ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

IX Posiedzenie Rady ŚIA V Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 09 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej V Kadencji w dniu 26 sierpnia 2008 roku.


1. Posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej otworzył Prezes Rady dr farm. Stanisław Piechula. Witając zebranych Prezes Rady ŚIA zaproponował porządek posiedzenia. Na wniosek mgr Władysława Rybki uzupełniono porządek posiedzenia o punkt „Przyjęcie protokołu z 8 posiedzenia Rady ŚIA” – pkt 1a. Z tym uzupełnieniem porządek obrad został przyjęty. Na podstawie listy obecności Prezes RŚIA stwierdził wystarczającą ilość członków Rady ŚIA dla ważności podejmowanych uchwał.

1a. Rada ŚIA, jednogłośnie przyjęła protokół z 8 posiedzenia Rady ŚIA w dniu 1 lipca 2008 roku.

2. RŚIA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyznania mgr farm. Ewie Skrzypeckiej prawa wykonywania zawodu farmaceuty nr 06125080.

2a. W obecności Rady ŚIA, Prezes Rady przyjął ślubowanie farmaceuty od mgr farm. Almy Frączek. Uroczystość została utrwalona na zdjęciach, które zostaną zamieszczone w biuletynie ŚFF Apothecarius.

3. Opiniowanie:

3a. RŚIA zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:

- mgr farm. Zofii Czernek w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Ave Sol” w Zawierciu ul. Huldczyńskiego 16a,

- mgr farm. Violetty Ciosk-Pietrusik w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Medicus” w Dąbrowie Górniczej ul. Kasprzaka 36,

W/w przedstawiły zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki ogólnodostępnej. Uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Rada ŚIA postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie wydania opinii dotyczącej wniosku dotyczącego możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki, po ukończeniu 65 roku życia przez

- mgr farm. Leona Sikorę w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Galenus” w Przyszowicach ul. Parkowa 11

i wezwać wnioskodawcę do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki ogólnodostępnej. Po uzupełnieniu dokumentacji wniosku zostanie on rozpatrzony na posiedzeniu Prezydium Rady ŚIA w dniu 9 września 2008 roku.

3b.. Rada ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady ŚIA oraz Zastępcę Prezesa Rady mgr Piotra Klimę, Sekretarza Rady ŚIA mgr Andrzeja Bednarza i Skarbnika Rady mgr Krzysztofa Majkę, rozmów wyjaśniających z kandydatami oraz wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, wydała pozytywne opinie stwierdzające, że niżej wymienione kandydatury na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika apteki w istniejących aptekach), dają rękojmię należytego prowadzenia apteki:

- mgr farm. Wioletty Stefanik w aptece ogólnodostępnej o nazwie „SANUS” w Katowicach ul. PCK 1,

- mgr farm. Moniki Dudziak w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteki Polskie” w Sosnowcu ul.Gen.Grota Roweckiego 37,

- mgr farm. Anny Nocoń w aptece ogólnodostępnej o nazwie „MAGICZNA” w Gliwicach ul. Czajki 5

- mgr farm. Piotra Kidzińskiego w aptece ogólnodostępnej w Pszczynie ul. Broniewskiego 1

- mgr farm. Joanny Kuś w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dr Rumianek” w Katowicach ul. Mikołowska 20,

- mgr farm. Krystyny Oślizło w aptece ogólnodostępnej w Rybniku ul. Gliwicka 45,

- mgr farm. Moniki Kamińskiej w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Medialis” w Katowicach Al. Korfantego 5

- mgr farm. Marii Głowackiej w aptece ogólnodostępnej o nazwie „ŹRÓDŁO” w Rybniku ul. Wodzisławska 57,

- mgr farm,. Adriana Zielińskiego w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Mariańska” w Tworogu ul. Zamkowa 13.

Uchwały w powyższych sprawach zostały podjęte jednogłośnie.

3c. Rada ŚIA, po przeprowadzeniu przez Sekretarza Rady ŚIA mgr Andrzeja Bednarza, rozmowy wyjaśniającej z kandydatką oraz wysłuchaniu wniosków z tej rozmowy, wydała pozytywną opinię stwierdzającą, że kandydatka na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej (zmiana kierownika w istniejącej hurtowni), daje rękojmię należytego prowadzenia hurtowni

- mgr farm. Anna Banyś w hurtowni farmaceutycznej HURTOFARM w Sosnowcu ul. Jabłoniowa 27.

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

3d. W związku z toczącym się w GIF postępowaniem w sprawie wydania nowego zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej (zmiana zezwoleniobiorcy), gdzie na stanowisko kierownika proponowany jest dotychczasowy kierownik, RŚIA bez przeprowadzania rozmowy, wydała pozytywną opinię w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni, zawierającą m.in. rękojmię należytego prowadzenia hurtowni farmaceutycznej (nowe zezwolenia) przez:

- mgr farm. Ewę Ochota w hurtowni farmaceutycznej „SLAWEX” w Porębie ul. Ludowego Wojska Polskiego 5, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni złożonym przez Pełnomocnika Przedsiębiorstwa Dystrybucji Farmaceutycznej „SLAWEX” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie – jednogłośnie.

3e. W związku z ubieganiem się o nowe zezwolenie na prowadzenie hurtowni przez PDF „SLAWEX” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie na stanowisko osoby odpowiedzialnej za obrót hurtowy substancjami psychotropowymi grupy IV-P oraz prekursorami kategorii 1, zaproponowano kandydaturę mgr farm. Joanny Jelito – ŚlWIF wystąpił o wydanie zaświadczenia o niekaralności z tytułu działalności zawodowej dla w/w. Na podstawie prowadzonego przez ŚIA rejestru farmaceutów i po zasięgnięciu informacji u Przewodniczącej OSA Rada ŚIA wydała zaświadczenia o niekaralności z tytułu działalności zawodowej dla:

- mgr farm. Joanny Jelito, która w hurtowni „SLAWEX” w Porębie ul. Ludowego Wojska Polskiego 5, ma być osobą odpowiedzialną za za obrót hurtowy substancjami psychotropowymi grupy IV-P oraz prekursorami kategorii 1

3f. Rada ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady dr Stanisława Piechulę oraz Zastępców Prezesa Rady ŚIA dr Piotra Brukiewicza, mgr Piotra Klimę, sekretarza Rady mgr Andrzeja Bednarza i Skarbnika Rady Krzysztofa Majkę, rozmów z kandydatami na kierownika apteki oraz wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, zaopiniowało pozytywnie wnioski o wydanie opinii, w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenie) przez:

- mgr farm. Anetę Pasierbek w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Melisa” w Katowicach, ul. Gliwicka 99, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Aleksandrę Kubica, Pana Michała Fidyk,

- mgr farm. Urszulę Romaniak w aptece ogólnodostępnej o nawie „Rynek” w Pyskowicach ul. Rynek 13, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „LEKOLAND” Szwaja Spółka Jawna z siedzibą w Pyskowicach,

- mgr farm. Kalinę Doniec w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Revita” w Tarnowskich Górach ul. Bytomska 14, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Kalinę Doniec,

- mgr farm. Monikę Mildner w aptece ogólnodostępnej o nazwie „DOSA” w Dąbrowie Górniczej ul. Rapackiego 10A, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez: Pana Jakuba Górak, Pana Sławomira Górak, Panią Paulinę Górak, Panią Marię Górak,

Powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Rada SIA, jednogłośnie, postanowiła nie wydawać na obecnym posiedzeniu opinii w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenie) przez:

- mgr farm. Krystynę Ciemna w aptece ogólnodostępnej o nazwie „APIA I” w Katowicach ul. Uniczowska 16, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „APIA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach, wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie i na wniosek mgr farm. Krystyna Ciemna i sprawę rozpatrzyć na posiedzeniu w dniu 9 września 2008 roku. Po przeprowadzeniu w dniu 25 sierpnia 2008 roku rozmowy telefonicznej z mgr farm. Krystyną Ciemna ustalono termin przeprowadzenia rozmowy poprzedzającej wydanie opinii na dzień 9 września 2008 roku. W tej sytuacji jest zasadne wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

3g. Rada ŚIA zaopiniowała pozytywnie:

- mgr farm. Gabrielę Meichsner jako opiekuna praktyki w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Jaskółką” w Rydułtowach ul. Plebiscytowa 48 i tym samym zaopiniowała pozytywnie wniosek o umieszczenie tej apteki na liście aptek, w których mogą być prowadzone staże zawodowe studentów Wydziału Farmaceutycznego SUM. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

4. Mgr Andrzej Bednarz i dr Andrzej Deląg poinformowali, że Komisja d/s wykonywania zawodu przygotowała już materiał dotyczący trybu i zasad wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki dla kandydatów na kierowników aptek. Z powodów obiektywnych (choroba dr A. Deląga) nie przygotowano jednak tego materiału do druku dla wszystkich członków Rady ŚIA. W związku z powyższym Prezes Rady SIA poprosił, aby taki materiał został dostarczony do biura ŚIA, najpóźniej do 10 września br, aby biuro mogło wysłać to opracowanie do wszystkich członków Rady ŚIA. Po otrzymaniu zestawu materiałów, w tym propozycji tematów na rozmowy z kandydatami, Rada będzie mogła przedyskutować temat na wyjazdowym posiedzeniu w Zawierciu w dniach 20-21 września 2008 roku. Na tym posiedzeniu Rada ŚIA wypracuje ostateczną wersję zasad wydawania w ŚIA rękojmi należytego prowadzenia apteki dla kandydatów na kierowników aptek i podejmie uchwałę w sprawie wydawania w ŚIA rękojmi należytego prowadzenia apteki. Rada przyjęła informację do wiadomości i oczekuje na wspomniany materiał.

5. Prezes Rady ŚIA przypomniał, że na lipcowe posiedzenie Rady ŚIA przygotował dla wszystkich członków Rady materiał dotyczący strategii działania samorządu aptekarskiego. W materiałach znalazło się wszystko co udało się zebrać dr Stanisławowi Piechuli na ten temat. Na tym lipcowym posiedzeniu, Prezes RŚIA zwrócił się do członków Rady ŚIA z prośbą o zapoznanie się w czasie wakacji z przygotowanym materiałem, przemyślenie tematu i ewentualne dodanie swoich uwag, tak aby Strategia działania samorządu aptekarskiego mogła być dyskutowana i zatwierdzona przez Radę ŚIA na wyjazdowym posiedzeniu RŚIA we wrześniu 2008 roku. Wielu członków RŚIA stwierdziło, że albo nie posiadają materiałów przygotowanych przez dr Stanisława Piechulę, albo zapomnieli o tej sprawie. W związku z tym Prezes Rady ŚIA poinformował, że jeszcze raz dostarczy wspomniany materiał, który zostanie dołączony do wysyłki dla członków Rady ŚIA z zasadami wydawania rękojmi. Oba wyżej wymienione tematy będą dyskutowane na wyjazdowym posiedzeniu Rady i tam też zostaną podjęte wiążące decyzje w tych sprawach. Rada ŚIA przyjęła powyższe do akceptującej wiadomości.

6. Nawiązując do poprzednich punktów porządku obrad Prezes Rady ŚIA poinformował, że biuro ŚIA przygotowało organizacyjnie wyjazdowe posiedzenia Rady ŚIA. Zarezerwowało hotel Villa Verde w Zawierciu na 20 i 21 września br. KAPSIA załatwia sponsorów tego wyjazdu. W tym miejscu dr Stanisław Piechula podziękował dr Bożenie Kwaśniak, mgr Andrzejowi Bednarzowi i mgr Aleksandrowi Żurkowi, członkom Rady ŚIA i zarazem przedstawicielom hurtowni Silfarm-Itero, Torfarm i Salus za przychylne stanowisko w kwestii sponsorowania wyjazdowego posiedzenia Rady ŚIA. Biuro ŚIA oczekuje na informację, kto z członków RŚIA chce pojechać i czy pojedzie tam sam, czy z osobą towarzyszącą. Wyjazd dla członków Rady ŚIA jest bezpłatny, a osoby towarzyszące same muszą pokryć koszty. Prezes RSIA poinformował, że członkowie Rady własnymi środkami transportu dojadą na to posiedzenie Rady. Prezes Rady ŚIA i Pani Barbara Wasiak przedstawili planowany program Rady i godzinowy rozkład wyjazdu. Przyjazd około godziny 14, następnie przewidziany jest obiad. Po obiedzie 15-19 posiedzenie Rady. Następnie kolacja lub grill. W drugim dniu po śniadaniu – godzina 9.00 - dokończenie posiedzenia Rady. Program, Prezes Rady dopasuje do propozycji członków Rady. O 13.00 – obiad. Dr Stanisław Piechula zapewnił, że tematów dla Rady nie zabraknie na dwa dni. Zaproponował, aby w trakcie posiedzenia Rady zakończyć kwestię opiniowania kandydatur na kierowników aptek. Prezes RSIA chciałby przedyskutować także kwestię członkostwa w ŚIA techników farmaceutycznych, w tym zagadnienie szkolenia techników (kto będzie weryfikował i zaliczał szkolenia). Za ważne Prezes Rady ŚIA uznał objęcie techników farmaceutycznych obowiązkiem bieżącego szkolenia. ŚIA zdaniem Prezesa powinna przejąć szkolenie i weryfikację zawodową techników. Przyjęcie techników farmaceutycznych do izb aptekarskich zwiększy rolę Izb i ich potencjał (prowadzenie rejestru, PWZ, składki członkowskie) Dyskusja na powyższy temat powinna być przedmiotem wyjazdowego posiedzenia Rady ŚIA. RŚIA zaakceptowała przedstawioną przez Prezesa Rady propozycję zorganizowania posiedzenia RŚIA w Zawierciu oraz propozycje tematów posiedzenia.

7a. Prezes Rady ŚIA przypomniał, że z upoważnienia Rady ŚIA wystąpił do RPO o zainteresowanie się kwestią procederu zabierania aptekom refundacji bez wyroku sądowego. W udzielonej Prezesowi Rady ŚIA, RPO nie podzielił argumentacji ŚIA i opowiedział się po stronie argumentacji Funduszu. W związku z tym Prezes Rady ŚIA przesłał do RPO kolejne pismo podkreślając, że występuje nie tylko w interesie farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów. Zdaniem Prezesa Rady ŚIA postępowanie NFZ jest nakierowane na nękanie aptek oraz farmaceutów. Zdaniem dr Stanisław Piechuli NFZ powinien dokonać zdecydowanego podziału kontroli i odpowiedzialności na realizującego i wystawiającego receptę. Nie może być tak, że kosztami zwrotu refundacji za kwestionowane przez Fundusz recepty, obarczane są tylko apteki, a pomijana jest odpowiedzialność lekarzy za błędnie wystawiane recepty. Wygląda na to, że działania NFZ są sposobem na odzyskiwanie wypłacanych aptekom refundacji, za wydawane pacjentom potrzebne im leki. Prezes Rady ŚIA podkreśla, że nikt nie ponosi szkody i nie jest oszukiwany, gdy recepta – nawet z drobnymi uchybieniami - jest realizowana dla ubezpieczonego.. Można sądzić, że NFZ wykorzystuje i naciąga prawo, by reperować swój budżet i wyszukuje sposobów na odbieranie, głównie aptekom, refundacji za wydane ubezpieczonym leki refundowane. Istotne w tym jest, że NFZ nie ogranicza się do zabierania refundacji tylko za kwestionowane recepty, ale zabiera refundację za cały dany okres rozliczeniowy. Przedstawiając powyższe oraz dodatkowo wyrok SO w Warszawie, który w jednej ze spraw wydał wyrok zupełnie różniący się argumentacją (NFZ nie może wstrzymywać całej refundacji, jeżeli kwestionowanych jest kilka recept), od stanowiska zaprezentowanego przez RPO, Prezes Rady SIA zwraca się jeszcze raz do RPO o ponowne rozpoznanie sprawy z uwzględnieniem także tych faktów, które dodatkowo opisał w piśmie polemizującym z otrzymaną odpowiedzią. W dyskusji mgr Grzegorz Zagórny stwierdził, że w Polsce wyroki sądowe w takiej samej sprawie mogą się różnić, ponieważ każda sprawa stanowi odrębną całość. Jednak również stwierdził, że nie należy wstrzymywać całej refundacji za kwestionowaną przez NFZ np. jedną receptę. Tak też się dzieje w ŚOW NFZ, gdzie aptece daje się szansę na poprawę rachunku refundacyjnego. Mgr Grzegorz Zagórny stwierdził, ze niestety apteki to lekceważą i nie poprawiają rachunku refundacyjnego, który nadal w takim wypadku jest zły nie może podlegać refundacji. Należy więc poprawić błąd lub w przypadku recepty o niewielkim koszcie refundacji, usunąć ją z rachunku refundacyjnego. W przypadku kwestionowania przez NFZ większej ilości recept, także należy poprawić rachunek refunadyjny i następnie dochodzić swoich praw na drodze prawnej. W dalszej części mgr Grzegorz Zagórny poinformował, że ŚOW NFZ uruchomi linię faxową, na którą apteki będą mogły przesyłać źle wystawiane recepty. NFZ natomiast wyśle do lekarza pismo, informujące go, że ma np. złą pieczątkę lub brakuje na niej konkretnych danych. Mgr Grzegorz Zagórny wyjaśnił też kwestię wydawania Ketonelu tabl. Jeżeli na recepcie jest podana wielkość opakowania „a 30 tabletek” to można go wydać na refundację (cena i limit Profenidu), ale bez podania ilości tabletek opakowanie 30 tabl. nie podlega refundacji. Informacja o numerze faxu, pod który można przesyłać recepty będzie zamieszczona na stronie internetowej ŚOW NFZ. Mgr Grzegorz Zagórny omówił też problem podwójnej numeracji recept (sprawa będzie uregulowana po ukazaniu się rozporządzenia w sprawie systemu dystrybucji recept – ponowne wprowadzenie sprzedaży recept przez NFZ) oraz obiegu informacji w celach analitycznych. Z kolei Prezes Rady ŚIA stwierdził, że kolejnym wielkim tematem będzie kwestia powstawania kilku funduszy zdrowia. Wtedy prawdopodobnie zajdzie potrzeba wprowadzenia recepty elektronicznej. Po wysłuchaniu relacji Prezesa Rady ŚIA i uwag mgr Grzegorza Zagórnego, Rada ŚIA przyjęła powyższe do wiadomości.

7b.W wyniku zapytań aptekarzy Prezes Rady ŚIA skierował do ŚlWIF pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii – na jakich receptach lekarze weterynarii mogą przepisywać leki zawierające substancje psychotropowe. Czy leki te mogą być przepisywane na innych receptach (weterynaryjnych) niż określone w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich. Z praktyki aptecznej wynika, że lekarze weterynarii ordynują leki na drukach recept weterynaryjnych określonych w załączniku do Rozporządzenia MZ w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt. Dr Stanisław Piechula wskazuje jednak, że w/w rozporządzenie mówi o tym, że apteka może wydać środki psychotropowe wyłącznie zaordynowane na drukach wg wzoru recept z rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. W rozporządzenia podano też, że lekarze weterynarii powinni zaopatrywać się w druki takich recept na substancje psychotropowe w oddziale wojewódzkim NFZ lub wskazanym przez niego podmiocie. I znów z praktyki wynika, że tak się chyba nie dzieje. Problem może nie jest pierwszoplanowy i nikt na razie nie kwestionował wydawania leków psychotropowych dla zwierząt, ale zdaniem Prezesa Rady ŚIA problem należy jednoznacznie wyjaśnić i poinformować apteki o konieczności przestrzegania przepisów w tym zakresie. Jest to szczególnie ważne w aspekcie fałszowaniu takich recept lub w przypadku powstania zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego z bezprawnego wydania leków psychotropowych przez aptekę. Prezes Rady ŚIA poinformował, że ŚIA na razie oczekuje odpowiedzi ŚlWIF powyższe pismo.

7c. Dr Stanisław Piechula na podstawie informacji prasowych poinformował, że Torfarm nie jest zainteresowany kupnem aptek, ponieważ nie chce posiadać aptek i konkurować ze swoimi odbiorcami, tak jak to robią hurtownie sieciujące rynek apteczny. Spółka PGF natomiast chce powiększać swoją sieć aptek w tym m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej. Powyższa informacja została przyjęta do wiadomości bez podejmowania dyskusji a na stronach internetowych zostanie zamieszczona informacja, które firmy wykażą zainteresowanie kupnem tej sieci aptek.

8a. Prezes Rady ŚIA poinformował, że spotkał się ostatnio z problemem (nie w naszej SIA) nie wliczania stażu pracy w aptece magistrowi farmacji, który w 2004 roku, gdy było zamieszanie po wyjściu Polski do UE, w przepisach z rocznymi praktykami po studiach, przerwał odbywanie rocznej praktyki w aptece. Problem wkrótce może nabrać większych rozmiarów, bo właśnie mija 5 lat od czasu, gdy farmaceuci rezygnowali z kończenia rocznego stażu i występowali o PWZ i otrzymywali je zgodnie z prawem. Niestety wskutek takiej decyzji (rezygnacji z dokończenia stażu) niektórzy farmaceuci mieli później problem za granicą z uznaniem PWZ, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Dr Stanisław Piechula wyraził pogląd, że ustawa Pf mówi wyraźnie o stażu pracy farmaceuty w aptece, a nie o stażu, przed czy po uzyskaniu PWZ: Kierownikiem apteki może więc być farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1, który nie przekroczył 65 roku życia i ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku, gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej. Prezes Rady ŚIA wskazał też, że roczną praktykę w aptece, przed uzyskaniem PWZ, też SIA wlicza do tych 5 lat koniecznych do uprawnień na kierownika apteki. Dlatego zdaniem Prezesa Rady ŚIA, nie ma znaczenia, czy farmaceuta staż skończył czy przerwał i uzyskał wcześniej PWZ, bowiem skończył studia i pracował w aptece i cały ten czas był magistrem farmacji a więc był to jego staż pracy w aptece. W konsekwencji tego dr Stanisław Piechula uważa, że należy ten okres pracy w aptece, wliczać do stażu pracy niezbędnego dla kandydatów na kierownika apteki. Rada ŚIA ze zrozumieniem odniosła się do argumentacji zaprezentowanej przez Prezesa Rady ŚIA. Powyższe uwagi weźmie też pod uwagę Komisja d/s wykonywania zawodu przy opracowaniu zasad i trybu wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki.

8b. Przy wydawaniu opinii ŚIA w sprawie projektów zarządzeń rad powiatów lub prezydentów miast w sprawie ustalenia harmonogramu godzin czynności aptek ogólnodostępnych w poszczególnych miastach, Prezes Rady ŚIA zaproponował, aby SIA wystąpiła do RPO o zajęcie stanowiska w sprawie zmuszania aptek do dyżurów przez zarządy powiatów lub prezydentów miast. Dr Stanisław Piechula stwierdził, że władze samorządowe mają co prawda obowiązek zapewnienia ludności dostępu do świadczeń apteki, ale apteki nie mogą pełnić dyżurów bez odpowiedniej obsady personelu fachowego (konieczna obecność magistra farmacji). Należałoby się więc aptekom jakaś rekompensata lub wsparcie finansowe ze strony władz samorządowych za zapewnienie osady personelu apteki na dyżury. Dyskutując powyższy problem na posiedzenie Prezydium Rady ŚIA w lipcu br. mgr Krzysztof Majka wnioskował, aby w piśmie do RPO wyraźnie wskazać, że cały koszt dyżurów ponoszą apteki, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony władz samorządu terytorialnego. Zdaniem mgr Krzysztofa Majki zapewnienie usług dla ludności na terenie powiatu lub miasta powinno się wiązać z finansowaniem takiej usługi przez władze samorządowe. W związku z powyższym Prezes RSIA poprosił Radę ŚIA o upoważnienie go do wystąpienia do RPO o zajęcie stanowiska przez Rzecznika w kwestii zmuszania aptek ogólnodostępnych przez zarządy powiatów lub prezydentów miast do dyżurów, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony władz samorządu terytorialnego. Uchwałę w w/w sprawie Rada ŚIA podjęła jednogłośnie.

8c. Rada ŚIA ustaliła następujące terminy posiedzeń we wrześniu i w październiku br. We wrześniu posiedzenia odbędą się 9 i 23 września – Prezydium Rady ŚIA i w dniach 20-21 września – wyjazdowe posiedzenie Rady ŚIA. Natomiast w październiku – 7 odbędzie się posiedzenie Prezydium Rady ŚIA, 21 października – Rady ŚIA.

8d. Prezes Rady ŚIA przypomniał, że w Trybunale Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej (TSWE) toczyły się procesy dotyczące kwestii uzyskania zezwolenia na wejścia przez spółkę holenderskiego prawa handlowego na rynek niemiecki (utworzenia w Niemczech filii apteki prowadzonej przez spółkę i zgodę na prowadzenie przez tę aptekę sprzedaży wysyłkowej leków aptecznych). Decyzje TS WE były niepomyślne dla niemieckich aptekarzy. Aptekarze niemieccy zaskarżyli decyzje ETS. W związku z prowadzonymi sprawami, TS WE skierował do krajów UE zapytanie, jak te sprawy są rozwiązywane w poszczególnych krajach członkowskich Unii. Już wcześniej Rada ŚIA była informowana przez mgr Aleksandra Żurka, że w imieniu polskiego rządu na temat warunków uzyskiwania przez zagraniczne spółki zezwoleń na prowadzenie apteki wypowiedział się KIE. Pełnomocnik Rządu RP przekazał do TS WE stanowisko polskiego rządu, które było uprzednio konsultowane z Ministerstwem Gospodarki, Zdrowia i NSA. Stanowisko polskie stwierdza, że działalność związana z ochroną zdrowia nie jest automatycznie oddzielona od innych rodzajów działalności gospodarczej objętych zakresem swobód traktatowych. Zatem otwarcie i prowadzenie apteki jest działalnością, która podlega zasadom wynikającym ze swobody przedsiębiorczości zagwarantowanej w UE”. Pełnomocnik polskiego rządu stwierdza, że wobec braku przepisów wspólnotowych wprowadzających harmonizację w zakresie niektórych sektorów gospodarki, państwa członkowskie mogą zachować w tych zakresie swoje kompetencje do ustanawiania własnych przepisów, jednak z poszanowaniem ogólnych zasad wynikających z prawa wspólnotowego. Tym samym stanowisko RP przekazane do TS WE wyraża opinię, że przepisy niemieckie służą ograniczeniu dostępu do rynku usług farmaceutycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych osób prawnych oraz osób fizycznych nie będących farmaceutami. Takie stanowisko rządu jest niekorzystne dla aptekarzy niemieckich, ale w przyszłości może stanowić zagrożenie dla polskiego aptekarstwa. Biorąc pod uwagę to stanowisko, można wnioskować, że RP zgadza się na pełną liberalizację rynku usług farmaceutycznych i tworzenie wszelkiego rodzaju sieci aptek. Stanowisko polskiego rządu przesłane do TS WE nie jest też korzystne dla polskich indywidualnych farmaceutów, prowadzących „rodzinne” apteki. Mgr Aleksander Żurek, który z upoważnienia Rady ŚIA pilotuje omawiany temat informował już organa ŚIA, że z końcem poprzedniej kadencji do NIA wpłynęło stanowisko polskiego rządu, na temat warunków uzyskiwania przez zagraniczne spółki zezwoleń na prowadzenie apteki, ale treść tego stanowiska nie została podana Izbom do wiadomości. Obecnie znając już to stanowisko, mgr Aleksander Żurek, przygotował propozycję „Listu otwartego”, w kwestii braku poparcia przez rząd RP działań niemieckich aptekarzy w kwestii ochrony krajowego rynku farmaceutycznego oraz warunków wykonywania zawodu aptekarza. Takie stanowisko polskiego rządu może stanowić zagrożenie dla polskich aptekarzy. Mgr Aleksander Żurek zaproponował skierowanie „Listu otwartego” do Prezydenta RP, Premiera polskiego rządu i Marszałka Sejmu. W propozycji „Listu” znajduje się stwierdzenie, że polskie stanowisko w sprawie związanej z warunkami wykonywania zawodu aptekarza nie było w jakikolwiek sposób konsultowane z obywatelami RP reprezentowanymi przez samorząd aptekarski. „List otwarty” wskazuje na niepokojący fakt, że w istotnych sprawach zawodu oraz w kwestiach bezpieczeństwa obrotu lekami przekazywane jest do struktur UE stanowisko sprzeczne z opinią polskich farmaceutów. Można sądzić, że polski rząd wbrew opinii środowiska aptekarskiego zgadza się na pełną liberalizację rynku usług farmaceutycznych i tworzenie wszelkiego rodzaju sieci aptek. Mgr Aleksander Żurek zapoznając organy ŚIA z przygotowaną przez niego treścią wystąpienia do najwyższych władz państwowych, zaproponował aby potraktować tę propozycję jako inicjatywę ŚIA w kwestii wsparcia działań na rzecz obrony polskiego aptekarstwa i rynku farmaceutycznego. Inicjatywa ŚIA ma posłużyć nakłonieniu polskiego rządu do zmiany nastawienia wobec prywatnych rodzinnych aptek oraz ochronie polskiego rynku farmaceutycznego. Dr Stanisław Piechula zaproponował rozesłanie treści „Listu otwartego” do wszystkich OIA z informacją, że ŚIA zamierza wysłać taki list do władz RP. Jeżeli poszczególne OIA poparłyby propozycję „Listu otwartego” wtedy taki list mógłby zostać potraktowany jako petycja całego środowiska farmaceutycznego do naczelnych władz, a kierowana z inicjatywy SIA. Jeżeli natomiast list otwarty ŚIA nie zyskałby akceptacji innych izb aptekarskich, ŚIA prześle ten list do NRA jako inicjatywę własną ŚIA z prośbą o nadanie sprawie dalszego biegu. Rada ŚIA jednogłośnie poparła propozycję Prezesa Rady SIA i treść „Listu otwartego” przygotowanego przez mgr Aleksandra Żurka.

8e. Prezes Rady ŚIA poinformował Radę SIA, że z przykrością musi stwierdzić fakt, że Prezydium NRA po ponad pół roku działalności nie może wykazać się znaczącymi osiągnięciami. Ostatnio natomiast pojawił się kolejny bezsensowny pomysł tworzenia niezależnej spółki opartej o finanse NIA pod nazwą Centrum Edukacyjno-Wydawniczego Naczelnej Izby Aptekarskiej. Prezes Rady SIA poinformował, że uchwałę w sprawie powołania CE-W NRA próbowano przegłosować już w czerwcu br. z zaskoczenia, z naruszeniem trybu działania NRA. Prezes Rady ŚIA stwierdził, że jest zdecydowanie przeciwny tworzeniu kolejnego fikcyjnego bytu i niebezpiecznemu rozszerzeniu uprawnień niektórych osób poza kontrolę NRA. Stanisław Piechula poinformował, że wystosował do członków NRA pismo z powyższymi zastrzeżeniami i prośbą dokładnie zapoznanie się z propozycją uchwały i ponowne przemyślenie sprawy. W swoim piśmie Prezes Rady ŚIA zawarł argumenty i uzasadnienie przeciwko powołaniu CE-W NRA. Dr Stanisław Piechula wyraził nadzieję, że każdy kto zapozna się uważnie z projektem uchwały na omawiany temat podzieli większość jego poglądów. RŚIA z uwagą wysłuchała relacji Prezesa Rady na temat prób powołania w NRA CE-W, podzielając w zdecydowanej większości przedstawioną argumentację.

8f. Mgr Grzegorz Zagórny ponownie zgłosił wniosek formalny o sklimatyzowanie biura ŚIA, w tym szczególnie sali konferencyjnej. Prezes Rady SIA poinformował, ze wniosek ten był rozpatrywany przez Prezydium Rady ŚIA. Wtedy też, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Prezes RSIA przedstawił kalkulację cenową sklimatyzowania i nagłośnienia sali konferencyjnej. Prezydium Rady ŚIA po wysłuchaniu informacji Prezesa Rady postanowiło wtedy zrezygnować z tej inwestycji, uznając, że przy równoczesnym prowadzeniu remontu biura Izby, takie udogodnienie jest zbytnim luksusem, tym bardziej, że jak stwierdził dr Stanisław Piechula, członkowie Rady i jej Prezydium przebywają w Izbie stosunkowo rzadko i krótko. Odpowiadając na wniosek mgr Grzegorza Zagórnego, Prezes Rady ŚIA poinformował, że na następnym posiedzenie Rady ŚIA jeszcze raz przedstawi kalkulację finansową założenia klimatyzacji w biurze ŚIA lub tylko w sali konferencyjnej. Mgr Grzegorz Zagórny i inni członkowie Rady ŚIA przyjęli tę zapowiedź Prezesa do wiadomości.

8g. Dr Stanisław Piechula poruszył temat techników farmaceutycznych i projektu ustawy o innych zawodach medycznych. W wyniku dyskusji Rada SIA stanęła na stanowisku, że powinniśmy wciągnąć techników farmaceutycznych do izb aptekarskich, a także zapisać to w ustawie o izbach aptekarskich, tym bardziej, ze taki był wniosek IV Krajowego Zjazdu Aptekarzy. Konsekwencją takich działań byłoby poinformowanie MZ o stanowisku izb aptekarskich i wystąpienie do MZ z wnioskiem o usunięcie zawodu technika farmaceutycznego z projektu ustawy o innych zawodach medycznych. Rada SIA upoważniła Prezesa Rady do przekazania wniosków z dyskusji na Radzie ŚIA do NRA, celu omówienia zagadnienia na NRA. Prezes Rady SIA, w skrócie przedstawił członkom NRA nasze argumenty za rozszerzeniem liczby członków izb aptekarskich o techników. Zdaniem członków Rady ŚIA nastąpiłoby znaczne poszerzenie kompetencji OIA. Izby uzyskałyby wpływ na prawie wszystkich pracowników aptek, ich szkolenie, odpowiedzialność zawodową. Znacznie zwiększyłyby się też kompetencje OIA z prowadzenia rejestru, wydawania PWZ, składek, na skutek powiększenie liczby członków OIA. Jeżeli natomiast samorząd aptekarski dopuści do pozostawienia zawodu technika farmaceutycznego w ustawie o innych zawodach medycznych to przez długi czas izby aptekarskie nie uzyskają możliwości jakiegokolwiek wpływu na techników, w tym szkolenia, ciągłości w wykonywaniu zawodu, ponieważ obecnie technicy farmaceutyczni nikomu nie podlegają. Na zakończenie wniosków z dyskusji na radzie ŚIA, przesłanych do NRA, Prezes Rady ŚIA prosi o zapoznanie się z tymi wnioskami, zastanowienie się nad nimi i podjęcie decyzji, bez zbędnej zwłoki, z uwagi na toczący się już proces legislacyjny nad projektem ustawy o innych zawodach medycznych. W związku z powyższą dyskusją i wnioskami wypracowanymi na obecnym posiedzeniu Rady ŚIA, temat członkostwa techników farmaceutycznych w izbach aptekarskich może zostać pominięty w czasie wyjazdowego posiedzenia RSIA.

8h. Dr Andrzej Deląg zauważył, że w sali konferencyjnej pojawiły się portrety nowych osób. W związku z tym zadał pytanie, kogo one przedstawiają. W odpowiedzi prof. Dionizy Moska poinformował, że są to portrety pierwszych powojennych Prezesów Izby Aptekarskiej w Katowicach i przedstawiają dr Degórskiego, mgr Estkowskiego i mgr Macharskiego. W sali konferencyjnej są też już portrety Prezesów ŚIA pełniących funkcję po 1991 roku tzn. prof. Dionizego Moski, mgr Romana Hechmanna, mgr Lidii Wolnickiej Morawiec i dr Stanisława Piechuli. Rada ŚIA poprosiła, aby galerię portretów Prezesów Izby Aptekarskiej w Katowicach uszeregować chronologicznie według okresów pełnienia funkcji Prezesa. Obecny Prezes Rady ŚIA poinformował, że biuro SIA uporządkuje galerię portretów Prezesów OIA.

8i. Na zakończenie posiedzenia Rady ŚIA dr Stanisław Piechula przypomniał, że na 10 stycznia 2009 roku ŚIA planuje zorganizowanie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu targów farmaceutycznych, wykładów oraz zebrania naukowo-szkoleniowego (z zaliczeniem testu punktowanego szkolenia farmaceutów) oraz charytatywnego koncertu noworocznego. Końcowym akcentem całodniowej imprezy może być Bal Farmaceutów. O szczegółach przedsięwzięcia Rada będzie informowana na bieżąco w miarę zbliżania się terminu imprezy. Niektóre kwestie były omawiane na wcześniejszych posiedzeniach Rady lub jej Prezydium co znalazło odzwierciedlenie we wcześniejszych protokołach.

8j. W związku z prawdopodobną dłuższą nieobecnością w pracy dyrektora biura ŚIA (niewykluczone, że już nie wróci do pracy) Prezes Rady ŚIA podziękował mgr Leszkowi Dusikowi za dotychczasową pracę w ŚIA. Dyrektor biura z kolei podziękował dr Stanisławowi Piechuli, całej Radzie i wszystkim pracownikom biura ŚIA za długoletnią współpracę i szczególną życzliwość, dzięki której pomimo niepełnosprawności ruchowej, mógł podjąć i kontynuować pracę w wyuczonym zawodzie farmaceuty.

9. Na tym zakończono 09 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 26 sierpnia 2008 roku.

Protokołował:
Dyrektor Biura ŚIA Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right