ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

V Posiedzenia ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 5 posiedzenia Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 3 lutego 2004 roku.

1.Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach otworzył jej Prezes dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Protokół z posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach został przyjęty jednogłośnie.

3. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwałę Nr 4 /2004, stwierdzającą prawo mgr farm. Małgorzaty Miśkowiec, do samodzielnego wykonywania zawodu farmaceuty z pełnymi uprawnieniami do wykonywania czynności w aptece. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

4a) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, po przeprowadzeniu rozmów wyjaśniających, zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, po ukończeniu 65 roku życia przez:

Uchwały w powyższych sprawach Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła jednogłośnie.

Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 2 głosach „przeciw”, podjęła uchwałę w sprawie rezygnacji z zapraszania na rozmowy wyjaśniające magistrów farmacji ubiegających się o możliwość pełnienia funkcji kierownika apteki, po ukończeniu 65 roku życia. Osoby ubiegające się o taką zgodę, będą musiały natomiast przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że w dalszym ciągu mogą pracować na stanowisku kierownika apteki.

4b) Ponieważ, pomimo pisemnego wezwania, wnioskodawca nie uzupełnił dokumentacji wniosku, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie mogła wydać opinii w przedmiotowej sprawie.

4c)Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie wniosek Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, dotyczący cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej „MTT” w Katowicach ul. 3 Maja 33. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

4d)Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 1 głosie „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”, zaopiniowała pozytywnie kandydaturę mgr farm. E.Z. na stanowisko kierownika apteki „MAJOWA” w Katowicach ul. 3 Maja 33. Z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki w lokalu przy ul. 3-go Maja 33 w Katowicach, wystąpił nowy przedsiębiorca- TOP-Inwestor Sp. z o.o. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, zapoznając się z dokumentacją wniosku zwróciła uwagę, że jedynym wspólnikiem TOP-Inwestor Sp. z o. o. jest „OTAD TRADING LIMITED” Sp. z o. o. z siedzibą w Nikozji-Spółka prywatna prawa cypryjskiego. Ponadto zauważono minimalną kwotę kapitału zakładowego Spółki TOP-Inwestor. Na powyższe fakty postanowiono zwrócić uwagę Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Postanowiono też wystąpić do TORFARM S. A. z zapytaniem, czy istnieją jakiekolwiek powiązania finansowo-prawne pomiędzy TORFARM S. A. i w/w Spółkami.

Z uwagi na nie przedstawienie kandydatury drugiego magistra farmacji z uprawnieniami zawodowymi, przewidzianego do zatrudnienia w aptece, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach ponownie wstrzymała wydanie opinii w sprawie kandydatury mgr farm. J.L. na stanowisko kierownika apteki „VIGOR” w Gliwicach ul. Nauczycielska 3.

5a) Naczelna Rada Aptekarska informuje, że felczerzy mają prawo, do końca 2004 roku, posługiwać się obecnym numerem na pieczątkach( 3 lub 4 cyfrowym). W aptecznych zestawieniach zrealizowanych recept należy podawać numer siedmiocyfrowy, który uzyskuje się poprzez dodanie na początku odpowiedniej ilości zer. Tylko wówczas numer ten będzie mógł być przyjęty przez program komputerowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacja powyższa zostanie wysłana do aptek w tradycyjnej formie w bieżącej korespondencji.

5b) Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej m. in. w skutek interwencji z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach wystąpił do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z pismem, w którym wyraża zaniepokojenie działaniami oddziałów wojewódzkich NFZ w kwestii realizacji zleceń na refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Naczelna Rada Aptekarska wzywa Zarząd NFZ do wyjaśnienia działań oddziałów wojewódzkich i rezygnacji „ z bezprawnej reglamentacji i ograniczeń ustawowych czynności aptek, które nie powinny być zmuszane do zawierania limitujących, szczególnych umów dla wypełnienia swych podstawowych, prawem gwarantowanych funkcji”.

5c) Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach została zawiadomiona, że w trakcie inauguracyjnego posiedzenia Naczelnej Rady Aptekarskiej IV kadencji, w dniu 4 lutego 2004 roku, przewidziane jest uroczyste wręczenie medali im. B. Koskowskiego. Z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach medale otrzymają mgr farm. Maria Bartwińska-Kondek i mgr farm. Elżbieta Karłowska-Pakosz. W trakcie Krajowego Zjazdu Aptekarzy w Licheniu medal im. B. Koskowskiego wręczono dr farm. Jadwidze Zdąbłasz.

5d) Krajowy Zjazd Aptekarzy w Licheniu wybrał na Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej IV kadencji, mgr farm. Andrzeja Wróbla, Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. Członkiem Naczelnej Rady Aptekarskiej został dr farm. Stanisław Piechula, Prezes ORA w Katowicach. Do Naczelnej Komisji Rewizyjnej, z naszej Izby Aptekarskiej, zostali wybrani: mgr Jolanta Dominek, mgr Ryszard Jasiński i mgr Władysław Rybka. W skład Naczelnego Sądu Aptekarskiego wszedł mgr Mirosław Kidziński. Wszystkie uchwały przedstawione na Zjeździe przez Okręgową Izbę Aptekarską w Katowicach zostały przyjęte przez Krajowy Zjazd Aptekarzy do realizacji.

6a) W związku z uchwałą Krajowego Zjazdu Aptekarzy, uznającą za konieczne wystąpienie przez Naczelną Radę Aptekarską i Okręgowe Rady Aptekarskie, z prośbą do wszystkich hurtowni farmaceutycznych, by z dniem 1 marca 2004 roku, całkowicie wycofały się z uzależniania i wiązania aptek, poprzez wprowadzanie programów lojalnościowych, a także wymuszania na aptekach stosowania określonych cen i rabatów, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, zwróciła się do hurtowni farmaceutycznych działających na naszym terenie ze stosownym pismem. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach prosi hurtownie farmaceutyczne o odpowiedź na to pismo w ciągu 14 dni. Odpowiedzi uzyskane z hurtowni farmaceutycznych, zostaną podane do wiadomości właścicieli aptek. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zwraca się też do właścicieli aptek, aby wykorzystali powyższą inicjatywę i wycofali się z wszystkich programów, zachęcających pacjentów do zwiększonego zakupu leków, ponieważ programy te są niezgodne z zasadami etyki zawodowej, uzależniają i wiążą apteki oraz rozkręcają walkę cenową i w konsekwencji prowadzą do bankructwa aptek. Jednocześnie Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zobowiązuje wszystkich farmaceutów-kierowników i pracowników aptek, by w imię solidarności zawodowej i etyki aptekarskiej nie brali udziału w tego typu programach.
Pismo przygotowane przez Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zostanie wysłane do aptek w bieżącej korespondencji.

6b) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, po zapoznaniu się z pismami mgr farm. M.T. i mgr farm. G.Ś., postanowiła skierować do w/w pismo wyjaśniające, że sprawy dyscyplinarne są w wyłącznej kompetencji Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowego Sądu Aptekarskiego.

6c) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wyraziła zgodę na przeznaczenie 2 tysięcy złotych na organizację corocznego spotkania seniorów farmacji województwa śląskiego-27 marca br.

6d)Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poprosił wszystkich członków Rady o zaangażowanie się w prace komisji. W pracach komisji mile widziany będzie też udział członków samorządu aptekarskiego, nie będących członkami organów Izby Aptekarskiej. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zaproponował, aby na obecnym posiedzeniu ustalić jakie komisje należałoby powołać i wybrać ich przewodniczących. Przewodniczący poszczególnych komisji skompletują składy osobowe i informację przekażą Prezesowi Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. Składy osobowe komisji zostaną opublikowane na stronie internetowej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach powołała następujące komisje: Strategii i programu działania Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach - Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula i Zastępcy Prezesa ORA w Katowicach, Ekonomii i konsolidacji gospodarczej - dr Stanisław Piechula, Informacji - mgr Damian Nowak, Etyki, historii i deontologii- prof. Dionizy Moska, Szkoleń i specjalizacji - dr Andrzej Deląg, Prawna - mgr Anna Śliwińska, mgr Grzegorz Zagórny, Aptek szpitalnych- mgr Maria Bilińska, Hurtowni farmaceutycznych- mgr Stanisław Berezowski, mgr Władysław Rybka, Pracowników aptek- mgr Jan Lesik.

6e) Opinia prawna dotycząca obowiązku prowadzenia przez OIA w internecie, Biuletynu Informacji Publicznej, została przez Okręgową Radę Aptekarską w Katowicach przyjęta do wiadomości.

6f) W związku z planowaną przez Naczelną Radę Aptekarską, realizacją uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy w zakresie przeciwdziałania programom lojalnościowym, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 4 głosach „wstrzymujących się”, upoważniła Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisława Piechulę do zaproponowania, na posiedzeniu Naczelnej Rady Aptekarskiej, wprowadzenia pilotażowego programu w tym zakresie, na obszarze działania Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

6g) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wystąpić do Śląskiej Izby Lekarskiej z prośbą o przypomnienie lekarzom, dysponentom recept, o konieczności czytelnego umieszczania na receptach, danych identyfikacyjnych podmiotów uprawnionych do wystawiania recept.

6h) Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec stwierdziła, że Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach wyraziło zgodę na podpisanie umowy na obsługę prawną Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach z mec. Krystianem Szulcem na okres próbny – 6 miesięcy. Chciałaby jednak poznać stanowisko Okręgowej Rady Aptekarskiej w tym zakresie, ponieważ Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach na posiedzeniu w dniu 13 stycznia 2004 roku, upoważniła Prezydium ORA, jedynie do podpisania aneksu do umowy z mec. Barbarą Jendryczko. Mgr Ireneusza Kozłowskiego interesowało, czy byli jeszcze inni kandydaci na stanowisko zaproponowane mec. Krystianowi Szulcowi. Prezes ORA w Katowicach poinformował, że nie było innych kandydatów. Mgr Stanisław Berezowski stwierdził, że nie zna mec. K. Szulca i chciałby poznać jego dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Na wniosek mgr Władysława Rybki, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach poprosiła mec. Krystiana Szulca o przedstawienie się członkom ORA w Katowicach. Mec. Krystian Szulc przedstawił krótkie c. v. Rozpoczęła się dyskusja. Ponieważ jednak zainteresowanie niektórych członków Rady, bardziej było skierowane na pozamerytoryczną stronę kariery zawodowej mec. K. Szulca, dr Jadwiga Zdąbłasz zaproponowała przerwanie dyskusji.

6i) Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach przedstawił rozliczenie kosztów, wspólnego wysłania korespondencji do aptek w grudniu 2003 roku. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wystawić rachunki dla Izby Gospodarczej Apteka Polska i katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, za tę część korespondencji, która dotyczyła wyłącznie w/w instytucji.

7. Na tym zakończono 5 posiedzenie Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, w dniu 3 lutego 2004 roku.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right