ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

IV Posiedzenie ORA V Kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 4 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej V kadencji w dniu 04 marca 2008 roku.



1. Posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej otworzył Prezes Rady dr n. farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes Rady ŚIA zaproponował porządek posiedzenia. Po uzupełnieniu porządku posiedzenia o jeszcze jedno nazwisko kandydata na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika)

- mgr farm. Halina Szymendera w aptece ogólnodostępnej w Gliwicach ul. Gen. Andersa 12,

porządek obrad został przyjęty. Na podstawie listy obecności Prezes RŚIA stwierdził wystarczającą ilość członków Rady ŚIA dla ważności podejmowanych uchwał.

2. Rada ŚIA przy 3 głosach „wstrzymujących się” przyjęła protokół z posiedzenia Rady ŚIA w dniu 5 lutego 2008 roku.

3. Rada ŚIA podjęła jednogłośnie uchwały w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu farmaceuty: mgr Majowskiej Joanny nr 06004088; mgr Czembor Agaty nr 06005085; mgr Kuś Tomasza nr 06006082; Mierzwy Katarzyny nr 06007089; mgr Perduta Elżbieta nr 06008086; mgr Krawczyk Karoliny nr 06009083; mgr Piech Moniki nr 06010089. Ponadto Rada ŚIA podęła jednogłośnie uchwałę w sprawie wydania duplikatu prawa wykonywania zawodu farmaceuty mgr Janinie Szewczyk.

4. Opiniowanie

4a. Rada ŚIA jednogłośnie, zaopiniowało pozytywnie wnioski dotyczące możliwości pełnienie funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:

- mgr farm. Barbary Kowalczewskiej w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pigułka” w Sosnowcu ul. Kiepury 9,

- mgr farm. Ewy Grabowskiej-Słonka w aptece ogólnodostępnej w Sosnowcu ul. Zapały 10,

- mgr farm. Elżbiety Nitschka- Pęcak w aptece ogólnodostępnej w Katowicach ul. Łętowskiego 32

Uchwały zostały podjęte jednogłośnie. Wszystkie wnioskodawczynie przedstawiły zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki ogólnodostępnej.

4b. Rada ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady dr Stanisława Piechulę i Zastępców Prezesa Rady mgr Annę Śliwińską, dr Piotra Brukiewicza i mgr Piotra Klimę, rozmów wyjaśniających z kandydatami oraz wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, wydało pozytywne opinie stwierdzające, że niżej wymienione kandydatury na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika apteki w istniejących aptekach), dają rękojmię należytego prowadzenia apteki:

- mgr farm. Elżbiety Nitschka-Pęcak w aptece ogólnodostępnej w Katowicach ul. Łętowskiego 32b – jednogłośnie,

- mgr farm. Iwony Zaworal w aptece ogólnodostępnej w Mysłowicach ul. Mikołowska 7c przy 1 głosie „wstrzymującym się”,

- mgr farm. Ewy Witman w aptece ogólnodostępnej o nazwie „MISJA” w Katowicach ul. Żwirki i Wigury 13 – przy 2 głosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Pawła Łukanowskiego w aptece ogólnodostępnej w Rybnik ul. Energetyków 46 przy 2 głosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. mgr farm. Romany Balisz w aptece ogólnodostępnej o nazwie „REMEDIUM” w Tychach ul. Arkadowa 8 – jednogłośnie,

- mgr farm. Janiny Godlewskiej w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Farmaceutów” w Wodzisławiu Śląskim ul. Kubsza 32 – jednogłośnie,

- mgr farm. Janiny Szewczyk w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Mała” w Sosnowcu ul. Niwecka 18- przy 1 głosie „wstrzymującym się”,

- mgr farm. Teresy Płachta-Gęborys w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Rodzinna” w Tychach ul. Budowlanych 49 – przy 1 głosie „wstrzymującym się”,

- dr n. przyr. mgr farm. Mariusza Janeckiego w aptece o nazwie „Św Huberta” w Katowicach ul. Konckiego 3 – jednogłośnie,

- mgr farm. Danuty Toboła w aptece o nazwie „Nasza” w Gliwicach ul. Gwarków 22A – jednogłośnie,

- mgr farm. Haliny Szymendera w aptece ogólnodostępnej w Gliwicach ul. Gen. Andersa 12 – jednogłośnie.

Do opinii uznającej, że:

mgr farm. Paweł Łukanowski

daje rękojmię należytego prowadzenia apteki, zostanie dołączone pismo skierowane do ŚlWIF informujące, że na podstawie posiadanych przez Prezydium ORA informacji, obsada magistrów farmacji może nie zapewnić w/w aptece obecności farmaceuty w godzinach czynności apteki zgodnie, z wymogami Prawa farmaceutycznego. Rada ŚIA prosi ŚlWIF, aby przy akceptacji kandydatury nowego kierownika, zwrócić wnioskodawcy uwagę na konieczność uzupełnienia obsady magistrów farmacji w aptece lub skrócenia godzin czynności apteki.

4c. Rada ŚIA po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady ŚIA dr Stanisława Piechulę i Zastępców Prezesa Rady ŚIA dr Piotra Brukiewicza i mgr Piotra Klimę, rozmów wyjaśniających z kandydatami, zaopiniowało pozytywnie wnioski o wydanie opinii w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenia) przez:

- mgr farm. Jadwigę Gowik w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Leśna” w Tarnowskich Górach ul. Leśna 23, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Grażynę Bichalską,

- mgr farm. Hannę Żak w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Przy Rynku” w Jaworznie ul. Sienkiewicza 3, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Wiernek-Żak Spółka Jawna z siedzibą w Jaworznie.

Rada ŚIA nie wydała opinii i postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki, (nowe zezwolenia) przez:

- mgr farm. Agnieszkę Piątek w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Gwiazdami” w Katowicach ul. Bogucicka 18a, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez CD II Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach. Uchwała została podjęta przy 1 głosie „wstrzymującym się”

Wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie ma na celu ustalenie czy nazwa apteki " Pod Gwiazdami " nie koliduje i nie będzie mylona z już istniejącymi aptekami w tym rejonie („Gwiazdach”). Tym samym postanowiono odroczyć wydanie przedmiotowej opinii do dnia 18 marca.2008r.

4d. Rada ŚIA, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie wniosek o umieszczenie apteki na liście aptek, w których może być odbywany sześciomiesięczny staż:

- Apteka ogólnodostępna o nazwie „VITA” w Świętochłowicach ul. Wodna 8, w związku z wnioskiem Pani mgr farm. Janiny Korfanty.

Rada ŚIA zaopiniowała natomiast negatywnie wniosek o umieszczenie na liście aptek stażowych:

- Apteki ogólnodostępnej o nazwie „Staromiejska” w Mysłowicach ul. Grunwaldzka 6, w związku z wnioskiem Pana mgr farm. Bartłomieja Chodań..

Właściciel apteki, Selexim Sp. z o.o. w Katowicach, prowadzi także m.in. aptekę ogólnodostępną o nazwie "Stara" w Pszczynie przy ulicy Rynek 17. Spółka prowadzi reklamę w/w apteki, polegającą m.in. na rozprowadzaniu wśród pacjentów kuponów rabatowych. Sposób prowadzenia reklamy jest zdaniem Rady ŚIA sprzeczny z bezwzględnie obowiązującą regulacją ustawową, a także z zasadami etyki i deontologii zawodowej. Reklama ta obiecuje bowiem m.in. udzielanie materialnych korzyści w zamian za zakup leków, co jest prawnie niedozwolone i etycznie naganne. W związku z takim działaniem właściciela Rada skierowałem sprawę do Rzecznika. Mając na uwadze powyższe zdaniem Rady ŚIA nie sposób przyjąć, by apteka o nazwie "Staromiejska" w Mysłowicach, prowadzona przez tego samego właściciela, tj. Selexim Sp. z o.o. w Katowicach, była miejscem, w którym przyszli farmaceuci mogą prawidłowo odbywać staż, mający przygotować ich do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu.

4d. Rada ŚIA po zapoznaniu się z projektem rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych:na terenie powiatu pszczyńskiego w 2008 roku i planem dyżurów aptek na terenie powiatu w soboty, niedziele i święta w 2008 roku, zaopiniowała pozytywnie przedstawione propozycje. Zaproponowane rozwiązanie jest dostosowane do potrzeb ludności i zapewnia dostępność do świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Opinia zostały podjęte jednogłośnie.

5a. Prezes Rady ŚIA poinformował, że opracował i zamieścił w internecie informację na tema bezpłatnych leków dla osób uprzywilejowanych, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych od 29 września 2007 roku, ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dr Stanisław Piechula postarał się przybliżyć ten skomplikowany temat w możliwie najbardziej przystępnej dla codziennej praktyki formie. Prezes Rady ŚIA w opracowaniu zwraca uwagę, że osobom uprzywilejowanym, które posiadają często podobne dokumenty, przysługują całkiem inne uprawnienia i jest to często mylone w aptekach. Prezes Rady wyszczególnia dokumenty wymagane dla poszczególnych rodzajów uprawnień. Dr Stanisław Piechula poinformował Radę, że omawiane opracowanie zostanie również zamieszczone w bieżącym wydaniu AŚFF. Rada z satysfakcją przyjęła inicjatywę Prezesa Rady ŚIA i podziękowała mu za przyczynienie się do ułatwienia codziennej pracę w aptece.
5b. Prezes Rady ŚIA w nawiązaniu do wcześniejszych informacji, że z końcem poprzedniej kadencji do NIA wpłynęło stanowisko polskiego rządu, na temat warunków uzyskiwania przez zagraniczne spółki zezwoleń na prowadzenie apteki, którego treść nie została podana Izbom do wiadomości poinformował, że zwrócił się do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej o przekazanie tego stanowiska ŚIA, ponieważ uwagi wniesione przez polski rząd dotyczą istotnych spraw aptekarskich, które interesują ŚIA. Dr Stanisław Piechula nie uzyskał treści uwag wniesionych przez polski rząd do TS WE, ale otrzymał za zgodą Dyrektora Departamentu Prawa UE UKIE wyjaśnienia dotyczące tej sprawy. W TSWE toczą się dwa procesy dotyczący uzyskania zezwolenia na wejścia przez spółkę holenderskiego prawa handlowego na rynek niemiecki (utworzenia w Niemczech filii apteki prowadzonej przez spółkę i zgodę na prowadzenie przez tę aptekę sprzedaży wysyłkowej leków aptecznych). Obie decyzje zostały zaskarżone przez niemieckich farmaceutów. Podnieśli oni, że zgodnie z prawem niemieckim niedopuszczalne było wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki dla spółki, dlatego że w Niemczech, osoby nie będące farmaceutami nie mogą posiadać aptek, a ponadto apteka nie może być prowadzona w formie spółki akcyjnej. W związku z powyższym sędzia niemiecki powziął wątpliwość czy prawo wspólnotowe dopuszcza przepisy krajowe takie jak zawarte w ustawodawstwie niemieckim. Trybunał Sprawiedliwości WE w związku z tą sprawą zwrócił się do rządów pozostały państw UE o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Dr Stanisław Piechula wyjaśnił członkom Rady, że nie mógł otrzymać od Dyrektor Departamentu Prawa UE treści stanowiska rządu, ponieważ przed zakończeniem sprawy opinia ta jest tajna i nie można jej upubliczniać. Jak jednak zapewnił Prezes Rady ŚIA, dzięki swoim kontaktom zna już prawie całość tego stanowiska. Z informacji Dyrektora Departamentu Prawa UE wynika, że stanowisko Pełnomocnika Rządu RP przekazane do TS WE było uprzednio konsultowane z Ministerstwem Gospodarki, Zdrowia i NSA. Polska udzielając odpowiedzi przypomniała, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem działalność związana z ochroną zdrowia nie jest automatycznie oddzielona od innych rodzajów działalności gospodarczej objętych zakresem swobód traktatowych. Zatem otwarcie i prowadzenie apteki jest działalnością, która podlega zasadom wynikającym ze swobody przedsiębiorczości zagwarantowanej w UE. Jednocześnie, wobec braku przepisów wspólnotowych wprowadzających harmonizację w zakresie niektórych sektorów gospodarki, państwa członkowskie zachowują w nich swoje kompetencje do ustanawiania własnych przepisów w tym zakresie, jednak z poszanowaniem ogólnych zasad wynikających z prawa wspólnotowego. Niestety RP w uwagach na piśmie stanęła na stanowisku, że przepisy niemieckie służą ograniczeniu do rynku usług farmaceutycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych osób prawnych oraz osób fizycznych nie będących farmaceutami. Tym samym można wnioskować, że Polska zgadza się na pełną liberalizację rynku usług farmaceutycznych i tworzenie wszelkiego rodzaju sieci aptek. Stanowisko polskiego rządu przesłane do TS WE nie jest korzystne dla indywidualnych farmaceutów, prowadzących „rodzinne” apteki. Mgr Anna Śliwińska zgłosiła wniosek o wystąpienie do NRA z interwencją lub protestem w sprawie polskiego stanowiska przekazanego do TS WE. Przekazując powyższe Prezes Rady ŚIA stwierdził, że sprawę należy kontynuować i poprosił mgr Aleksandra Żurka, jako najlepiej znającego temat, o bieżące zajmowanie się sprawą, która może mieć bardzo istotny wpływ na dalszą politykę państwa. Polityka ta określi, czy nasze państwo dopuszcza ochronę polskich, indywidualnych aptek, czy też chce pełnej liberalizacji w zakresie tworzenia sieci aptek, w tym z kapitałem zagranicznym.

5c. Dr Stanisław Piechula zapoznał członków Rady ŚIA z wyciągiem z jednej z decyzji GIF w sprawie działalności prowadzonej w aptece. Z tej decyzji jasno wynika, że niedopuszczalne jest by ktokolwiek poza osobami uprawnionymi ekspediował lub stał za stołem ekspedycyjnym w aptece ! W aptece mogą być prowadzone tylko usługi farmaceutyczne określone w Prawie farmaceutycznym! Pod koniec ubiegłego roku, pacjenci jednej z aptek byli informowani przez ekspediujących i stojących za stołem ekspedycyjnym przedsiębiorców o warunkach promocji, zgodnie z którymi pierwsze 1000 osób otrzymać miało bon wartości 10 zł na zakupy w aptece. GIF wskazał, że prowadzenie działalności marketingowej za stołem ekspedycyjnym przez posiadaczy zezwolenia, gdy nie SA oni farmaceutami, jest niezgodne z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Decyzja ta może mieć wpływ na dalsze losy „obcych” programów lojalnościowych prowadzonych w aptekach. Dopuszczalne mogą się okazać tylko programu „własne” apteki. Programy będą w dalszym ciągu ewaluować i trzeba to śledzić na bieżąco. Na podstawie zebranych materiałów należałoby ponownie wystąpić do GIF z zapytaniem, co zmierza w niektórych sprawach zrobić. Dr Stanisław Piechula zaproponował również, aby w imieniu Rady ŚIA, wystąpić do NRA, aby ta z takim samym zapytaniem wystąpiła GIF. Mec. Krystian Szulc zwrócił uwagę, że zarówno NIA jak i OIA mają osobowość prawną i posiadają takie same kompetencje w tym występowania do GIF o podejmowanie działań mających na celu przestrzeganie Prawa farmaceutycznego. Rada ŚIA uznała jednak za wskazane, aby NIA też poparła postulaty przekazywane jej przez okręgowe izby aptekarskie.

5d. Prezes Rady ŚIA poinformował, że uzgodnił z Przewodniczącą OSA temat publikacji w Apothecariusie wyroków OSA w Katowicach. Dr Stanisław Piechula otrzyma od dr Jadwigi Zdąbłasz kopie wyroków. Po usunięciu wszystkich danych umożliwiających identyfikację farmaceuty lub apteki materiał zostanie opublikowany w naszym biuletynie. Treść ma stanowić przestrogę przed działaniami, za które farmaceutę może spotkać kara za przewinienie zawodowe. Prezes Rady ŚIA uzgodnił z Przewodniczącą OSA, że w kolejnych biuletynach będą zamieszczane, na w/w zasadach, następne materiały z OSA w Katowicach. Rada SIA przyjęła powyższą informację do wiadomości, uznając potrzebę publikowania takich materiałów edukacyjnych.

6a. W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego okresu edukacyjnego ciągłych farmaceutów, Prezes Rady ŚIA w piśmie do Prezesa NRA stwierdził, że problem przedmiotowego rozporządzenia w sprawie szkoleń ciągłych i koniecznych zmian w tym rozporządzeniu, oraz równoległych z tym ustaleń co należy w związku z tym robić dalej, jest na tyle znaczący, że to NRA powinna problem przedyskutować i podjąć decyzję, w którą stronę należy zmierzać w modyfikowaniu tego rozporządzenia. Jak zauważa dr Stanisław Piechula, w żadnym wypadku nie uda się tego zrobić na jednodniowym spotkaniu NRA, na którym będzie omawianych jeszcze wiele innych spraw. Z pewnością nie da rady też tego zrobić Prezydium NRA w oparciu o przesyłane z izb różne propozycje na zasadzie wybierania różnych propozycji i sugestii ( na prośbę NIA o nadesłanie uwag na omawiany temat). Zdaniem dr Stanisława Piechuli decyzja NRA w sprawie modyfikacji szkoleń powinna obejmować m.in. sposób postępowania wszystkich OIA z osobami, które nie uzbierają wymaganej liczby punktów., gdyż to w przyszłości zaważy na aktywności farmaceutów w kolejnym okresie rozliczeniowym i na całym procesie szkoleń w przyszłości. Po podjęciu wiążącej decyzji powinna ona zostać zapisane w przepisach i stać się normą. W związku z tym Prezes Rady ŚIA zaproponował spotkanie Prezesów ORA w dniu 25 marca 2008r., czyli w dniu poprzedzającym posiedzenie NRA 26 marca 2008r. Na miejsce spotkania dr Stanisław Piechula zaproponował siedzibę NIA i zwrócił się do Prezesa NRA o zaakceptowanie tej propozycji, informując równocześnie, że część Prezesów już wyraziła chęć wzięcia udziału w takim w spotkaniu.

- W związku z coraz większą ilością pytań z aptek kierowanych do Prezesa Rady ŚIA, na temat aktualnego stanu prac nad poprawieniem zapisu o konieczności dostosowywania się aptek i poprawienia zapisu, który wprowadzono do ustawy w wersji nie zapewniającej oczekiwanego skutku dr Stanisław Piechula prosi Prezesa NRA o pilną informację na ten temat, którą mógłby przekazać członkom Izby. gdyż czas dla osób, których temat dotyczy, ucieka bardzo szybko a dotyczy istnienia ich aptek.

- Dr Stanisław Piechula w piśmie do Prezesa NRA wyraził żal, że NIA wysyłając propozycje zmian rozporządzenia w sprawie leków recepturowych nie zasięgnęła lub nie wykorzystuje opinii także innych członków NRA lub OIA. Propozycja NIA nie zmieni nic merytorycznie. Proponowane zmiany zaś powinny pójść znacznie dalej, ponieważ obecny problem polega na tym, że producenci surowców farmaceutycznych zarejestrowali je jako produkty lecznicze. Problem jest więc znacznie szerszy i wielowątkowy. Rozwiązaniem sprawy mogłoby się stać dopuszczenie do używania w leku recepturowym wszystkich leków gotowych z doliczeniem odpłatności za użyte leki gotowe do ceny ryczałtu. Niestety w propozycji NIA nic takiego nie zaproponowano. Wskazując na powyższe Prezes Rady ŚIA stwierdza, że problem z recepturą i konieczność dostosowania rozporządzenia do realiów leży w całkiem innym miejscu

6b. Rada ŚIA zatwierdziła bilans finansowy ŚIA za 2007 rok. Bilans zakończono ze stratą 18 000 złotych. Strata zostanie pokryta z przychodów w latach następnych. Do powyższej uchwały na wniosek członków Rady ŚIA zostanie dołączony wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie zatwierdzenia bilansu finansowego ŚIA. Uchwała została podjęta jednogłośnie. W bilansie rozliczono dotacje z MZ i cały koszt remontu budynku siedziby Izby.

6c. Prezes Rady ŚIA poinformował, że niektórzy członkowie ŚIA pełnią funkcje kierownika apteki lub hurtowni farmaceutycznej poza terenem ŚIA i opłacają składkę członkowską (kierowniczą) w takiej wysokości jak pracownicy aptek i hurtowni. Należałoby się zastanowić, czy takie postępowanie jest zgodne z uchwałą ORA z listopada 2005 roku. Po dyskusji większość członków Rady ŚIA uznała, że członkowie ŚIA, pełniący funkcje kierownicze, nawet poza terenem ŚIA, muszą opłacać składki członkowskie (kierownicze) zgodnie z uchwała Rady w sprawie ustalenia wysokości składki członkowskiej dla kierowników tj. 70 złotych. Jak zauważył mec. Krystian Szulc powyższe wynika wprost z analizy treści uchwały w sprawie wysokości składek.

6d. Prezes Rady ŚIA po raz kolejny przypomniał członkom Rady ŚIA o potrzebie złożenia w biurze ŚIA zdjęć i CV. Materiały są potrzebne do zamieszczenia ich na stronie internetowej ŚIA. Ponadto dr Stanisław Piechula poinformował, że w Izbie posiadamy już bazę danych, w której znajduje się znaczące grono farmaceutów zainteresowanych zakupem aptek i pojedyncze oferty sprzedaży aptek. Powyższą informację Prezes Rady ŚIA zamieścił w internecie i zachęca do korzystania z kontaktów oferowanych przez Izbę, chociażby z uwagi na możliwość uzyskania lepszej oferty przy większym gronie zainteresowanych kupnem apteki. Do kontaktu w tej sprawie upoważnieni są w ŚIA Pan Krzysztof Mańka, Pani Beata Konieczny i Prezes Rady ŚIA.

6e. Prezes Rady ŚIA wyjaśnił, że osoba wykonująca zawód farmaceuty musi być członkiem samorządu aptekarskiego i należeć do właściwej Izby Aptekarskiej. Uchwałą ORA z listopada 2005 roku określono wysokość składek członkowskich i nie ma możliwości ich zmniejszenia lub umorzenia. Prezes Rady ŚIA wyjaśnił też, że składki nieopłacone w terminie mogą być ściągnięte w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przez komornika skarbowego. Dr Stanisław Piechula wyjaśnił, że Izba nie chce korzystać z tej drogi wobec swoich członków dlatego ŚIA zwraca się o dobrowolne wpłaty składek zgodnie z obowiązującym prawem. Dr Stanisław Piechula przeprowadził już wiele rozmów telefonicznych z dłużnikami. Prezes Rady ŚIA zawsze namawia do negocjacji i wpłacania zaległości. Są jednak członkowie ŚIA, którzy nadal nie opłacają składek.

Wobec takich członków ŚIA, Rada postanowiła, że

- wobec osób, które do tej pory nie zareagowały na wezwania do opłacania zaległych składek członkowskich (wezwania przedkomornicze), wystąpić do komornika skarbowego o ściągnięcie w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zaległych składek członkowskich na rzecz samorządu zawodowego aptekarzy.
- wobec tych członków Śląskiej Izby Aptekarskiej, którzy od ponad roku zalegają z opłacaniem składek członkowskich i nadal będą się uchylać, wystąpić także do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Powyższą uchwałę podjęto większością głosów.

6f. Prezes Rady ŚIA poinformował, że inne izby aptekarskie zaczynają, podobnie jak nasza, przed wydaniem rękojmi należytego prowadzenia apteki, prowadzić rozmowy z kandydatami na stanowisko kierownika apteki. Rozmowy te mają na celu poznanie kandydata, ale też sprawdzenie czy kandydat na kierownika jest w stanie prawidłowo pełnić tę funkcję oraz czy da sobie radę z problemem interpretacji przepisów prawnych dotyczących m.in. realizacji recept, reagowania na skargi pacjentów i umiejętnością rozwiązywania problemów w codziennej działalności apteki. Rozmowy takie mają wykazać, czy kandydat na kierownika apteki daje rękojmię należytego prowadzenia apteki. Tak jak w innych OIA, rozmowy z kandydatami powinny przeprowadzać 3 osobowe zespoły. Prezes Rady ŚIA przekazał zebrane materiały z innych OIA, komisji d/s wykonywania zawodu (dr Andrzej Deląg, dr Kazimiera Klementys, dr Piotr Brukiewicz). Komisja wypracuje najbardziej racjonalny sposób wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki, zapewniający prawidłową i obiektywną ocenę kandydata na kierownika apteki. Prezes Rady ŚIA wyraził nadzieję, że uda się w ŚIA wypracować ogólną, procedurę wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki. Tymczasem do czasu zakończenia prac komisji d/s wykonywania zawodu zasady wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki w ŚIA nie ulegną zmianie.

6g. Dr Stanisław Piechula oraz mec. Krystian Szulc zwrócili uwagę, że listy cenowe zawierające leki refundowane stanowią element reklamy aptek. Taki wyrok wydał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny. Należałoby to uświadomić naszym członkom. Nie wolno reklamować aptek przy użyciu leków refundowanych. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby apteki nie sugerowały się wcześniejszymi opiniami w tej sprawie wydanymi przez renomowane kancelarie prawnicze.

6h. Przewodniczący komisji d/s strategii mgr Piotr Klima wraz z dr Stanisławem Piechulą poinformowali, że komisja rozpoczęła dyskusję w zakresie wypracowania stanowiska i podjęcia działań zmierzających do ochrony prywatnych aptek w obliczu zwiększonej konkurencyjności na rynku. Nie jest to zadanie proste, bo nie da się zapobiec tworzeniu sieci aptek, choćby z tego powodu, że sami farmaceuci chcą sprzedawać swoje apteki sieciom. i hurtowniom. Ponadto apteki sieciowe są lepiej traktowane przez hurtownie farmaceutyczne jak i producentów. Problemem pozostaje jak stworzyć apteki sieciowe z aptek, których właścicielami są farmaceuci. Wydaje się, że jednym z wyjść dla małych aptek jest ich grupowanie się. Prywatna sieć aptek to już niedługo może być praktyka. Jednym z poważniejszych problemów może się okazać problem zarządzania siecią aptek farmaceutycznych w tym, kto miałby pełnić rolę decydującą. Sprawy te trzeba jak najszybciej szeroko przedyskutować z całym środowiskiem. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia strategia powinna powstać pod patronatem ŚIA. W tym celu należy poszukać aptek o wspólnym celu, rozeznać możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych. Pozyskaniem takich środków finansowych musi zająć się ŚIA. Jak poinformował mgr Piotr Klima następne posiedzenia komisji d/s strategii będą także poświęcone powyższym problemom. Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się po świętach wielkanocnych.

6i. Mgr Aleksander Żurek przedstawił Radzie ŚIA kolejne informacje dotyczącego prowadzonej w rybnickich szkołach i aptekach akcji Stop lekomanii. Akcja na tym terenie nabrała już popularności wśród uczniów oraz w miejscowych szkołach i mediach. Według oceny Prezesa Rady ŚIA jest to jedno z bardziej udanych przedsięwzięć pod patronatem ŚIA, a zasługi mgr Aleksandra Żurka w organizowaniu akcji są trudne do przecenienia.

7. Na tym zakończono 04 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 4 marca 2008 roku.

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right