2017-11-24
Mgr farm. Edward Kasza - 2017-09-07
Odznaka "Pharmaciae Seniori" dla mgr farm. Edwarda Kaszy - 2017-09-07

Mgr farm. Edward Kasza posiada 60-cio letni staż pracy. Jest laureatem nagrody "Aptekarz bez Barier" przyznanej w 2004 roku, a apteka przez niego stworzona otrzymała tytuł "Apteki bez Barier". Pan Kasza od lat propaguje wszelkie ułatwienia w pracy farmaceutów. Stworzył i opatentował podajniki do leków sterowane komputerowo, które umożliwiają pracę w aptece również osobom niepełnosprawnym, na wózkach inwalidzkich. To dzięki jego staraniom niepełnosprawny xx został technikiem farmacji, a xx została pierwszym w świecie magistrem farmacji na wózku inwalidzkim.

Magister Kasza zapewnił młodym ludziom możliwość odbycia praktyk w swojej aptece wyposażonej w dwa podajniki do leków sterowane komputerowo, które podsuwają lek do rąk farmaceuty, przez co umożliwiają pracę na siedząco. Apteka ta została otwarta w 1988 roku. W tym czasie była to skomputeryzowana apteka, najnowocześniejsza w świecie. Podajniki pozwalają szybciej obsługiwać pacjentów, stwarzają dogodniejsze stanowiska pracy z punktu widzenia ergonomii i BHP, eliminują choroby zawodowe farmaceutów. Stanowisko wydawania leków zostało wyposażone w komputer IBI-PC/XT z monitorem, klawiaturą i drukarką. Podawaniem leków steruje komputer. Po otrzymaniu recepty lub zamówienia farmaceuta wprowadza do komputera kod literowy leku oraz ilość jednostek. Komputer wycenia recepty, wyświetla cenę na ekranie i drukuje paragon,oraz doprowadza właściwy lek do rąk siedzącego farmaceuty. Praca podajników została wysoko oceniona przez naukowców i praktyków z Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, Polski, RFN i Ukrainy. Urządzenie było prezentowane na Międzynarodowym Kongresie FIP-83 w Szwajcarii, Kongresach Towarzystwa Farmaceutycznego w Krakowie i Katowicach, kongresie Czeskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Gottwaldowie i Apoteksbo Labet w Sztokholmie.
Pan Edward to farmaceuta - wizjoner. Tworzy plany budowy Pomnika-Apteki im. Jana Pawła II. Powołuje także fundację pod nadzorem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, szuka źródeł finansowania apteki umożliwiającej odbywanie praktyk i pracę dla wszystkich niepełnosprawnych ruchowo kandydatów na farmaceutów.
Rozmawia z uczelniami, na których kształcą się przyszli farmaceuci, by te przyjmowały osoby na wózkach, prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, by wsparło projekt budowy miejsc pracy dla niepełnosprawnych.
Edward Kasza to farmaceuta z powołania, autor metody oznaczania stężenia związków fluoru w powietrzu na stanowiskach pracy metodą mikrodyfuzji, którą zainteresowała się Polska Akademia Nauk w Zabrzu, Instytut Ochrony Środowiska w Budapeszcie oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy w Warszawie, który ogłosił ją jako obowiązującą normę polską.
Jest posiadaczem specjalizacji II stopnia farmacji aptecznej oraz I stopnia z zakresu analityki klinicznej.
Dokładny termin: 2017-10-24
Autor: Dorota Hapeta
chevron_left
20
01.2021
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry