ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Jak wydawać odpowiedniki ?

Data dodania: 2013-11-20
Pismo do MZ w sprawie wydawania tańszych odpowiedników leków.


Nasz znak: SIAKat-0002-2012
Katowice 2012-01-03

Sz.P.
Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia,
ul. Miodowa 15,
00-952 Warszawa


PILNE !
Dotyczy paraliżu w możliwości wydawania pacjentom tańszych odpowiedników.


Szanowni Panie Ministrze

Proszę o pilną odpowiedź, gdyż wydawanie tańszych odpowiedników zostało prawdopodobnie sparaliżowane zapisami nowej ustawy, a mianowicie proszę o wyjaśnienie, czy tańszy dla pacjenta w cenie detalicznej i odpłatności odpowiednik musi być jednocześnie tańszy od limitu i ceny detalicznej leku wypisanego na recepcie?
Zapisy ustawy refundacyjnej tak to precyzują, jednak zapis ten spowodował zdecydowane ograniczenie, a w wielu przypadkach całkowicie uniemożliwia wydanie pacjentowi tańszych odpowiedników.
Proszę o jednoznaczną opinię w tej sprawie.


Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Art. 44.

1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Apteka ma obowiązek zapewnić dostępność tego leku.

2. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek, na żądanie świadczeniobiorcy, wydać lek, o którym mowa w ust. 1, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie. Nie dotyczy to sytuacji, w której osoba uprawniona dokonała odpowiedniej adnotacji na druku recepty, wskazując na niemożność dokonania zamiany przepisanego leku.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.



Z uszanowaniem


Prezes Rady ŚIA
dr farm. Piotr Brukiewicz

Wiceprezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Skarga na utrudniony dostęp do leków Astellas Pharma Sp. z o.o. W nawiązaniu do skargi farmaceutów na procedury oraz trudności w zapewnieniu dostępności leków, Śląska Izba Aptekarska skierowała pismo do Astellas Pharma Sp. z...
Więcej mdi-menu-right
Pismo SIA do Śląskiego OW NFZ ws. problemów aptek z przetwarzaniem zestawień refundacyjnych Pismo Śląskiej Izby Aptekarskiej do Jerzego Szafranowicza Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w sprawie problemó...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedź Śląskiego OW NFZ w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refundacyjnych Odpowiedź Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 maja 2017 r. w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refunda...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right