ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Wypowiedzenie umowy OC

Data dodania: 2013-11-20
Czy prawidłowe jest odstąpienie w formie pisemnej od umowy OC komunikacyjnego listem poleconym za potwierdzeniem nadania nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy na, który została zawarta umowa?

Nieuzasadnione jest twierdzenie zakładu ubezpieczeń, iż decyduje wyłącznie data wpływu pisma o odstąpieniu od umowy OC komunikacyjnego a nie data nadania listu poleconego, jest to ich własna interpretacja, niezgodna z art. 12 ust. 3 i 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r.(Dz. U. Nr 124 poz. 1151 z. zm.).
W art.28 ust. ustawy z dnia 28.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych ustawodawca nie unormował w sposób jednoznaczny i zrozumiały że skuteczną datą powiadomienia jest wyłącznie data wpływu pisma do Zakładu Ubezpieczeń.
Przepisy ustawy zobowiązują jedynie posiadacza pojazdu, żeby nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy , na który została zawarta umowa OC dokonał powiadomienia zakładu ubezpieczeń o rezygnacji z tego ubezpieczenia.
Uwzględniając konkretne okoliczności sprawy i dotychczasową wieloletnią praktykę doręczania oświadczeń woli o rezygnacji z obowiązkowego ubezpieczenia, forma listu poleconego nadanego w przepisanym terminie moim zdaniem jest skuteczną i zgodną z art. 28 wyżej cyt. ustawy formą zawiadomienia zakładu ubezpieczeń.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych są to w formie ustawowej uregulowane ogólne warunki ubezpieczenia. Z tego względu przy interpretacji w tej sprawie ma zastosowanie art. 12 ust.3 i 4 ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.
Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli postanowienia o.w.u. są sformułowane niejednoznacznie i w sposób nie zrozumiały interpretuje się je zawsze na korzyść ubezpieczającego.
Wobec powyższego data nadania odstąpienia od umowy OC listem poleconym skutkuje również jako oświadczenie woli złożone w terminie.
Z przykrością pragnę zauważyć, że przepisy te nie są przestrzegane przez niektóre zakłady ubezpieczeń.
Przeciętny klient nie jest prawnikiem. Powoływanie się przy tłumaczeniu nie jasnych i niezrozumiałych przepisów ustawy na przepisy kodeksu cywilnego, w tym przypadku jest działaniem przeciwko klientowi.

Cytuję art. 12 ust. 3 i 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej:
„art.12.3 Ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa ubezpieczenia powinny być formułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały.
art.12.4 Postanowienia sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.”

Z poważaniem
Jolanta Sienkiewicz
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Jak rozliczyć ubezpieczenia komunikacyjne? Rzeczpospolita wyjaśnia kwestie dotyczące kosztów używania samochodów w firmie. Jednym z takich kosztów są ubezpieczenia komunikacyjne.Jeżeli wartość samochodu ...
Więcej mdi-menu-right
Rekordowe odszkodowanie za śmierć bliskiego w wypadku komunikacyjnym Warszawski Sąd Apelacyjny (sygn. VI ACa 686/07) przyznał wczoraj Hannie H., której mąż zginął w wypadku samochodowym, odszkodowanie w wysokości 1 mln zł. PZU w ...
Więcej mdi-menu-right
Bez papieru w OC komunikacyjnym Sejmowa Nadzwyczajna Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmian ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym policja będzie mogła przez telefon czy...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right