ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XI Posiedzenie Rady ŚIA VI Kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z obrad 11 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 11 września 2012 roku.

Katowice, dnia 11.09.2012 roku

1. Posiedzenie Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.20. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 26/31 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Jan Stasiczek.

2. Rada SIA jednogłośnie przyjęła protokół z 10 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji w dniu 07.08.2012r.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Rada SIA przystąpiła do opiniowania:

3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- mgr farm. Fajkis Olga w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dbam o Zdrowie” w 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Zagórska 220;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Manios Małgorzata w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dbam o Zdrowie” w 46-040 Ozimek, ul. Dłuskiego 1;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Jurek Urszula w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Pod Aniołem” w 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Rynek 5;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą oraz z posiadanych przez izbę dokumentów wynika, że kandydatka na kierownika nie posiada dostatecznej ilości punktów edukacyjnych wymaganych do zamknięcia pierwszego okresu edukacyjnego, w tej sytuacji Rada SIA jednogłośnie postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie, w celu wykazania przez wnioskodawczynię posiadania brakujących punktów edukacyjnych oraz zobowiązać mgr farm. Urszulę Jurek do uzyskania i rozliczenia brakujących punktów edukacyjnych w biurze izby do dnia 24.09.2012r., pod rygorem nie udzielenia rękojmi należytego prowadzenia apteki.

- mgr farm. Maruszczak Anita w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Zdrowit” w 42-400 Zawiercie, ul. 3-go Maja 1;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Góra Maria w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Echinacea” w 32-340 Wolbrom, Łobzów 155;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3b. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Edyta Bałazy w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Główna” w 42-230 Koniecpol, ul. Armii Krajowej 2 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią Patrycję Zięba zam. Koniecpol - cd. sprawy;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Krause Anna w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Matką Boską II” w 41-503 Chorzów, Plac Św. Jana 31b, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Pana Tomasza Krause;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Targońska Katarzyna w aptece ogólnodostępnej w 43-100 Tychy, Al. Niepodległości 87, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią Beatę Sobas zam. Tychy, Pana Rafała Iwanek zam. Sosnowiec;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Łój Joanna w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Vitalis” w 40-474 Katowice, ul. Wojciecha 57, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „VITALIS” Cabak Spółka Jawna z siedzibą w 40-668 Katowice, ul. Bażantów 2;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Burliga Magdalena w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Odnowa” w 40-870 Katowice, Al. B. Krzywoustego 4/3, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią mgr farm. Magdalenę Burliga zam. Bytom;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4. Rada ŚIA po zapoznaniu się z okolicznościami faktycznymi sprawy oraz uzasadnieniem otrzymanego wniosku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie „Hipokrates w 43-155 Bieruń, ul. Wawelska 40 udzielonego Pani mgr farm. Eugenii Rybka zam. Chełm Śląski;

5. Inne sprawy bieżące:

5a. Rada SIA większością głosów przy 1 głosie „wstrzymującym” przyjęła terminy kolejnych posiedzeń Rady SIA i Prezydium SIA:
09.10 - R
23.10 - P
06.11 - R
20.11 - P
Ze względu na spotkanie wigilijne zmieniono kolejność posiedzeń w miesiącu grudniu.
04.12 - P
18.12 - R

5b. Do izby wpłynęło celem wykonania postanowienie OSA w Katowicach o ukaraniu mgr farm. karą upomnienia za dopuszczenie się uporczywego uchylania się od płacenia składek członkowskich.

5c. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w prawie farmaceutycznym (import równoległy).
Pod rozwagę po raz kolejny Rada SIA wzięła ogromne problemy istniejące na rynku lokalnym, a związane z brakiem dostępności strategicznych leków (insuliny), które opuszczają rynek polski i są sprzedawane za granicę z powodu występujących różnic w cenie w Unii Europejskiej.
Zgodne jest do z dyrektywą unijną na temat swobodnego przepływu towaru i usług, jednak powstaje problem z nadrzędności prawa lokalnego, które reguluje te istotne dla Państwa sfery (m.in. obronność, ochronę zdrowia), bądź wskazuje ważności prawa opartego o regulacje Unijne jak wskazał w informacji Mecenas Krystian Szulc.
Podano przykład Węgier, gdzie Państwo wyłączyło spod jurysdykcji Unii ten ważny dla Państwa sektor, jakim jest ochrona zdrowia izolując się od takiego przypadku jak w Polsce.
Pozostaje problem, z którym musi zmierzyć się Państwo Polskie. Unia Europejska z jednej strony oczekuje jednakowej ceny dla każdego z państw członkowskich z drugiej strony koncerny farmaceutyczne różnicują swe ceny w poszczególnych państwach, dostosowując się do wymogów prawa narodowego opartego o refundacje określonych leków, których poziom określa minister zdrowia. Mecenas zachęcił by ponosić próby mające na celu uporządkowanie tego stanu rzeczy w interesie pacjenta, zaznaczając, że to droga centralna poprzez rząd RP.
Jak zaznaczył dr Stanisław Piechula sprawa jest jednej strony delikatna zaś z drugiej zawiła. Z jednej strony oczekujemy by leku refundowanego nie brakowało, zaś z drugiej strony chcemy by był w korzystnej cenie mając do dyspozycji wielu dostawców leków z importu równoległego. Opowiedział się za wystosowaniem apelu do ministra opisując sprawę braku dostępności leków refundowanych. Wskazał, że firmy zobowiązały się pokryć zapotrzebowanie pacjentów na swoje leki by były objęte refundacją i z tego się nie wywiązują. Podano przykład Hiszpanii oraz Portugalii, gdzie ten proceder zminimalizowano regulując sprawę centralnie na poziomie rządu określając system kar.
Zaproponowano apel do GIF-u o regulację tego procederu by polscy pacjenci nie mieli problemów z zakupem tak ważnych leków, które nie mają zamiennika.
Prezes dr Piotr Brukiewicz dodał postulat odsprzedaży leków z apteki do apteki, by w tym przypadku również temat rozważyć i rozwiązać prawnie.
Do dyskusji włączył się mgr Grzegorz Zagórny przyłączając się do tezy wystosowania pisma na ten ważki temat. Zaznaczył że rok 2012 będzie pierwszym rokiem rozliczającym firmy mające leki refundowane z kar przydzielanych za zwiększenie kwoty refundacji za leki na listach (tzw. system Pay back).
Magister Andrzej Bednarz opisał w skrócie system monitorowania i raportowania przez hurtownie stanów leków newralgicznych do WIF-u.
W podsumowaniu stwierdzono ważność tego problemu oraz silną potrzebę śledzenia rozwiązań, które mają to ograniczyć lub zlikwidować w trosce o dobro pacjenta i zaspokojenie jego potrzeb lekowych.

5d. Przedstawiono drobne zmiany we wstępnym programie XVI OZA SIA. Mecenas Krystian Szulc doprecyzował kwestię, kiedy ma miejsce głosowanie zwykłą większością głosów oraz bezwzględną większością głosów. Wyjaśniono, dlaczego zbliżający się zjazd jest także zjazdem wyborczym (złożona rezygnacja członka Rady z pracy w OIA). Następnie Rada SIA po zapoznaniu się z przesłanymi drogą e-mail materiałami i dyskusji w temacie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia wstępnego programu XVI Okręgowego Zjazdu Aptekarzy SIA w dn. 17 listopada 2012r. z następującymi uwagami:
- zmienić tytuł na „Porządek Obrad XVI Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach w dniu 17.11.2012 roku.
- uzupełnić porządek obrad o punkt : dokonanie wyboru członka Rady SIA.
- wykreślić punkt 22 „Uchylenie Uchwały nr 8 XIV OZA SIA z 24 października 2009r. w sprawie wysokości kosztów postępowania Przed OSA w sprawach zakończonych orzeczeniem o ukaraniu”.

5e. Głos zabrał Mec. Krystian Szulc wyjaśniając zebranym możliwości trybu głosowania Rady SIA przy przyznawaniu wyróżnień i odznaczeń. Zgodnie z par. 8 Regulaminu ORA uchwalonego na OZA w 2005r. ze zm., głosowanie tajne przeprowadza się na wniosek członka Rady obecnego na posiedzeniu.
W aktualnej sytuacji obligatoryjne głosowanie jakiejkolwiek uchwały w sposób tajny bez przegłosowania wniosku o tajne głosowanie może być uznane za naruszenie regulaminu Rady SIA co może być podstawą do żądania uchylenia uchwały

Zaproponowano
1. Zmienić w tym punkcie regulamin Rady SIA dodając punkt o treści „par. 8 ..., oraz w sprawach związanych z przyznawanie odznaczeń i wyróżnień przez Radę SIA”.
2. Pozostawić zapis bez zmian i każdorazowo głosować w takich sprawach wniosek o głosowanie tajne.
Każde z proponowanych rozwiązań ma swoje zalety i wady ale oba pozwalają w konsekwencji na tajność głosowania. Ostatecznie zadecydowano pozostawienie zapisu bez zmian.

Prezes Piotr Brukiewicz wyjaśnił jeden przypadek odrzucenia wniosku o odznaczenie państwowe, wnioskując szybką ścieżkę wysłania kolejnego pisma do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

5f. Informacja w sprawie zmian w regulaminach Zjazdu i Rady SIA.
Mecenas Krystian Szulc opisał zaproponowane zmiany w regulaminach, szczególnie dotyczące kwestii wyboru komisji regulaminowych (skrutacyjnej, mandatowej) oraz liczenia głosów delegatów dotyczących zjazdu okręgowego SIA. Zaproponował, aby zmiany przedstawić delegatom na zjeździe jednakże obowiązywać miałyby od następnego zjazdu, by każdy z delegatów mógł się z nimi zapoznać oraz aby nie wprowadzać zamieszania w procedowaniu zjazdu. Zmiany postulowane wcześniej przez mgr Andrzeja Bednarza, mają za zadanie poprawić funkcjonowanie organów zjazdowych i ułatwić prace Prezydium Zjazdu. Dr Stanisław Piechula zauważył, iż po wyborze przewodniczącego zjazdu to on jest gospodarzem i pewne rzeczy są w jego kompetencjach, nie koniecznie musza być ujęte ściśle w regulaminie zjazdowym.

5g. Do Rady SIA wpłynęła prośba o zapomogę finansową.

5h. Bieżące informacje - imprezy kulturalno - sportowe.

- Letni Turniej w Piłce Nożnej o "Puchar HURTAPU" -15.09.2012 - mgr farm. Andrzej Bednarz poinformował o przygotowaniach do zbliżającego się turnieju, odbytych treningach, przedstawiając wstępny preliminarz kosztów, który przyjęto przy aprobacie Skarbnika SIA życząc powodzenia na turnieju.

- Silesia Półmaraton 07.10.2012. Prezes dr Piotr Brukiewicz zachęcił do reklamowania nowej aktywności fizycznej w SIA. Dla chętnych bieg półmaratoński, bieg na 7 km oraz opcja nordic walking. Dla zwycięzców ufundowano pamiątkowe puchary (dodano klasyfikację w półmaratonie). Licząc na dużą frekwencję życzono powodzenia. Przypomniano także o opłatach wpisowych zmieniających się w zależności od terminu wpłaty na wyższe, im bliżej dnia startu.

- Międzynarodowy Puchar Polski Lekarzy i Farmaceutów w narciarstwie alpejskim i biegowym - wstępny program imprezy. Prezes dr Piotr Brukiewicz poinformował o dalszych pracach zacieśniających współpracę w ramach tej sportowej imprezy. Omówiono udział finansowy SIA oraz dotację sponsorów.

5i. Posiedzenie NRA 13.09.2012 - informacje.
Prezes dr Piotr Brukiewicz omówił plan czwartkowego spotkania w Warszawie. Tematy poruszane na Radzie NIA dotyczyć mają zakazu reklamy, rejestru farmaceutów, gospodarki lokalowej NIA (najem pomieszczeń), a także sprawy zakupu samochodu dla Prezesa w formie leasingu oraz spraw powiązanych z tym faktem (regulamin zakupu, zgoda na jego kupno przez Prezydium itd.).

5j. Szkolenia:

- Odwołanie do WUP w sprawie negatywnej opinii dotowania szkoleń dla farmaceutów z EFS.
Prezes dr Piotr Brukiewicz omówił krótko dalszy przebieg odwołania.

5k. Targi Farmaceutyczne SIA Katowice 14.09.2012 - informacje.
Przy udziale przedstawicieli KAPSIA omówiono i przedstawiono od strony finansowej stan bieżący wydatków oraz wpływy pieniężne. Dodatnie saldo podano do akceptacji Rady SIA. W powiązaniu z Targami opisano przygotowania do imprezy Mikołajkowej, odbywającej się w tym roku w miejscowości Brenna w hotelu „Kotarz”.

5l. Sytuacja ekonomiczna aptek - cd. sprawy.
W tym miejscu krótko omówiono pogarszającą się z miesiąca na miesiąc sytuację ekonomiczną aptek, spadające kwoty refundacji, coraz niższą kwotę generowanej marzy przez apteki. Z drugiej strony nakładają się na to problemy z redukcją wynagrodzenia dla pracowników oraz zmniejszeniem zatrudnienia.
Magister Grzegorz Zagórny przedstawił ogólnie sprawę zmniejszającej się refundacji, jako wynik skutecznej negocjacji ministerstwa z firmami i wprowadzaniem systematycznie cięć finansowych na nowych listach. Niestety dotyka to boleśnie sfery zyskowności oraz marży aptecznej.

5ł. Korespondencja SIA z Mec. E. Jędrzejewskim w sprawie listu skierowanego do Rzecznika Praw Obywatelskich - cd. sprawy.
Prezes dr Piotr Brukiewicz omówił wymianę korespondencji z Mec. E Jędrzejewskim. Korespondencja zostanie zamieszczona na stronie internetowej SIA w wraz z załącznikami do zapoznania.

5m. Informacje w sprawie organizacji przez SIA „Mikołajek” - przedstawienie kosztorysu.
Punkt został zreferowany przez pracowników KAPSIA przy okazji omówienia imprezy targowej, Rada SIA poparła działania izby.

5n. Przepisy dotyczące odbywania stażu przez techników farmaceutycznych.
W kolejnym punkcie Rada zatrzymała się nad przepisami dotyczącymi techników. Dr Stanisław Piechula naświetlił problem z jakim boryka się technik farmacji po zakończeniu 2 letniego stażu (musi przebiegać w systemie ciągłym bez żadnych przerw) oraz kwestię zakazu dyspensowania leków podczas stażu. Zaproponował zajęcie się tą grupą zawodową oraz próbę uregulowania wskazanych problemów, jednakże wywołało to ożywioną dyskusję, gdyż wielu farmaceutów obawia się o swoje miejsca pracy z powodu konkurencji finansowej techników w dobie dużej redukcji zatrudnienia i cięcia kosztów przez apteki. Uregulowanie tego aspektu wg niektórych Członków Rady może mieć niekorzystny wpływ na zatrudnienie magistrów. Sprawa będzie omawiana na dalszych posiedzeniach.

6. Wolne głosy i wnioski.

- Mgr Grzegorz Zagórny przedstawił sytuację personalną w OW NFZ w aspekcie nowych wyborów na dyrektora śląskiego oddziału. Do konkursu zgłosiło się 5 kandydatów - 2 panie i 3 panów, jednakże konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty. W skrócie przedstawił kilku z nich, opisał miejsca w których pracują oraz funkcję, jaką pełnią dotychczas.
W dalszej części wystąpienia omówiono kwestie częstości kontroli aptek, zwracając uwagę na powtarzające się błędy.

- Mgr Tomasz Kloc przedstawił krótko informacje na temat III Rajdu SIA w dniach 28-29 września. Głównym problemem jest brak miejsc oraz duża ilość chętnych. Trwają negocjacje w temacie rozlokowania uczestników rajdu w pokojach by zwiększyć ilość uczestników.

- Poruszono sprawę zakupu ekranu projekcyjnego na potrzeby SIA. Prezes omówił ponoszone przez SIA koszty wynajmu w/w sprzętu na imprezy i kursy. Zawnioskowano o umieszczenie tej pozycji w preliminarzu wydatków na rok przyszły. Propozycja została zaakceptowana przez Radę SIA.

7. 11 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 11 września 2012 r. zakończono ok. godz. 12.45.

Protokołował
Mgr farm. Jan Stasiczek
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right