (06063054). Panie mgr farm. B. Cudak i mgr farm. U. Szyszka uzyskały prawo wykonywania zawodu farmaceuty po odbyciu 6-miesięcznego przeszkolenia uzupełniającego.

4.ORA, po zasięgnięciu opinii radcy prawnego OIA w Katowicach, postanowiła skierować mgr farm. Jalala B., obywatela Maroka, na 6-miesięczne przeszkolenie na zasadach i według programu określonego w Uchwale NRA w sprawie przeszkolenia uzupełniającego farmaceutów.

5a. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, po uprzednim przeprowadzeniu przez Prezesa ORA rozmów z kandydatkami, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie kandydatury na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Moniki W. - w aptece o nazwie „Lekus”w Zabrzu ul. Olchowa 3, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Pana Jana Kobielę i Panią Elżbietę Siwy-Kamińską,

- mgr farm. Anety K. - w aptece o nazwie „Witaminka” w Czeladzi ul. Nowopogońska 228, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Katarzynę Marcinków i Panią Anetę Kubiaczyk,

- mgr farm. Ludwiki M. - w aptece o nazwie „Hibiskus” w Mysłowicach ul. B.Wały 2, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez IMPAK INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji,

5b. ORA, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie kandydaturę:

- mgr farm. Katarzyny L. na stanowisko kierownika punktu aptecznego w Taciszowie gm. Rudziniec ul. Gliwicka 12a, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego złożonym przez Pana Tomasza Szuścik i Pana Alojzego Szuścik.

5c. Po uzupełnieniu wniosku przez wnioskodawczynię o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki, ORA zaopiniowała pozytywnie wniosek:
- mgr farm. Eweliny K. dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej w Tychach ul. Arkadowa 8, po ukończeniu 65 roku życia. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

6. Mgr farm. Jerzy P. nie stawił się na rozmowę wyjaśniającą, a swoje racje przedstawił na piśmie. ORA po zapoznaniu się z jego wyjaśnieniami oraz z pismem otrzymanym od spółki NLA, będącej właścicielem apteki w Zabrzu, w której mgr farm. Jerzy P. uprzednio był kierownikiem i nie dopełnił swoich obowiązków przy rezygnacji z tego stanowiska, podtrzymała negatywną opinię Prezydium ORA w Katowicach w sprawie kandydatury mgr farm. Jerzego P. na stanowisko kierownika apteki w Tychach ul. Ks. Tischnera 1. ORA stanęła na stanowisku, że w/w może skorzystać z zażalenia, na postanowienie organów OIA w Katowicach, skierowanego do Naczelnej Izby Aptekarskiej.

7. W związku ze skargą pszczyńskich aptek na metody działania mgr farm. Grzegorza H., ORA postanowiła poznać stanowiska wszystkich stron. W tym celu zaproszono mgr farm. Grzegorza H. na rozmowę wyjaśniającą. Ten postawił jednak warunki wstępne, których ORA nie mogła spełnić. W tym stanie rzeczy nie doszło do rozmowy wyjaśniającej. Tym samym ORA wyczerpała możliwości ewentualnego polubownego załatwienia sprawy. Wobec powyższego uznano, że dalsze postępowanie wyjaśniające może prowadzić jedynie Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ), któremu ORA przekazała całą posiadaną dokumentację w sprawie.

8a. Prezes ORA przypomniał, że Rada OIA w Katowicach podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Prezesa i Prezydium ORA do podjęcia działań zmierzających do konsolidacji gospodarczej aptek. W inicjatywę chce się włączyć ponad 100 aptek. Dla rozwijania inicjatywy, konieczne jest zatrudnienie osoby, która we współpracy z Prezesem ORA koordynowałaby na bieżąco sprawy związane z tą inicjatywą. Prezes ORA zawrócił się do ORA o upoważnienie go do znalezienia odpowiedniego kandydata i zatrudnienia w OIA w Katowicach. Przy 7 głosach „wstrzymujących się” ORA, większością głosów, upoważniła Prezesa ORA do zatrudnienia odpowiedniego kandydata zajmującego się sprawami konsolidacji gospodarczej aptek.

8b. Dr Stanisław Piechula podkreślił konieczność bieżącego monitorowania przez NRA możliwości zmian w przepisach prawnych. Niestety NRA nie podejmuje perspektywicznych działań w tej sprawie lub nic o nich nie wiadomo. Nie próbowano np. wykorzystać ostatniej nowelizacji Prawa farmaceutycznego do wprowadzenia jakiś zmian. Można przynajmniej spróbować przy tej nowelizacji wprowadzić jakiekolwiek zmiany. Niestety NRA nie podjęła zdecydowanych działań w tej sprawie. W tej sytuacji Prezes ORA zwrócił się do członków ORA o zbieranie propozycji zmian w obowiązującym prawie. Całością zaś zajmie się nasza Komisja Prawna. Być może tą drogą uda się zmobilizować NRA do efektywniejszego działania w tym temacie. Przy tej okazji Prezes ORA negatywnie ocenił pracę Prezesa i całej NRA w dziedzinie rozwiązywania bieżących problemów aptekarstwa. Na tym tle wywiązała się krótka polemika pomiędzy dr Stanisławem Piechulą i mgr Ryszardem Jasińskim. Prezes ORA poinformował, że do tego tematu powróci na posiedzeniu NRA.

8c. Ofertę Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, dotyczącą pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej, ORA przyjęła do wiadomości. Informacja na ten temat znajdzie się również w naszym biuletynie.

8d. Z inicjatywy Prezesa ORA w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym w Katowicach doszło do spotkania, którego tematem było omówienie problemu występowania w aptekach na naszym terenie reklamy produktów leczniczych wydawanych na receptę oraz prowadzenia programów lojalnościowych zachęcających do zwiększonego spożycia leków. Dokonana analiza materiałów zebranych w trakcie kontroli aptek przez inspektorów farmaceutycznych doprowadziła do ustalenia, że mamy do czynienia z zabronioną przez prawo, skierowaną do publicznej wiadomości reklamą produktów leczniczych wydawanych na receptę. Efektem spotkania Prezesa ORA i Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego jest skierowanie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego pisma z załączonymi ulotkami z prośbą o rozstrzygnięcie legalności prowadzonej przez apteki reklamy i konkursów, które zachęcają do nabywania leków. Obecnie oczekujemy na stanowisko GIF.

8e. W związku z koniecznością sporządzenia planu przygotowań publicznej i niepublicznej służby zdrowia na terenie Myszkowa na potrzeby obronne państwa, ORA wyraziła zgodę na przesłanie burmistrzowi Myszkowa informacji na temat ilości zatrudnionych farmaceutów na terenie miasta.

8f. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przesłał do OIA informację dotyczącą refundacji recept dla osób uprawnionych do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Informacja ta jest dostępna także na stronie internetowej SOW NFZ. Przy tej okazji Prezes ORA poinformował, że w przyszłym tygodniu dojdzie wreszcie do spotkania przedstawicieli samorządu aptekarskiego i SOW NFZ.

8g. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ) zawiadomił ORA o skierowaniu do Okręgowego Sądu Aptekarskiego (OSA) wniosków o ukaranie mgr farm. Elżbiety M. i mgr farm. Joanny K..

8h. ORA została zapoznana z prośbą Muzeum Farmacji Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawa, o przekazywanie Muzeum wszelkich utensyliów aptecznych, leków, opakowań, fotografii, reklamy farmaceutycznej, etykiet, sygnatur aptecznych, książek i wydawnictw ciągłych sprzed 1951 roku.

8i. Prezes ORA przedstawił Radzie, do wyboru, trzy wzory statuetki „Galena”, która będzie przyznawana Aptekarzowi Roku. W głosowaniu za jednym z projektów nie głosował nikt. Głosami 8 do 6 wybrano projekt, który do Izby dostarczyła mgr Grażyna Chamerska-Świdergoł.

8j. W związku z nowym trybem opiniowania kandydatur na stanowisko kierownika apteki lub punktu aptecznego (dotyczy tylko kandydatur magistra farmacji), polegającym na wcześniejszym przeprowadzaniu rozmów z kandydatami i rekomendowaniu Radzie lub Prezydium ORA stosownej opinii, zaistniała konieczność wyłonienia Komisji, która będzie przeprowadzać takie rozmowy. Do prac w tej komisji zgłosili się: Prezes ORA dr Stanisław Piechula, Wiceprezes ORA mgr Anna Śliwińska, dr Jadwiga Zdąbłasz, mgr Lidia Wolnicka-Morawiec, mgr Jadwiga Pikuła. Skład Komisji nie został zamknięty i będzie można jeszcze zgłosić akces do prac w Komisji.

8k. Dr Andrzej Deląg poinformował, ze istnieje możliwość zorganizowania punktowanego (4 lub 6 pkt) szkolenia „Pierwsza pomoc”. Specjalistycznej firmie organizującej 5-godzinne szkolenie teoretyczne OIA musiałaby zapłacić 500-1000 złotych. Natomiast 3-godzinny kurs praktyczny, płatny przez uczestnika kursu, wyniósłby ok. 35-40 złotych. Dr Andrzej Deląg przedstawiając powyższe propozycje chciałby się zorientować, ilu byłoby chętnych do udziału w takim kursie. Oferta pozostaje otwarta. Z uwagi na obowiązki służbowe Wiceprezes ORA dr Andrzej Deląg nie mógł uczestniczyć w dalszych obradach ORA. W dyskusji członkowie ORA podkreślali, że szkolenie z zakresu pierwszej pomocy było już w ramach kursów specjalizacyjnych. Prof. Dionizy Moska poinformował, że zajęcia z pierwszej pomocy mają też studenci 5 roku Wydziału Farmaceutycznego. Z kolei Prezes ORA stwierdził, że w planach NRA jest objęcie szkoleniem PP wszystkich członków samorządu aptekarskiego. Kontrowersję wzbudziły także przedstawione koszty kursu. Mgr Grażyna Świdergoł stanęła na stanowisku, że to OIA powinna wynająć wykładowcę i być organizatorem kursu. Stanowisko to podzieliła większość Rady. Z uwagi na nieobecność dr Andrzeja Deląga nie doszło jednak do podjęcia żadnej wiążącej decyzji. Prezes ORA podkreślił zaangażowanie dr A. Deląga w sprawy szkolenia farmaceutów. Istnieje jednak Komisja nauki i szkolenia i to ona powinna zająć się szczegółami organizacji szkoleń. Innego zdania była mgr G. Świdergoł, która wyraziła pogląd, że o takich rzeczach jak koszty powinna decydować cała Rada. Z kolei Prezes ORA uznał, że ORA powinna opracować zasady organizacji i finansowania kursów a dalej tymi sprawami musi się zajmować odpowiednia Komisja. Rada natomiast musi rozstrzygać jedynie te sprawy, które odbiegają od standardów. W dalszej kolejności Prezes ORA podkreślił, że do tej pory szkolenia organizowane w Domu Lekarza dla naszych członków są bezpłatne. Jeżeli natomiast chodzi o szkolenia w regionach to zależy to od możliwości pozyskania sponsora. Należałoby więc, określić za co, przy braku sponsora, może zapłacić OIA (sala, wykładowca, ..) i ewentualnie jaką kwotę. Po dyskusji ORA postanowiła, że do posiedzeń naukowo-szkoleniowych w regionie, OIA w Katowicach może dopłacać 200 złotych na miesiąc. Powyższa dopłata nie kumuluje się. Decyzja zapadła jednogłośnie.

8l. Prezes ORA przypomniał, że członkowie Rady otrzymali pocztą projekt strategii działania OIA w Katowicach z prośbą o ewentualne uwagi. Dr Stanisław Piechula prosi o opracowanie tematów w rozdziale na poszczególne Komisje działające w Izbie oraz podawanie konkretnych nazwisk i terminów realizacji tematów zawartych w strategii działania OIA.

9a. O spotkanie z ORA poprosiła mgr Teresa Hyla przewodnicząca Klubu Seniora istniejącego przy PTFarm. Mgr Teresa Hylowa poinformowała Radę, że do tego spotkania zainspirował ją mgr Piotr Klima. Klub Seniora liczy obecnie 96 członków. Są to osoby w przeważającej większości 80-cio letni emeryci o niskich emeryturach. Często zły stan zdrowia uniemożliwia poruszanie się i coraz częściej trudno im dojechać nawet na doroczne spotkanie Seniorów, organizowane przy pomocy OIA w Katowicach. Jako przykłady takich osób mgr T. H. podała nazwiska mgr K., mgr G., mgr B., mgr G., mgr B.. Do tych osób należałoby pójść i w miarę możliwości spróbować im pomóc. Mgr Teresa Hylowa poinformowała też Radę, że członkowie Klubu Seniora odwiedzają groby farmaceutów. Z uwagi na ograniczenia wynikające z wieku, coraz trudniej przychodzi prowadzenie działalności Klubu. W tym kontekście mgr T. Hylowa podkreśliła dobrą wolę i zainteresowanie sprawami Seniorów ze strony mgr Piotra Klimy. Przedstawiła też sponsorów (OIA, Silfarm, Farmacol) i to, co robią w ramach swoich możliwości. Z uznaniem odniosła się do pomocy OIA w Katowicach w organizacji corocznego spotkania z Seniorami zawodu. Prezes ORA stwierdził, że wystąpienie mgr Teresy Hylowej w formie pisemnej powinno się ukazać w naszym biuletynie. Przewodnicząca Klubu Seniora obiecała przygotować odpowiedni materiał do zamieszczenia w Apthecariusie. W odpowiedzi na wystąpienie mgr T. Hylowej, mgr Lidia Wolnicka-Morawiec, poprosiła Przewodniczącą o podanie konkretnych nazwisk osób, którym należałoby pomóc. Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec z praktyki wie, że osoby potrzebujące pomocy krępują się i nie chcą same występować do Izby o pomoc. W tej sytuacji w ich imieniu powinien wystąpić Klub Seniora. ORA na bieżąco będzie rozpatrywać wnioski i w miarę możliwości udzieli pomocy finansowej. Z kolei mgr Piotr Klima zaapelował o umożliwienie Seniorom zawodu nabywania leków w aptekach ze znaczną zniżką. Popierając tę propozycję mgr Lidia Wolnicka-Morawiec zaproponowała wystosowanie pism do aktualnych właścicieli aptek o przejęcie opieki nad emerytowanymi aptekarzami, którzy kiedyś pracowali w ich aptece. Mgr Władysław Rybka z kolei poprosił mgr T. Hylową o częstsze przypominanie się w Silfarmie i składanie prośby o pomoc finansową dla Klubu Seniora. ORA poparła też wniosek mgr Piotra Klimy, aby w Apothecariusie zamieszczać biografie Seniorów zawodu. Mgr Piotr Klima zwrócił uwagę na konieczność pamiętania o Seniorach zawodu przy przyznawaniu wszelkiego rodzaju tytułów, medali i wyróżnień. Prof.. Dionizy Moska wskazał na konieczność zbierania biogramów żyjących Seniorów zawodu. Do wypełnienia powyższych zobowiązań i realizacji wniosków niezbędna jest ścisła współpraca pomiędzy OIA w Katowicach i Klubem Seniora. Prezesa ORA poprosił Wiceprezesa mgr Piotr Klimę o zaangażowanie się w kontakty z Klubem Seniora. Klub Seniora został poproszony o wyznaczenie osoby, która na bieżąco będzie uzgadniać sprawy z mgr Piotrem Klimą. Na zakończenie mgr Teresa Hylowa zaprosiła Prezesa ORA w Katowicach mgr Stanisława Piechulę na doroczne spotkanie Seniorów, które odbędzie się 9 kwietnia br.

9b. ORA przedyskutowała problem czasu pracy aptek w dniu 8 kwietnia 2005r. ORA postanowiła, że w związku z uroczystościami pogrzebowymi Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 2005-04-08, apteki ogólnodostępne mogą być zamknięte. Zamknięcie apteki jest uzależnione wyłącznie od decyzji właściciela. Zamknięcie aptek w danym rejonie nie może jednak utrudnić dostępu do leków i właściciele aptek powinni pomiędzy sobą tak uzgodnić ewentualne zamknięcie swoich placówek by zaopatrzenie w leki było zapewnione. W aptekach zamkniętych należy wywiesić informację o najbliższej otwartej aptece. Powyższe uzgodniono ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym, dr farm. Izabelą Majewską. ORA postanowiła także, że w tym dniu nieczynne będzie biuro OIA w Katowicach.

9c. Prezes ORA stwierdził, że po decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Katowicach (UOKiK), iż nie stwierdza się stosowania przez OIA w Katowicach praktyki ograniczającej konkurencję. Zdaniem Prezesa apteki, które poniosły straty z tytułu nieuczciwej konkurencji mogącej wynikać z funkcjonowania programu Centrum Diabetyka (CD), powinny wystąpić o odszkodowanie. Ponadto, jeżeli się okaże, że działania EuroAptek i innych także były niezgodne z prawem, konkretne apteki, które utraciły część dochodów na skutek ich działalności marketingowej, także powinny wystąpić o odszkodowanie i skierować sprawę do prokuratury lub sądu z tytułu nieuczciwej konkurencji. W celu zapewnienia jak najszerszej pomocy pokrzywdzonym aptekom, które na skutek łamania prawa przez konkurencję, utraciły część dochodów, niezbędna jest pomoc i musi się w to włączyć OIA. Może dzięki takim działaniom kolejne pomysły marketingowe wielu aptek będą bardziej przemyślane i zgodne z prawem. W tym celu Prezes ORA poprosił Radę o udzielenie pełnomocnictw Prezydium, Prezesowi i Wiceprezesom ORA. Rada jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia stosownych pełnomocnictw.

9d. Prezes ORA poinformował, że na posiedzeniach Prezydium ORA będą uroczyście wręczane prawa wykonywania zawodu farmaceuty. Magistrowie farmacji otrzymają też teczkę zawierającą niezbędne informacje i materiały pomocne przy rozpoczynaniu samodzielnej kariery zawodowej.

9e. W związku ze zbliżającymi się wyborami, Prezes ORA poprosił o zastanowienie się nad ewentualnymi kandydatami i możliwością zaangażowania się finansowego OIA w Katowicach w kampanię wyborczą naszych kandydatów. Obszerniej ten temat Prezes ORA chciałby podyskutować na majowym posiedzeniu Rady.

9f. Wiceprezes ORA mgr Piotr Klima wyraził obawę, że po śmierci Jana Pawła II, właściciele aptek coraz częściej będą nadawać aptekom imię Ojca Świętego. W związku z tym należałoby się zastanowić, jaki będzie stosunek ORA do takich działań. Prezes ORA zauważył, że nie mamy na takie działania żadnego wpływu.

9g. Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec przypomniała pielgrzymkę farmaceutów do Rzymu i audiencję u Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy tej okazji podziękowała mgr Piotrowi Klimie za zorganizowanie tej pielgrzymki.

10. Na tym zakończono 18 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, w dniu 5 kwietnia 2005 roku.

Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right