ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Problemy i ciekawostki refundacyjne.

Data dodania: 2013-11-20
Pismo do MZ w sprawie problemów i niesamowitych ciekawostek na listach refundacyjnych.

Nasz znak: SIAKat-0124-2009
Katowice 2009-05-28


Sz. P.
Podsekretarz Stanu
Ministerstwa Zdrowia
Marek Twardowski


Szanowny Panie Ministrze

Przekazał Pan ostatnio informację o pracach nad zmianą systemu refundacji i wprowadzeniem znaczących zmian, co byłoby bardzo dobrą informacją, jeżeli rzeczywiście system ten zostałby uzdrowiony w sposób mądry a przede wszystkim usuwający dotychczasowe błędy i niedociągnięcia.
Marząc o przejrzystym, jasnym i przystającym do rzeczywistości systemie refundacyjnym a także znając od strony praktyka jego dotychczasowe mankamenty, pozwolę sobie zaproponować kilka zmian a także zwrócić uwagę na ważniejsze szczegóły:

1 – system ten powinien zostać logicznie i matematycznie uproszczony do takiej wersji, by przede wszystkim każdy pacjent rozumiał i mógł obliczyć cenę leku i wiedzieć z czego ona wynika, a także by każdy mógł łatwo zrozumieć z czego wynikają zmiany cen leków przy wprowadzaniu nowych list refundacyjnych. Dzisiaj już nawet komicy naśmiewają się w programach rozrywkowych z zasady stosowanej przez pacjentów: Minister Zdrowia zapowiada obniżki cen leków, więc pędźmy czym prędzej do aptek kupować leki droższe!!
Jak można by ten system bardzo łatwo uprościć pisałem Panu w kwietniu, co jeszcze raz w załączniku dołączam.

2 – należy wprowadzić zasady, które by zwiększyły dostępność leków a przede wszystkim zapewniały pacjentom jak największą możliwość realizacji recepty a także możliwość obniżania kosztów refundacji. Obecne zasady często blokują zdroworozsądkowe sposoby realizacji recept w aptece, a mianowicie należałoby przemyśleć następujące problemy:

2a – znika w handlu mniejsze opakowanie refundowane zamieszczone na listach – apteka powinna mieć możliwość wydania opakowania większego gdy mniejsze jest niedostępne (na liście figuruje opakowanie 28 i 30 tabletek, z których opakowanie 28 tabletek jest niedostępne);

2b – producent rozmyślnie wprowadza opakowanie nieznacznie mniejsze od dostępnych i tańszych odpowiedników (w handlu są opakowania po 30 tabletek a na liście refundacyjnej jest opakowanie 28 tabletek) by zablokować możliwość zamieniania na tańsze odpowiedniki. Aż się prosi by zmienić zasadę wydawania odpowiedników i ich wydanie uniezależnić od wydania większej ilości tabletek, gdy cena większego opakowania odpowiednika jest mniejsza lub równa cenie opakowania na listach;

2c – warto umożliwić przeliczanie cen leków refundowanych na tabletki a nie tylko na pełne opakowania refundowane i dopuścić ich wydawanie także jako części opakowań większych, co może znacznie obniżyć refundację NFZtu i obniżyć cenę dla pacjenta;



3 – należy usuwać automatycznie z list leków refundowanych opakowania, które przestały być dostępne w poprzednim okresie refundacyjnym z jakichkolwiek przyczyn;

4 – należy automatycznie obniżać limity i ceny urzędowe leków, które od miesięcy a nawet lat zalegają na listach w wysokich cenach, gdy tymczasem już dawno zostały wprowadzone na rynek w cenach o wiele niższych. Powinna funkcjonować zasada możliwości obniżenia przez producenta ceny leku refundowanego na rynku, dopiero po oficjalnym wystąpieniu do MZ o obniżenie jego ceny urzędowej i tylko do takiej wartości jaką zaproponuje.
Aż się prosi, by zostały wprowadzone stałe ceny detaliczne leków, co zmusiłoby producentów do dużo wcześniejszego obniżania cen leków i występowania o takie obniżanie cen. Dzisiejsza cenowa „wolna amerykanka” to zielone światło do wszelkiego rodzaju kombinacji cenowych producentów!
Proszę zobaczyć ile leków utrzymywanych jest dzisiaj w nierealnie wysokich cenach na listach refundowanych, gdy ich producenci już dawno ceny obniżyli (załącznik nr 1). NFZ w tych przypadkach refunduje rózne ceny w zależności jaka wprowadzi do sprzedaży hurtownia lub apteka.
Panie Ministrze ! O zgrozo ! Te leki mają ceny zatwierdzone przez Ministerstwo i nadal utrzymywane na poziomie nawet ponad 70% wyższym niż ich obecne ceny w handlu!
Choć to nie Pana a wcześniejsza działalność ale można by zapytać, kto te leki w takich cenach na listy refundowane dopuszczał!

5 – część producentów wprowadza leki na listy refundowane w zawyżanych cenach i od razu (często w wybranych aptekach) proponuje je w cenach o wiele niższych, co także nie powinno być dopuszczalne.

6 – jako jeden z najważniejszych priorytetów Ministra Zdrowia, powinno być posiadanie właściwych baz danych oraz specjalistów i doradców panujących nad systemem refundacji, gdyż wydawanie grubych miliardów złotych jest często tak niefrasobliwe i niekontrolowane (wolę nie myśleć, że w grę wchodzą inne powody), że aż się można tylko dziwić i pytać – kto i dlaczego tak łatwo rozdaje a nawet dokłada firmom farmaceutycznym pieniądze.
Załączam Panu Ministrowi SZOKUJĄCE zestawienie, które powinno przynajmniej wprowadzić Pana w osłupienie (załącznik 2). Proszę zauważyć, że Ministerstwo wprowadza na listy refundowane wiele leków w cenach wyższych (czyli chce refundować więcej) niż ceny tych samych leków na rynku przed wprowadzeniem do refundacji.
Ponadto do przeliczania cen leków z opakowań pełnopłatnych funkcjonujących na rynku na refundowane nawet nie są brane pod uwagę marże obowiązujące dla leków refundowanych a marże wyższe obowiązujące przy lekach pełnopłatnych – proszę sobie przeanalizować np. lek Pamidia i skąd wzięto taką cenę urzędową? Komu dołożono około 60 zł od każdego opakowania?

Mógłbym na ten temat jeszcze długo dyskutować ale przecież wiele pism różnych osób w tym temacie już wcześniej trafiło do Ministerstwa a nawet Premiera, zwracając uwagę na możliwości miliardowych oszczędności, jednak nikt nie zainteresował się proponowaną pomocą a błędy w polityce lekowej są sadzone takie, że aż podatnika powinna kieszeń boleć i aż złość człowieka ogarnia, gdy wysłuchuje biadolenia NFZtów na brakujące pieniądze (często przez Nfztu wyłudzane z aptek), gdy tymczasem chyba przez brak właściwej wiedzy lub umiejętności tracone są miliardy!


W razie potrzeby zawsze chętnie służę pomocą.



Z uszanowaniem


dr n. farm. Stanisław Piechula
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Skarga na utrudniony dostęp do leków Astellas Pharma Sp. z o.o. W nawiązaniu do skargi farmaceutów na procedury oraz trudności w zapewnieniu dostępności leków, Śląska Izba Aptekarska skierowała pismo do Astellas Pharma Sp. z...
Więcej mdi-menu-right
Pismo SIA do Śląskiego OW NFZ ws. problemów aptek z przetwarzaniem zestawień refundacyjnych Pismo Śląskiej Izby Aptekarskiej do Jerzego Szafranowicza Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w sprawie problemó...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedź Śląskiego OW NFZ w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refundacyjnych Odpowiedź Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 maja 2017 r. w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refunda...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right