ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Protokół z XLVIII Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji

Data dodania: 2019-09-18
Data wydarzenia: 2019-08-20 00:00

Protokół z obrad 48 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 20 sierpnia 2019 r.


Katowice, 20 sierpnia 2019 r.

Protokół z obrad 48 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 20 sierpnia 2019 r.

1. Posiedzenie Prezydium Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.20. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 10/13 osób. Na podstawie listy obecności Prezes Rady SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. W związku z wpływem do biura SIA wniosku o zaopiniowanie opiekuna stażysty do porządku obrad zaproponowano uzupełnienie w punkcie 3c. Porządek posiedzenia z uzupełnieniem punktu 3c został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Jan Stasiczek.

2. Prezydium Rady SIA jednogłośnie przyjęło protokół z 47 posiedzenia Prezydium Rady ŚIA VII kadencji w dniu 16 lipca 2019 r.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Prezydium Rady SIA przystąpiło do opiniowania:

3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki ... w Bytom, Tarnowskie Góry, Zabrze, Poraj, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna, Gliwice, Świerklany, Skoczów ...

3b. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - mgr farm., którzy otrzymali warunkowo rękojmię należytego prowadzenia apteki do 31.08.2019 r., wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki w związku z upływem terminu rękojmi.

...

3c. W dalszej kolejności opiniowano farmaceutów – opiekunów, którzy mają sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studentów VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego. Po przeanalizowaniu warunków, które są wymagane od opiekunów Prezydium Rady SIA udzieliło jednogłośnie zgody:

SUM w Katowicach
...


UJCM w Krakowie
...


3d. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Powiatu Zawierciańskiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy i dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu zawierciańskiego w 2019 r., wobec powyższego Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało w/w projekt.

4. Inne sprawy bieżące:

4a. Wniosek mgr farm. B. Radlańskiej-Piątek o dofinansowanie konferencji naukowo-szkoleniowej dla farmaceutów szpitalnych – Ustroń, 5-6.10.2019 r.
Na wniosek mgr farm. Beatrycze Radlańskiej-Piątek Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej jednogłośnie postanowiło przyznać dofinansowanie w wysokości … do organizacji corocznej konferencji naukowo-szkoleniowej farmaceutów aptek szpitalnych, która odbędzie się w Ustroniu Hotel „Wilga” w dniach 5-6.10.2019 r.
Spotkanie naukowe aptek szpitalnych mieści się w ustawowych zadaniach samorządu aptekarskiego i jego wsparcie jest zgodne z celami samorządu. Apteki szpitalne mają swoją specyfikę działania i wspieranie członków izby pracowników aptek szpitalnych jest ustawowym obowiązkiem samorządu, art. 7 ust. 1 p. 6 i 7 ustawy o izbach aptekarskich.

4b. Prośba mgra farm. Tomasza Kloca o dofinansowanie XVII Rajdu Turystycznego Śląskiej Izby Aptekarskiej w Beskid Żywiecki – 28-29.09.2019 r.
W dniach 28-29.09.2019 r. odbędzie się kolejny XVII Rajd Turystyczny Śląskiej Izby Aptekarskiej. Na wniosek organizatora mgra farm. Tomasza Kloca w celu wcześniejszej rezerwacji i wynegocjowania znaczących rabatów przy organizacji rajdu Prezydium Rady SIA jednogłośnie postanowiło wyrazić zgodę na wypłatę zaliczki w kwocie ... Uczestnicy rajdu pokryją część kosztów uczestnictwa, a pozostałą część sponsorzy.
Impreza od ośmiu lat służy integracji środowiska zawodowego, uczestniczą w niej również farmaceuci z całego kraju. Wielopokoleniowa mieszanina ok. 40 farmaceutów, właścicieli, pracowników sieciowych i indywidualnych, aptek otwartych i szpitalników służy wymianie doświadczeń i wzajemnemu zrozumieniu.

4c. Ogólnopolski Dzień Aptekarza – Warszawa 26.09.2019 r.
Przewodniczący Prezydium SIA przekazał informację na temat zaproszenia na uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

4d. Ustawa o zawodzie farmaceuty (UoZF) – informacje bieżące.
Aktualnie jak wspomniał Prezes dr Piotr Brukiewicz zakończył się etap zgłaszania uwag do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Propozycji zmian spłynęła bardzo duża ilość, zważywszy iż w projekcie są umieszczone zapisy dające większą niezależność farmaceuty względem przedsiębiorcy prowadzącego aptekę. Proponowane zapisy dotyczące opieki farmaceutycznej zostały istotnie zmniejszone przez regulatora.
W opinii Prezesa jeżeli ministerstwo będzie prowadziło dalej sprawę UoZF w trybie szerokich konsultacji czas do jego uchwalenia na pewno się wydłuży w czasie.

4e. Informacja ws. wakatu na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego ds. aptek ogólnodostępnych.
Po złożeniu rezygnacji przez dr hab. Pawła Olczyka w województwie śląskim mamy aktualnie wakat na stanowisku Konsultanta Wojewódzkiego ds. aptek ogólnodostępnych.

5. Wolne głosy i wnioski.

- spotkanie z Ministrem M. Miłkowskim w sprawie opieki farm.
Prezes SIA poinformował o zaplanowanym na koniec sierpnia spotkaniu z ministrem Maciejem Miłkowskim w sprawie omówienia sprawy opieki farmaceutycznej.

- informacja o realizacji recept weterynaryjnych z dopiskiem ad usum proprium po nowelizacji art. 86a pf.
Przewodniczący prezydium przybliżył kwestię, która ostatnio jest analizowana w przypadku wydawania leków na receptę weterynaryjną w formie zapisu do użytku własnego dla leków kupowanych w aptece zaś podawanych zwierzętom.
Z jednej strony mamy zapis znowelizowanego niedawno art. 86a Prawa Farmaceutycznego określający komu może apteka zbyć leki (w tym zapis o zapatrywaniu ludności (86a.1.1), komu można wydać na takie zbycie fakturę oraz jaki asortyment można umieścić na tej fakturze.
Z drugiej strony mamy zapisy wynikające z ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko – weterynaryjnych, gdzie umieszczono zapis w art. 1.1.9. z którego wynika iż wykonywanie zawodu lekarza polega na wydawaniu recept na produkty lecznicze, z wyłączeniem produktów weterynaryjnych, które będą stosowane u zwierząt. Sprawą kolejną, którą przy okazji tego tematu omawiano to przypadek pobrania faktury w przypadku gdy lekarz weterynarii wystawi receptę z dopiskiem „ad usum proprium” gdzie w nagłówku będzie tylko jego tytuł zawodowy i jego dane osobowe (bez danych przychodni lub działalności gospodarczej). Tu nakładają się przepisy podatkowe nakładające na osobę wystawiającą fakturę sprawdzenia czy nagłówek recepty jest zgody z tym co figuruje w bazie podmiotów działalności gospodarczej CEDIG przypisanej do konkretnego nazwiska. Należy też dodać iż za brak odpowiednich nagłówków przy wystawianiu faktur Urząd skarbowy może ukarać przedsiębiorcę karą finansową (najlepiej posiłkować się nazwą pełną z CEDIG i KRS w przypadku spółek).
Zdaniem Mecenasa Krystiana Szulca ustawa o lekarzach jest lex specialis derogat legi generali, która nie powinna mieć żadnych ograniczeń w przypadku leczenia chorych zwierząt także zaopatrywanych w leki stosowane u ludzi.
W ocenie Prezesa problem winien być doprecyzowany prawnie i wyjaśniony.

- zapytania farmaceutów ws. problemów z realizacją e-recept.
Poruszono kwestię zgłoszoną do biura SIA dotyczącą spójnika „a” występującego w zapisach większych opakowań leku na recepcie papierowej. Uwagę zwrócili farmaceuci, którzy opisali ten sam przypadek gdy:
1/ e-recepta – lekarz wypisując receptę korzystając z bazy leków po kodzie EAN np. LEK A x 60 – 2 op – co równoznaczne jest z wydaniem dokładnie 2 op x 60 zidentyfikowanym w bazie na podstawie kodu EAN i nazwy. Nadmienić należy, iż lek ma najmniejsze zarejestrowane op x 30. Efekt: wydamy łącznie 120 szt. a spójnik „a” nie jest w ocenie SIA wymagany do wydania 120 szt. jednostek dawkowania leku.
2/ recepta papierowa – zapis LEK A x 60 – 2 op (brak kodu EAN) – Można zinterpretować, iż skoro najmniejsze jest opakowanie zarejestrowane x 30 - wydać należałoby w sumie 60 tabletek w 2 op x 30. Brak spójnika „a” w tym przypadku ogranicza ilość wydanych jednostek dawkowania leku.
Sprawa jest analizowana i dodana do pytań potrzebujących interpretacji MZ.

6. 48 posiedzenie Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 20 sierpnia 2019 r. zakończono ok. godz. 10.20.


Protokołował
Mgr farm. Jan Stasiczek

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 2 Posiedzenia Prezydium Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 21 stycznia 2020 r.Katowice, 21 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Pre...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XL Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 50 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 21 października 2019 r.Katowice, 21 października 2019 r.1. Posiedz...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLVII Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 47 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 16 lipca 2019 r.Katowice, 16 lipca 2019 r.1. Posiedzenie Prezydium...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right