ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

X Posiedzenie Rady ŚIA V Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 10 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej V kadencji w dniach 20-21 września 2008 r.

Katowice 2008-09-20



1 - Otwarcia posiedzenia dokonał Prezes RŚIA dr Stanisław Piechula powitaniem zebranych.

2 - Zebrani jednogłośnie przyjęli przedstawiony protokół z 09 posiedzenia Rady ŚIA z dn. 26 sierpnia 2008.

3 - Na bazie przygotowanych przez biuro dokumentów jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu.

4 - Opiniowano:

- wniosek w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenia apteki ogólnodostępnej w zakresie wydania opinii zawierającej stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki dla mgr farm. Ewy Glanc w aptece ogólnodostępnej „Dr Max” w Jastrzębiu Zdroju w związku z wnioskiem BRL Center Sp z o.o. (Rozmowę z kandydatem przeprowadził Prezes , obowiązujące dokumenty zostały uzupełnione.) Rada jednogłośnie podjęła uchwałę o udzieleniu rękojmi;

- wniosek mgr farm. Kingi Chrząściel –Popczyk w aptece ogólnodostępnej „NOVA” w Woli w związku z wnioskiem złożonym przez mgr. Andrzeja Rodaka (W związku z brakiem kompletu dokumentów opiniowanie jednogłośnie przełożono do czasu ich uzupełnienia.);

5 - W punkcie „informacje bieżące” Prezes poinformował zebranych o konieczności, w celu usprawnienia pracy biura, nadania pani Barbarze Wasiak i Katarzynie Szymali uprawnień do dokonywania adnotacji na dokumentach Prawa Wykonywania Zawodu. Propozycja po krótkiej dyskusji została jednomyślnie przyjęta.

Jednogłośnie przyjęto również określenie stanowiska pracy pani Barbary Wasiak jako Kierownika Biura i pani Katarzyny Szymała jako Zastępcy Kierownika Biura.

Na wniosek Rady ŚIA, Naczelna Rada Aptekarska przyznała Medale im. Prof. B. Koskowskiego Członkom naszej Izby są to:
mgr Eugenia Rybka
mgr Krzysztof Majka
mgr Ryszard Breguła
mgr Maria Jabłońska- Rajda
dr Stanisław Piechula
dr Ewa Nikodemska

Prezes zaproponował do uroczystego wręczenia medalu odznaczonym podczas Koncertu Noworocznego organizowanego przez naszą Izbę w styczniu 2009r.

Jeden z najobszerniejszych tematów, trudnych do dogłębnej analizy i dyskusji w trakcie posiedzeń Rady w naszej siedzibie, zdominował przebieg wyjazdowego spotkania. Tematem tym były sprawy zawodu farmaceuty oraz sprawy ekonomiczne, szczególnie szanse istnienia aptek farmaceutycznych. Na spotkanie przygotowano „materiał roboczy” w postaci:

- Planu pracy Naczelnej Rady Aptekarskiej na rok 2008;
- wnioski Delegatów na V Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo –Wyborczy w Katowicach;
- Uchwałę Nr V/28/2008 V Krajowego Zjazdu Aptekarzy z dn. 19.01.2008r.;
- Podział Zadań Strategii Samorządu Aptekarskiego;
- „Problemy” czyli z czym borykają się samorządy aptekarskie;
- nasze cele ogólne i krótkoterminowe oraz „wizje” czyli oczekiwane przez środowisko rozwiązania prawne na rynku farmaceutycznym.

Przypomnienie zapisu powyższych materiałów, poddanie analizie i dyskusji ich realizacji unaoczniło problemy Naczelnej Izby Aptekarskiej w realizowaniu uchwal Krajowego Zjazdu. Skonstatowano brak skutecznych działań przedstawicieli samorządu, brak postępu w sprawie zapisów rozwiązujących problemy architektoniczne aptek (decydujących często o istnieniu apteki), brak rozmów z administracją rządową o problemach środowiska ( nie udało się odbyć ani jednej rozmowy z minister zdrowia). Zagrożenie bytu aptek farmaceutycznych , brak mechanizmów obrony ale i naszą determinację podsumował mgr Grzegorz Zagórny stwierdzając, że nie możemy rezygnować z dążenia do właściwego prawodawstwa, gdyż od niego zależy zaopatrzenie pacjenta w leki.
Przedstawione przez Prezesa zaangażowanie dra Bohatera w pracę Komisji współpracy z zagranicą, dają dużą nadzieję na demaskowanie posunięć administracji niezgodnych z faktycznymi zapisami dyrektyw unijnych oraz ich interpretacją, zezwalającą na stosowanie lokalnych rozwiązań (orzeczenie Trybunału iż nie ma konieczności uchylania przepisów lokalnych -patrz Austria).
Tematem dyskusji było też działanie Śląskiej IA. Jak skutecznie realizować strategię przyjętą w 2005? Prezes podkreślił, że skuteczność realizacji przyjętej strategii uzależniona jest ściśle od zaangażowania członków Rady i Prezydium , od działania powołanych komisji i odpowiedzialności ich członków. Niepokojące jest jednak zbyt małe zaangażowanie członków Rady, wynikające najczęściej z trudnej sytuacji aptek – kadrowej i zawodowej.
W trakcie dyskusji zwrócono też uwagę na pracę biura OIA. Ryszard Jasiński zaproponował by zmodyfikować pracę biura o wprowadzenie jednego dnia w tygodniu w godzinach popołudniowych co umożliwi części aptekarzy skorzystanie z usług biura i przyjazd do siedziby Izby.
Poruszono też temat pracy Biura Prawnego SIA. Dobrze oceniono dostępność porad prawnych dla członków naszej izby. Prezes przekazał też spostrzeżenie Mec. Szulca, że z telefonicznych porad prawnych korzystają też członkowie sąsiednich izb: Częstochowskiej i Bielsko-Bialskiej. Poruszono temat możliwości współpracy w tym zakresie.

W tym kontekście Prezes przedstawił propozycję przeanalizowania ewentualnego połączenia się OIA w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach. Ponieważ tylko zjazd aptekarski jest władny przyjmować takie posunięcia, padła propozycja, by do czasu zjazdu rozeznać stanowiska sąsiednich Izb w tej sprawie, podjąć rozmowy w celu przeanalizowania korzyści i nowych możliwości takiej konsolidacji dla interesu aptek województwa śląskiego.
Podjęto uchwałę, by zaproponować sąsiednim Izbom rozmowy nad połączeniem w jedną wspólną izbę o zasięgu całego województwa śląskiego. Przyjęto projekt pisma do sąsiednich Izb i realizację uchwały powierzono Prezesowi dr Stanisławowi Piechuli. Uchwałę podjęto z jednym głosem wstrzymującym.

W następnej kolejności Prezes zapoznał zebranych z planami remontowymi siedziby Izby na najbliższy okres. Jest to wykończenie pomieszczenia rekreacyjnego - byłego przedsionka, odnowienie schodów na piętro oraz wyremontowanie piwnicy (docelowo pomieszczenie to posłużyłoby za archiwum OIA.

Komisja do Spraw wykonywania Zawodu SIA przedstawiła projekt tematyki rozmów z kandydatami na kierownika apteki w związku z wnioskiem o wydanie rękojmi dla kandydata z przykładowymi zagadnieniami. Tematyka zaproponowana obejmuje trzy działy : A - odpowiedzialność kierownika za prowadzenie apteki, B - etyka zawodowa, C - samorząd aptekarski.
Dział A dotyczyłby : - organizacji pracy w aptece, - nadzoru na praktykami studenckimi, - procedur informacji o niepożądanych działaniach leku, - zakupu produktów leczniczych, - ewidencji zatrudnionych, - przekazywaniem OIA danych niezbędnych do prowadzenia rejestru farmaceutów przewidzianego ustawą o izbach aptekarskich, - procedur wstrzymania i wycofania z obrotu leków zawartych w aktach prawnych regulujących powyższe kwestie.
Dział B dotyczy zapisów Kodeksu Etyki Aptekarza RP i pokrewnych (odpowiedzialność zawodowa i moralna, odpowiedzialność karna aptekarza, opieka farmaceutyczna, samoleczenie w aspekcie porady aptekarskiej).
Dział C Samorząd Aptekarski.
Przedstawiony materiał wywołał dyskusje nad formą sprawdzenia wiedzy kandydatów z zakresu przedstawianej tematyki.. Padały propozycje ustnej formy jak i opcje za formą pisemną. Jak zauważył mgr Grzegorz Zagórny procedura nie powinna mieć znamion egzaminu gdyż, na farmaceucie nie ciąży teki obowiązek. Forma powinna się skłaniać stronę rozmowy. Mgr Majka przedstawił uwagę, że warunkiem wyjściowym powinno być posiadanie specjalizacji i minimum 5-letniego stażu pracy w aptece.
Po dyskusji podjęto uchwałę o wprowadzeniu od 01.01.2009 nowej formuły rozmowy oceniającej w związku z wnioskiem o wydanie rękojmi. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Postanowiono, że tematyka pytań będzie udostępniona aptekarzom na stronach internetowych SIA jak i harmonogram (grafik ) terminów rozmów.
Wyznaczone zostaną również składy komisji. Chęć do prac w komisjach zgłosili: Mgr Małgorzata Sokół, Mgr Beata Dominek - Piasta,Mgr Damian Nowak,

Na wniosek Rady Prezes zapoznał zebranych z wstępnym kosztorysem instalacji klimatyzacji w siedzibie OIA. Rozpatrywano koszty z ofert różnych firm w wariantach całkowitej i dla części pomieszczeń. Ze względu na koszty, skarbnik wyraził opinię, że dopiero po spłacie kredytu możemy ponownie podjąć temat. Zebrani zgodnie przyjęli stanowisko skarbnika.

W ramach wolnych głosów i wniosków padła propozycja przyznania podwyżki pracownicom biura. Na wniosek Prezesa decyzja ta została jednak odłożona na kolejną Radę ze względu na konieczność zapoznania się z aktualnymi kosztami pracy biura.

Po wyczerpaniu porządku obrad Prezes dokonał zamknięcia posiedzenia Rady i pożegnał zebranych.

Przebieg spotkania protokółowała Wiceprezes ŚIA mgr Anna Śliwińska.
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right