ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Przypominamy o konieczności uzupełnienia numeru PESEL w rejestrze farmaceutów Śląskiej Izby Aptekarskiej

Kategoria: INFORMACJE
Data dodania: 2018-07-02

Informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw z 9 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1991 art. 3 pkt 2 lit. a) od 1.05.2016 r. w rejestrze farmaceutów wprowadzono obowiązek zamieszczania numeru PESEL. W związku z tym do farmaceutów, którzy do tej pory nie uzupełnili swojego numeru PESEL w rejestrze Śląskiej Izby Aptekarskiej, została wysłana listem poleconym korespondencja z prośbą o pilne uzupełnienie numeru PESEL w rejestrze naszej izby w terminie do 10.07.2018 r.



Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o izbach aptekarskich farmaceuta ma obowiązek informować niezwłocznie okręgową izbę aptekarską o danych objętych rejestrem farmaceutów, a brak numeru PESEL w rejestrze farmaceutów może skutkować brakiem uprawnień do realizacji recept refundowanych, a w szczególności e-Recepty.

Do 10 maja br. komplet danych do zawnioskowania o dostęp do Systemu P1 posiadało jedynie 3055 aptek na ponad 13 tysięcy.

Poniżej przedstawiamy treść pisma Naczelnej Izby Aptekarskiej z 27.06.2018 r. dotyczącego konieczności uzupełnienia numeru PESEL.


Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz

***

Naczelna Izba Aptekarska
L.dz. P-242/2018
Warszawa, dnia 27 czerwca 2018 r.

PREZESI
Rad Okręgowych Izb Aptekarskich

Szanowni Państwo,

Jako Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w związku z prowadzonym obecnie przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia pilotażem e-Recepty, zwracam się ponownie do Państwa z uprzejmą prośbą o przekazanie farmaceutom - członkom Państwa izb, informacji o konieczności uzupełnienia w Centralnym Rejestrze Farmaceutów numeru PESEL oraz numeru prawa wykonywania zawodu w terminie do dnia 15 lipca 2018 r.

Niniejsze pismo umotywowane jest faktem, że w trakcie wdrażania pilotażu e-Recepty zidentyfikowane zostały potrzeby w zakresie weryfikacji, uzupełnienia oraz aktualizacji rejestrów pozostających w gestii organów samorządu aptekarskiego. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia spotkało się z problemem braku kompletności danych w Centralnym Rejestrze Farmaceutów oraz Rejestrze Aptek. Analiza dokonana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wykazała, że na dzień 10 maja 2018 r. komplet danych niezbędnych do zawnioskowania o dostęp do Systemu P1 posiada tylko 3055 aptek (kierownik apteki posiada w rejestrach numer prawa wykonywania zawodu oraz numer PESEL). Kompletność danych w rejestrze jest istotna ze względu, iż udostępnienie możliwości składania wniosków o dostęp do Systemu P1 dla usługodawców w skali całego kraju po stronie Systemu P1 planowane było na przełomie czerwca/lipca 2018 r.

Naczelna Izba Aptekarska ponadto przypomina, że zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw z dnia 9 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1991), od dnia 1 maja 2016 r. w rejestrze farmaceutów oprócz dotychczas wymaganych danych musi znajdować się numer PESEL farmaceuty.

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 3 ustawy o izbach aptekarskich farmaceuta ma obowiązek informować niezwłocznie okręgową izbę aptekarska o danych objętych rejestrem farmaceutów i każdej zmianie tych danych. Niewypełnienie powyższego obowiązku może skutkować pociągnięciem farmaceuty do odpowiedzialności zawodowej za postępowanie sprzeczne z przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu farmaceuty.

W związku z powyższym proszę o potraktowanie sprawy jako bardzo pilnej, przekazanie informacji farmaceutom i zobowiązanie ich do uzupełnienia informacji w Centralnym Rejestrze Farmaceutów, przyjmując dzień 15 lipca 2018 r. jako dzień końcowy na uzupełnienie wskazanych informacji.

Prezes
Naczelnej Rady Aptekarskiej
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2024-04-16 08:51:58
Ankieta: rola aptek ogólnodostępnych w systemie opieki zdrowotnej w Polsce Prośba Zuzanny Kaczmarczyk - studentki V roku Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie o wypełnienie anonimowej ankiety, która jest realizowana w ramach prac...
Więcej mdi-menu-right
2024-04-12 09:14:42
Webinar: Obsługa pacjenta w aptece - elementy wywiadu Śląska Izba Aptekarska zaprasza farmaceutów na webinar z mgr farm. Kingą Piotrowską-Kos z cyklu "Farmaceuci dla studentów" pt. "Obsługa pacjenta w aptece ...
Więcej mdi-menu-right
2024-04-12 08:30:11
Webinar: Syndrom poszpitalny. Szczególne potrzeby pacjenta onkologicznego Śląska Izba Aptekarska zaprasza farmaceutów na webinar z dr n. med. i n. o zdr. Mają Czerwińską Rogowską pt. "Syndrom poszpitalny. Szczególne potrzeby pac...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right