ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Pytania i odpowiedzi (FAQ) do Śląskiej Izby Aptekarskiej z kwietnia 2020 r.

Data dodania: 2020-06-05

Przedstawiamy zbiór wybranych pytań do Śląskiej Izby Aptekarskiej i odpowiedzi z kwietnia 2020 r., których udzielił dr n. farm. Piotr Brukiewicz - Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Materiał został opracowany przez mgra farm. Jana Stasiczka.

Z poważaniem
Lech Wróblewski


***

FAQ 01/04/2020

Pytanie:

Proszę odpisać, czy można na ryczałt wydawać Euthyrox 25 mcg i 100 mcg za Euthyrox 125 mcg jako preparat łączony z powodu deficytów? Jeśli tak to, gdzie szukać przepisu?

Odpowiedź:

Tak. Podstawą prawną takiej realizacji jest rozporządzenie MZ z dnia 12 października 2018 r. ws. zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (Dz. Ust 2018, poz 2008), w którym umieszczono:

§ 5. 1. Osoba wydająca z apteki produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny:
7. Dopuszcza się wydanie z apteki produktu leczniczego o:
1) mocy niższej niż określona na recepcie, jeżeli całkowita ilość substancji czynnej zawartej w wydawanym produkcie leczniczym odpowiada całkowitej ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym zapisanym na recepcie
8. Wydanie produktu leczniczego w sposób określony w ust. 7 jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody osoby odbierającej produkt leczniczy.
9. Osoba wydająca, wydając produkt leczniczy w sposób określony w ust. 7, informuje osobę odbierającą produkt leczniczy, w formie pisemnej, o zmienionym sposobie dawkowania

***

FAQ 2/04/2020

Pytanie:

Mam pytanie, czy mogę wystawić fakturę gdzie odbiorca ma inny NIP, a płatnik ma inny NIP? Jest firma, która chce zasponsorować Centrum Krwiodawstwa w zestawy, w skład których wchodzi NaCl 0,9% 500 ml. Centrum może wystawić nam zapotrzebowanie, ale na fakturze płatnikiem byłaby właśnie ta firma zewnętrzna. Czy tak da się zrobić?

Odpowiedz:

Oczywiście, zgodnie ze znowelizowanym art. 86a i pismem MZ w tej sprawie (dostępne na stronie SIA – komunikat z dnia 19.06.2019 r. symbol PL.4604.1.2019.ŁS ) w takim przypadku płatnikiem może być inny podmiot niż nabywca.

***

FAQ 03/04/2020

Pytanie:

Mam pytanie w związku z nowym rozporządzeniem MZ dotyczącym reglamentacji Arechinu - dostaliśmy od pacjenta receptę na Arechin 1 op. z odpłatnością 30% - a więc teoretycznie kwalifikującą do zamówienia przez Adamed i wydania leku. Złożyliśmy zatem zamówienie - leku jeszcze nie wydaliśmy.

1/ Pacjent ma adres zamieszkania w Bydgoszczy, a MZ zaleca żeby realizować Arechin w najbliższej aptece - więc mamy wątpliwości.

2/ Czy farmaceuta ponosi odpowiedzialność (NFZ, WIF lub inni) za wydanie leku w niewłaściwym wskazaniu jeśli okazałoby się, że lekarz wpisał odpłatność 30%, a pacjent nie ma wskazań do refundacji (bo np. będzie zażywał go z powodu covidu?). Proszę o interpretację w kontekście komunikatu MZ o reglamentacji.

Odpowiedź:

1/ Obwieszczenie MZ z dnia 1.04.2020 ws. „Ograniczenia w ordynowaniu i wydawania produktów leczniczych na jednego pacjenta” (tzw. reglamentacji) nie nakazuje aptece weryfikacji miejsca zamieszkania i określania najbliższej apteki. Nie ma w nim mowy o takim ograniczeniu sprzedaży (wydania) w zależności od miejsca (najbliższego) zamieszkania.
Jest takowe zalecenie epidemiologiczne (wydane też w schemacie dystrybucji leków do pacjentów w aptekach i punktach aptecznych) do obwieszczenia. Zapewne pacjent przebywa w okolicy pańskiej apteki obecnie, a miejsce zamieszkania ma w Bydgoszczy.

2/ Farmaceuta na chwile obecną nie ponosi odpowiedzialności za ordynację lekarską i realizuje receptę zgodnie z wskazaną odpłatnością. Nadmieniam, że recepty na Arechin są weryfikowane przez Adamed.

***

FAQ 04/04/2020

Pytanie:
 
Czy realizacja recepty na Arechin różni się czymś od realizacji na inne leki?

Odpowiedź:

Obecnie realizacja recept na Arechin i Plaquenil musi być zgodna z obwieszczeniem MZ w tej sprawie (z dnia 1.04.2020 r.), którą opisano na stronach izby https://katowice.oia.pl/news/show/id/8317 i https://katowice.oia.pl/news/show/id/8315

***

FAQ 05/04/2020

Pytanie:

Panie Prezesie lekarka POZ pyta, czy może lek recepturowy wypisać na e-recepcie do powtarzania przez rok po 1 ryczałcie (1 maść po 100 g) raz w miesiącu? Wydaje mi się, że maksymalnie 2 ryczałty na 1 e-recepcie ale nie mam pewności.

Odpowiedź:
 
Ma Pani rację, ilość leku recepturowego, a ilość leku gotowego na e-recepcie to samo. Termin realizacji e-recepty przy jego oznaczeniu wynosi 365 dni, a przy braku 30 dni. Lekarz może przepisać przy podaniu dawkowania ilość leku gotowego na 360 dni i wydajemy maksymalnie jednorazowo na 180 dni odliczając ewentualnie ilość leku przy pierwszej realizacji jeśli upłynęło od daty wystawienia albo realizacji od ponad 30 dni. Ilość leku recepturowego określa art. 96a Pf https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96a/ i w p.2.3 tego artykułu czytamy:

"2. Lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:

3) podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 kategorie dostępności refundacyjnej ust. 10 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych określającymi produkty lecznicze, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych, z zastrzeżeniem że w przypadku produktów leczniczych w postaci mazideł, maści, kremów, żeli, past do stosowania na skórę można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie tych przepisów; jednorazowo może być wystawionych do 16 takich recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania."

Jako, że opisuje Pani postać, jako maść, można wypisać więcej niż 2 ryczałty ale przy zachowaniu rygoru dokładnego, przeliczalnego dawkowania np. stosować 2 x dziennie 3 g maści.

Lekarz może oczywiście wystawić kilka recept/e-recept z „datą realizacji od”.

***

FAQ 6/04/2020


Pytanie:

Jak użyć asystenta reglamentacji do realizacji recepty na Plaquenil, która z założenia musi być papierowa?

Odpowiedź:

Aktualizacja asystenta reglamentacji, będzie wspierała również realizację recept papierowych. W tym celu konieczna będzie aktualizacja KS-AOW (obecna 2020.3.0.8 nie obsługuje jeszcze tej funkcjonalności).

Odnosząc się do stwierdzenia nt. formy recepty to zarówno na Arechin jak i Plaquenil można wystawiać obie formy recepty, z tym, że Plaquenil występuje w obrocie jako import (docelowy lub interwencyjny) i nie wszystkie pozycje posiadają kody EAN.

PS. właśnie ukazała się wersja KSAOW 2020.3.0.9 zawierająca rozszerzoną funkcjonalność asystenta reglamentacji.

***

FAQ 7/04/2020

Pytanie:

Czy możemy wystawiać recepty farmaceutyczne papierowe?

Odpowiedź:

Zasady wystawiania recept farmaceutycznych zostały obecnie znowelizowane (w Dz.U.2020.56) Ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/985BF1E49CA2D51AC12585370038D2A6/%24File/301.pdf która w art. 5.8 opisuje szczegółowo zasady wystawiania recept farmaceutycznych:

8) w art. 96:

a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla osoby, o której mowa w art. 95b ust. 3, albo receptę farmaceutyczną – w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, do których stosuje się następujące zasady:

1) jest wystawiana w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej w przypadku:

a) braku dostępu farmaceuty do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia,

b) recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości – w przypadku recepty farmaceutycznej,

c) wystawienia przez farmaceutę, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich – w przypadku recepty farmaceutycznej; (UoIA: Art. 6a. 1. Farmaceuta będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przenoszący się po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty jest obowiązany poinformować o tym właściwą ze względu na miejsce zamierzonego wykonywania czynności okręgową radę aptekarską w pisemnym oświadczeniu.)

2) może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;

3) zawiera dane, o których mowa w art. 96a ust. 1 z wyłączeniem pkt 5 lit. b, oraz przyczynę wydania – w przypadku recepty farmaceutycznej;

4) recepta jest realizowana z odpłatnością 100%, z wyjątkiem recept wystawionych dla osób określonych w art. 95b ust. 3;

5) recepta w postaci papierowej po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu;

6) przepisy art. 96a ust. 4–5 stosuje się odpowiednio.”,

Jeśli chodzi o stronę techniczną wystawiania recept farmaceutycznych to opisane są one na stronie SIA https://katowice.oia.pl/news/show/id/8310

***

FAQ 8/04/2020

Pytanie:

Chciałam się upewnić, czy przy zamianie wielkości opakowań należy to opisać w adnotacji na e-recepcie.
Tzn. Jeśli lekarz napisze 1 op. po 56 tabl., a apteka wyda 2 op. po 28 i odwrotnie, jeśli lekarz napisze 2 op. po 28 tabl., a apteka wyda 1 op 56

Odpowiedź:

W opisanym poniżej przypadku nie trzeba obligatoryjnie robić adnotacji o zamianie na e-recepcie (na recepcie papierowej również nie trzeba) ale nie jest to również zabronione.

***

FAQ 09/04/2020

Pytanie:

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości - czy od jutra (16.04.2020 r. przyp. Red.) musimy w aptece, pomimo szyb, nosić maseczki? Bo nie widzę jednoznacznej informacji o tym, a wiadomo, że przez 8 godzin wytrzymać w maseczce nie będzie łatwo.

Odpowiedź:

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem z Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r (Dz.U.2020.673) zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii § 18 otrzymuje brzmienie:

„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;

Jeżeli maseczki okażą się problemem można zastosować przyłbice ochronne.

***

FAQ 10/04/2020

Pytanie:

Mam pytanie odnośnie Clexane, ile wydać na dawkowanie "wiadomo".
Np. Rp.
Clexane 40
2 opakowania
S. wiadomo

Dla mnie jest oczywiste, że można wydać dwa najmniejsze opakowania, czyli 20 ampułek, bo jedynym zarejestrowanym opakowaniem jest op. po 10 ampułek ale ostatnio usłyszałam, że niektórzy kierownicy wydają 2 ampułki. Bardzo chciałabym poznać Pana opinię.

Odpowiedź:

Wydajemy dwa najmniejsze opakowania będące w wykazie leków refundowanych.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz.U.2018.745)
Paragraf 10. Realizacja recept w postaci papierowej z brakującymi danymi:
1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

4) sposób dawkowania – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie dla tego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, a w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji – ilość nie większą niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem przypadków, w których sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii;

***

FAQ 11/04/2020

Pytanie:

Clexane cd.

odnośnie pytania o Clexane, to jeszcze tylko żeby doprecyzować:
 - czyli jeśli mam Clexane 60 wypisane na zniżkę
2 op po 10 amp.
S. Wiadomo

a zarejestrowane jest opakowanie po 2 ampułki – pełnopłatne, którego jest brak w obrocie.
To biorę pod uwagę to refundowane? Czyli wydaję 2 po 10 amp.?

Odpowiedź:

Ogólna zasada: refundowane w przypadku recepty zniżkowej (argumentacja wyżej), a najmniejsze zarejestrowane w przypadku recepty pełnopłatnej.

***

FAQ 12/04/2020

Pytanie:

I jeszcze te nieszczęsne e-recepty.

Przykład:
AirFlusal Forspiro 3 op
S. wiadomo
recepta ważna rok czy można wydać 2 opakowania i przy następnej wizycie pozostałe 1 op., czy też wydać dwa i zamknąć receptę?

Odpowiedź:

Reguła jak wyżej – przypadek z brakiem dawkowania (słowo wiadomo nic nie precyzuje).
Realizujemy receptę wydając 2 op. ulgowo, a jeśli pacjent się zgodzi następne (trzecie) opakowanie pełnopłatne.

***

FAQ 13/04/2020

Pytanie:

Proszę o wyjaśnienie dwóch kwestii:
1/ Z jaką odpłatnością dla pacjenta należy policzyć lek wypisany na e-recepcie w taki sposób:
Jardiance 10 mg
2 op. po 30 tabl.
DS 1x1
odpłatność 30%

Jak wiadomo refundowane są op. a 28 tabl., a te po 30 są pełnopłatne i też dostępne w obrocie.

2/ Dot. recept papierowych, czy recepta bez nadruku w lewym górny rogu słowa "Recepta" oraz bez skrótu Rp. w części dot. wypisywanych leków jest ważna pod względem formalnym, tj. czy można na takiej wypisać leki refundowane?

Odpowiedź:

Ad. 1

Należy rozważyć dwa przypadki – bazą do rozważeń komunikat MZ z 28.11.2019 r. https://www.gov.pl/web/zdrowie/bledne-oznaczanie-kodow-ean-na-e-recepcie można wydać na zniżkę jeśli na e-recepcie jest EAN 100%, ale część graficzna posiada zapis opakowania refundowanego (x 28)

W drugim przypadku: jeśli na e-rp w części graficznej pisze jak poniżej (op x 30, które jest pełnopłatne) to recepta jest niestety pełnopłatna.

Przypadki te są opisane w opracowaniu CSIOZ „E-recepta, Pytania i odpowiedzi dla pracowników medycznych uprawnionych do wystawiania e-recept dla aptekarzy z dnia 7.02.2020" https://ezdrowie.gov.pl/e-recepta-pytania-i-odpowiedzi str. 15 i 43 - pytanie 67.

Ad. 2

Moim zdaniem na recepcie papierowej muszą być te oznaczenia (niekoniecznie w tych miejscach) – wynika to z rozporządzenia ws. recept, do którego jako złączniki są wskazane wzory recept w treści aktu, wskazując iż mogą być one graficznie inaczej przedstawione https://oia.waw.pl/wp-content/uploads/2018/09/Rozp.-w-sprawie-recept-tekst-jednolity.pdf (załączniki 7,8 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000745)

tj. § 8. Recepta w postaci papierowej, zawierająca dane określone w art. 96a ust. 1 i 8 ustawy – Prawo farmaceutyczne,

może zostać zrealizowana także w przypadku, gdy:

1) umiejscowienie tych danych nie odpowiada poszczególnym częściom wzoru recepty przeznaczonym na ich rozmieszczenie;

2) adres pacjenta nie jest zgodny z numerem oddziału wojewódzkiego Funduszu.

3) recepta pod względem graficznym, jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi recepty, a dane na recepcie są zamieszczone w sposób czytelny.

***

FAQ 14/04/2020

Pytanie:

Dzień dobry, mam ogromną prośbę o wyjaśnienie, co powinnam zrobić w sytuacji, gdy Szpital Wojewódzki (prowadzący działalność leczniczą) prosi o wystawienie faktury na termometr bezdotykowy (wyrób medyczny). Czy można wystawić fakturę, czy wymagane jest wystawienie zapotrzebowania przez szpital?

Odpowiedź:

Sprawa jest na pozór prosta jednak dotyka dwóch artykuł PF. Z jednej strony nakładają się przepisy tyczące wystawiania faktur (art. 86 https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-86a/) w koniunkcji co warte podkreślenia z art. 96.1 https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96/

Paragraf 96. Pkt 1

Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty, na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zwanego dalej zapotrzebowaniem.

Termometr jest wyrobem medycznym, który w zakresie wydawania na fakturę musi być umieszczony na zapotrzebowaniu, gdyż wydajemy go dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Zauważyć też warto przypadek w tym miejscu pasków do pomiaru glukozy.

W tym przypadku kierownik jednostki winien podać na oświadczeniu (paragraf 96 ust 2.podpunkt 10 i 11b) dołączonego do zaopatrzenia mierzalną ilość badań osób poddanych analizie glukozy z zakupionych testów. Może być mylące iż termometr z racji używania nie będzie się zużywał i nie wiadomo jak doprecyzować liczbę pacjentów poddanych badaniom. Można zapisać w oświadczeniu w taki przypadku np. „Nie dotyczy”.

Jednak mając na uwadze wszystkie fakty szpital powinien wystawić na podstawie art. 96 Pf zapotrzebowanie na termometr aptece niezależnie czy chce fakturę, czy nie chce (proszę zauważyć, że brak faktury sprzedaży anonimizuje wydanie termometru, a faktura wystawiona dla szpitala ujawnia wymóg udokumentowania za pomocą zapotrzebowania w tym przypadku). Dlatego przy wystawieniu faktury należy poprosić szpital o wystawianie zapotrzebowania.

Reasumując:

Moim zdaniem jeśli szpital albo podmiot wykonujący działalność leczniczą będzie chciał coś nabyć w aptece i otrzymać fakturę na jakikolwiek wyrób medyczny - nawet np. prezerwatywy to musi wypisać zapotrzebowanie ZAWSZE bez wyjątku czy wyrób jest wydawany pacjentowi na receptę czy bez podmiot musi wystawić zapotrzebowanie co wynika z art. 96 Pf - choć czasami jest to sprzeczne/nielogiczne jak wykazałem p. 2.10 i 11b a zbywanie i fakturowanie odbywa się zgodnie z 86a Pf.

***

FAQ 15/04/2020

Pytanie:

Jeszcze tylko jeśli można jeden przykład:

Rp.
Insulina Insuman Rapid Solostar
5 opakowań
S.: 3x7jm
 
Recepta ważna rok.

Zgodnie z dawkowaniem można wydać jednorazowo dwa op. Czy w takim razie można wydać kolejne dwa i jedno przy kolejnych wizytach? Np. za miesiąc? Czy też po dwóch zamknąć receptę? Jak interpretować takie dawkowanie?

Odpowiedź:

Zgadza się dawkowanie z ilością – insuliny jest na 358 dni. (5 op x 5 x 300 jm / 21 jm)

Dbając o ilość jednostek leku by nic nie przepadło to realizacja musi rozpocząć się w pierwszym miesiącu. Maksymalnie można wydać 2 opakowania (nie wiem czy można dzielić – zakładam, że nie, bo jeśli tak to można 12 wstrzykiwaczy, można się upewnić w CHPL), a następnie maksymalnie 2 opakowania. Można też wydać 1 op - kombinacji jest kilka.
Nie rozumiem dalszego pytania czy zamknąć receptę? Z jakiego powodu? Nie wiem o jaki kontekst pani chodzi?

***

FAQ 16/04/2020

Pytanie:

Mam pytanko, recepta wystawiona 20 stycznia na 3 op Ipp x 28 tabl. bez dawkowania, pacjent wykupił 1 opakowanie 3 lutego, 2 opakowanie 3 marca i właśnie moje pytanie odnośnie 2 opakowania nie jest tak, że jeżeli recepta jest wystawiona na 365 dni, a ta właśnie taka jest to w momencie wydania 1 opakowania 3 lutego, 2 pozostałe musiałby wykupić do 19 lutego, bo coś kojarzę z 1 szkolenia, że w momencie braku dawkowania przy rocznej recepcie pacjent musi ją zrealizować w ciągu miesiąca, a nie za bardzo mogę coś znaleźć?

Odpowiedź:

Bez dawkowania wydajemy na podstawie rozporządzeni. ws. recept (par. 10.1.4 ) dwa najmniejsze opakowania refundowane lub zarejestrowane. Tu IPP x 28 jest na wykazie leków refundowanych i najmniejsze jest po 28 szt. czyli 2 na zniżkę zaś 3 op na 100% ewentualnie.

Pomniejszamy ilość jeśli pierwsza realizacja jest po 30 dniach od wystawienia lub daty realizacji od. Tu nie ma miejsca taka sytuacja. Jeśli hipotetycznie by tak było to recepta jest nie do zrealizowania na zniżkę (i na 100% de facto też bo nie obliczysz ilości leku zużytego).

Opisane to jest w faq’u 1.01 www.ezdrowie.gov.pl/e-recepta-pytania-i-odpowiedzi i https://www.gov.pl/web/zdrowie/pomniejszanie-ilosci-wydawanego-leku-przy-czesciowej-realizacji-e-recepty i na stronie SIA.

***

FAQ 17/04/2020

Pytanie:

Proszę o pomoc, bo znajdujemy sprzeczne informacje.

Jaką ilość można napisać, a tak w ogóle chodzi mi ile możemy wydać antykoncepcji na eRP na jaki okres czasu. Mam receptę e -Rp na microgynon a 63 3 op. dawkowanie 1x1 recepta roczna.

Jedno opakowanie wydałyśmy jednego dnia, a dwa pozostałe w dniu kolejnym i wychodzi na 126 dni. Te drugie wydanie czy jest to ok i czy możemy wydawać na 180 dni antykoncepcję, czy na 120 dni.

Odpowiedź:

Zasady wystawiania recept opisane są w art. 96a Pf https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96a/

I w zależności od formy recepty tj. elektroniczna/papierowa i osoby uprawnionej tj. lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer lub pielęgniarka i położna (wkrótce na tych samych zasadach jak pielęgniarki wystawią recepty pro autore i familiae farmaceuci).
Proszę ponadto zauważyć, że środki antykoncepcyjne są produktem leczniczym.

I tak:

Lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:
1. ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania [e-recepta], przy czym na jednej recepcie w postaci papierowej ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania;

Pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:
- ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania;
- ilość produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczoną do 60-dniowego stosowania – wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
 
4a. W przypadku recepty w postaci elektronicznej pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, w tym w przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

Natomiast wydajemy maksymalnie jednorazowo ilość na 180 dni kuracji.

Reasumując e-recepta lekarska i pielęgniarska pozwala wydać jednorazowo środka antykoncepcyjnego na 180 dni, ale lekarz może wypisać na e-recepcie na 360 dni, a pielęgniarka na 180 dni ale tylko w ramach kontynuacji.

Odnosząc się do podanego przykładu jeśli e-recepta jest wystawiona przez lekarza i pierwsza realizacja odbyła się przed upływem 30 dni to realizacja jest prawidłowa (FAQ MZ sugeruje wydanie kolejne pod koniec okresu wynikającego z ilości wydanej poprzednio ale to tylko sugestia).

***

FAQ 18/04/2020

Pytanie:

Czy mogę zrealizować ze zniżką e-receptę na 50% maść ichtiolową bez wykrzyknika ani żadnej innej informacji o świadomym przekroczonym stężeniu od lekarza? Czy lekarze mają możliwość wpisania tego typu informacji przy wystawianiu e-recepty.

Odpowiedź:

Z informacji jakie posiadam to można na e-recepcie w przypadku konieczności dodać adnotację przepisując lek recepturowy.

Prawne podstawy sporządzania leku recepturowego określa rozporządzenie MZ w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002008/O/D20182008.pdf

§ 4. 1. Lek recepturowy sporządza się na podstawie recepty.

2. Osoba sporządzająca lek recepturowy:

1) stosuje surowiec farmaceutyczny dopuszczony do obrotu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne;

2) stosuje surowiec farmaceutyczny o stężeniu pozwalającym na uzyskanie przepisanej ilości substancji czynnej w wydawanym produkcie leczniczym, pod warunkiem że nie wpłynie to na bezpieczeństwo lub skuteczność stosowania produktu leczniczego;

3) dokonuje korekty składu leku recepturowego, jeżeli podany na recepcie skład może tworzyć niezgodność chemiczną lub fizyczną, mogącą zmienić działanie leku lub jego wygląd, przez:

a) dodanie surowca farmaceutycznego ułatwiającego prawidłowe przygotowanie postaci leku lub pozwalającego na uzyskanie jednolitego dawkowania,

b) prawidłowy dobór surowców farmaceutycznych, zapewniający rozpuszczenie wszystkich składników leku w celu uzyskania jego właściwej postaci,

c) zmianę postaci surowca farmaceutycznego z rozpuszczalnej na nierozpuszczalną lub odwrotnie, z uwzględnieniem koniecznej różnicy w ilości surowca;

4) zmniejsza ilość surowca farmaceutycznego w składzie leku recepturowego do wielkości określonej przez dawkę maksymalną, jeżeli dawka maksymalna jest dla tego surowca ustalona oraz ze składu oraz sposobu użycia podanego w recepcie wynika, że nastąpiło przekroczenie dawki maksymalnej, a wystawiający receptę nie uczynił adnotacji o konieczności zastosowania dawki wskazanej w składzie leku;

5) może dokonywać zmiany składników obojętnych farmakologicznie.

3. Zmiany lub korekty składu leku recepturowego, o których mowa w ust. 2 pkt 3–5, odnotowuje się w Dokumencie Realizacji Recepty, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, a w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2017 r. poz. 1845 oraz z 2018 r. poz. 697,1515 i 1544) – na recepcie w postaci papierowej, odrębnym dokumencie przechowywanym łącznie z tą receptą lub na wydruku, o którym mowa w art. 96b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Odpowiedzi na pytania z webinaru nt. robotów aptecznych Odpowiedzi na wybrane pytania uczestników szkolenia webinarowego, które odbyło się 10.03.2021 r. i dotyczyło m.in. robotów aptecznych. Opracowanie zostało przyg...
Więcej mdi-menu-right
Pytania i odpowiedzi (FAQ) do Śląskiej Izby Aptekarskiej ze stycznia 2021 r. Zbiór wybranych pytań do Śląskiej Izby Aptekarskiej i odpowiedzi ze stycznia 2021 r., których udzielił Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm. Pi...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedzi na pytania z webinaru nt. leczenia oparzeń i ran przewlekłych z wykorzystaniem opatrunków... Odpowiedzi na wybrane pytania uczestników szkolenia webinarowego, które odbyło się 20.01.2021 r. pt. "Leczenie oparzeń i ran przewlekłych z wykorzystaniem opatr...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right