ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

MZ w sprawie stosowania Aqua pro iniectione przy sporządzaniu leków recepturowych

Data dodania: 2016-11-09

Odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji z 7 listopada 2016 r. na zapytanie Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie stosowanie Aqua pro iniectione, rozpuszczalnika do sporządzania leków parenteralnych, jako surowca farmaceutycznego przy sporządzaniu leków recepturowych.


Warszawa, 7.LIS.2016

Ministerstwo Zdrowia
Departament Polityki Lekowej i Farmacji

PLO.461.578.2016.BRB
718684


Szanowna Pani Prezes,
 
W odpowiedzi na pismo L.dz.P-551/2016 z dnia 6 października 2016 r. w sprawie stosowania Aqua pro iniectione do wytwarzania leków recepturowych, w tym leków recepturowych refundowanych, uprzejmie informuję, że przepis § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych (Dz.U. z 2012 r. poz.1259) stanowi, że ustala się wykaz leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych, który stanowi załącznik do rozporządzenia.

W wykazie tym przewidziano lek Aqua pro iniectione (Aqua pro iniectione), rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych.

Zatem lek Aqua pro iniectione (Aqua pro iniectione), rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych może być traktowany jako surowiec farmaceutyczny przy sporządzaniu leków recepturowych.

Jednocześnie w przepisie § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia wskazano, że do wartości użytych surowców farmaceutycznych nie wlicza się kosztów przygotowanej w aptece wody wchodzącej w skład leków recepturowych.

Z kolei przepis art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1536 z późn. zm.) stanowi, że leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją, są wydawane świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową, pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie.

Zatem leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych, w tym z leków traktowanych jako surowce farmaceutyczne, są wydawane świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową.

Z poważaniem,
Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji
Ewa Warmińska

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych Źródło informacji: https://www.nia.org.pl/2018/09/10/list-otwarty-prezes-naczelne...
Więcej mdi-menu-right
Czy wymóg obowiązkowej specjalizacji dla kierownika apteki to dobry pomysł? - ankieta NIA Zapraszamy do wypełnienia interaktywnej ankiety przygotowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską dotyczącej obowiązku specjalizacji dla kierownika apteki, która dos...
Więcej mdi-menu-right
Komunikat II MZ dotyczący stosowania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745) oraz będącymi tego konsekwencją wątpl...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right