ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

III Posiedzenie Rady ŚIA VI Kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Protokół obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 10 stycznia 2012 roku.

1. O godz. 9: 15 Prezes ŚIA dr Piotr Brukiewicz otworzył posiedzenie Rady ŚIA, składając życzenia Noworoczne całej Radzie. Po zapytaniu członków o propozycje zmian w porządku obrad uchwalono jednogłośnie zmianę zgłoszoną przez mgr Włodzimierza Wdowskiego polegającą na przeniesieniu punktów 4k, 4l i 4m, jako bardzo istotnych zaraz po głosowaniach personalnych na stanowisko kierowników.
Porządek posiedzenia został przyjęty. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził wystarczającą ilość członków Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 29/31 osób.

2. W punkcie drugim jednogłośnie przyjęto protokół z 02 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji z dnia 20.12.2011r z poprawką formalną zgłoszoną przez mgr Monikę Kubara, a dotyczącą braku informacji o opiniowaniu projektu uchwały Rady Powiatu Zawierciańskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Powiatu Zawierciańskiego, co zostało automatycznie uzupełnione.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Prezydium Rady SIA przystąpiło do opiniowania:

3a. Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało wnioski mgr farm. o przedłużenie okresu obowiązkowych szkoleń farmaceutów do 31-12-2012 roku:

- mgr farm. Nec Dominika (2007-2011)
- mgr farm. Wowra Agnieszka (2007-2011)

3b.Wniosków dotyczących możliwości pełnienia funkcji kierownika po ukończeniu 65 roku życia:

- mgr farm. Kaczorowska Halina w aptece ogólnodostępnej w 41-909 Bytom, ul. Św. Cyryla i Metodego 44;
Po przedstawieniu kandydatury, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Wnioskodawczyni przedstawiła zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki ogólnodostępnej.

- mgr farm. Kulak Alfred w aptece ogólnodostępnej 42-425 Kroczyce, ul. Batalionów Chłopskich 31;
Po przedstawieniu kandydatury, postanowiono przy 2 głosach wstrzymujących wszcząć postępowanie wyjaśniające i wezwać kandydata na kierownika do uzupełnienia brakujących punktów szkoleniowych i przedstawić Radzie SIA na kolejnym posiedzeniu.

- mgr farm. Skórek Irena w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Paracelsus” 43-100 Tychy, ul. Kościuszki 52;
Po przedstawieniu kandydatury, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Wnioskodawczyni przedstawiła zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki ogólnodostępnej.

3c. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki – wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- mgr farm. Klain Lidia w aptece ogólnodostępnej o nazwie „ Apteka Św. Wojciecha” w 41-922 Radzionków, ul. Męczenników Oświęcimia 6a;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3d. Kandydatur na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej – wydanie zaświadczenia w związku ze zmianą na stanowisku kierownika hurtowni farmaceutycznej:

- mgr farm. Chmal Marta w hurtowni farmaceutycznej PRYM Piotr Duda w 43-140 Lędziny ul. Olimpijska 16;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3e. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki – wydanie zaświadczenia w związku ze zmianą na stanowisku kierownika działu farmacji szpitalnej:

- dr n. farm. Ucherek Marzena w wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc im. Dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim, ul. Bracka 13;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3f. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej – wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Chodorek Beata w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Rodzinna” w 41-902 Bytom, ul. Mickiewicza 20, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez I&J Tomczyk Spółka Jawna z siedzibą w 32-065 Krzeszowice, ul. Rynek 12;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3g. Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało projekt uchwały Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie zmiany uchwały Nr 60/V/2011 rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Sosnowiec z późniejszymi zmianami.

3h. Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało załącznik do pisma Prezydenta Miasta Piekary Śląskie w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Piekary Śląskie, jednocześnie zobowiązując Urząd Miasta do przesłania projektu uchwały celem dołączenia do akt.

3i. Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało projekt uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Powiatu Tarnogórskiego.

4. Inne sprawy bieżące:
Przystąpiono do omówienia punktów 4k, 4l, 4m zgodnie z przyjętą zmianą proponowaną na początku obrad przez mgr farm. W. Wdowskiego.

4k. Informacja o spotkaniu w siedzibie izby przedstawicieli OROZ, OSA, i prawników ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym dr farm. Izabelą Majewską w sprawie zakazu reklamy aptek od 01 stycznia 2011r. Przekazano ogólne reguły obowiązujące pracowników WIF odnośnie nowych umocowań prawnych na temat reklamy.
-Podjęto temat zewnętrznych oznakowań aptek zgodnych z litera prawa.
-Zajęto stanowisko na temat programów lojalnościowych oraz sytuacji aktualnego wydawania nagród dotyczących roku 2011, kiedy były one dozwolone za sprzedaż leków refundowanych. Dodano, iż na razie nie ma orzecznictwa sądowego w tej sprawie i należy zachować daleko idącą ostrożność z uwagi na grożące kary oraz groźbę utraty wolności na okres 3 lat.
-Poruszono temat nazewnictwa aptek z ukrytym elementem reklamy - sprawę postanowiono poprowadzić wysyłając pisma do organów zajmujących się daleko idącymi regulacjami oraz rejestracją nazw.
-Podjęto także dyskusję w płaszczyźnie programów lojalnościowych obowiązujących aktualnie w aptekach. Podkreślano szczególną rolę kierownika, który z jednej strony kontrasygnuje umowę z NFZ na refundację leków, zaś z drugiej strony powinien odpowiadać za wszystkie czynności prowadzone w aptece, w tym za program lojalnościowy zgodny z obowiązującymi regułami. Nie przestrzeganie tego może rodzić konflikt z nałożeniem kary przez WIF.
-mgr Włodzimierz Wdowski zaproponował wydanie stanowiska w sprawie licznych semaforów i reklam znajdujących się przed aptekami, z podziałem które powinny być usunięte, zaś które mogą zostać na swych miejscach.

W związku z rejestrowaniem przez przedsiębiorców nazw aptek zawierających reklamę apteki i przez to naruszających prawo oraz akceptowaniem tego stanu rzeczy przez WIF, Rada SIA zobowiązał radcę prawnego do rozważenia możliwości wystąpienia do UOKiK ze skargą na czyny nieuczciwej konkurencji, izby lub indywidualnych aptek oraz zbadanie innych możliwości prawnych przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

W związku z pozywaniem aptek prowadzących witryny internetowe o błędy w regulaminach, co jest zjawiskiem masowym Rada SIA większością głosów przy 1 głosie wstrzymującym postanowiła przeznaczyć kwotę na pomoc prawną dla jednej z aptek w celu złożenia odwołania od wyroku zaocznego i uzyskania ostatecznego stanowiska sądu w tych sprawach.
Rozstrzygnięcie w tej sprawie pomoże innym członkom izby prowadzącym witryny internetowe w dostosowaniu regulaminów do obowiązującego prawa.

4l. Ocena sytuacji bieżącej związanej z wejściem w życie ustawy refundacyjnej.

Na wstępie Prezes ŚIA podziękował za ogromny wkład pracy urzędników NFZ, dzięki którym w województwie śląskim nie było większych problemów z podpisywaniem umów na refundacje leków przez apteki i zdążono na czas z etapem umów.
Zaznaczył że dalej trwa współpraca z przedstawicielami korporacji lekarskiej – Śląską Izbą Lekarską pod kierownictwem dr n. med. Jacka Kozakiewicza w sprawie wyjaśniania ku dobru wspólnemu niejasności w ustawie refundacyjnej. Prace trwają w bardzo przyjaznej atmosferze.

Palące problemy zdaniem Prezesa na dziś to:
- problem z przekazywaniem danych na zestawieniu refundacyjnym. Do dnia obrad Rady (10 stycznia) nie ukazał się program (rozporządzenie) dotyczące przekazywania danych o refundacji do NFZ.

-liczne problemy przy interpretacji jak lek wydać. ŚIA stoi na stanowisku, iż pacjentowi się lek należy na zniżkę jednak należy wydać z mniejszą odpłatnością chyba, że lekarz właściwie zaznaczy poprawną większą odpłatność.

- podjęcie zdecydowanych działań mających na celu wpisanie odpowiednich uregulowań do rozporządzenia i ustawy dla dobra pacjenta i pracy aptek.

Problem z wydawaniem leków dla IB zrelacjonowany przez mgr W. Wdowskiego, szczególnie dotyczący, jaką stosować marżę przy ogólnie brzmiących zaleceniach ustawy.

Kolejno zajęto się omówieniem wadliwej części rozporządzenia dotyczą zamienników. Omówiono, dlaczego tak się dzieje - felerny jest w tym momencie ustalany limit dla grupy terapeutycznej, który czasem jest przypisany do cząsteczki, a czasem do najtańszego zamiennika w grupie (B-blokery). Rodzi to wiele kłopotów przy wydawania leków, dla których de facto nie ma zamiennika. Powstaje uzasadnione ryzyko, iż pacjent pozostanie bez leku. Takie sytuacje są niedopuszczalne i wymagają podjęcia stanowczych działań.

Mgr D. Lakota zapytał o linię telefoniczną gdzie dyżurują urzędnicy NFZ i WIF w celach rejestracji zgłoszeń przez pacjentów aptek niedziałających w zgodzie zmian i regulacji prawnych. Na razie wpłynęło w naszym województwie poniżej 100 skarg na działalności aptek, Prezes apelował o delikatne podejście do tematu odmowy gdyż, lek to towar często ratujący życie i wzbudzający wiele emocji.

Uczulono też członków SIA, iż aptekarz pewnych zmian nie może sam dokonać - może często poprawić błędny zapis lekarza (Pesel) zaś nie może sam dopisać określonych elementów recepty.

4m. Programy lojalnościowe dla aptek DOZ i inne - ocena zgodności z prawem i ocena zagrożenia dla kierowników aptek.
Zagadnienie którym zajęła się następnie Rada było funkcjonowanie programów lojalnościowych, w szczególności programu DOZ. Poruszono aktualne działanie systemu oraz powiązano to z odpowiedzialnością kierowników aptek m.in. DOZ, którzy podpisywali umowę refundacyjną i są odpowiedzialni za to, co się dzieje w aptece, także w aspekcie programów lojalnościowych. Z dotychczasowych ustaleń i opinii prawnych program polegający na kumulowaniu punktów globalnie zachęca do zakupów, więc z założenia jest łamiący prawo reklamy. Grożą za to odpowiednie kary i sankcje karne. Niedługo powstanie apel na stronach SIA prezentujący stanowisko Rady w tym temacie - prosimy kierowników (nie tylko aptek DOZ) o zapoznanie się z tym dokumentem, by praca ich nie była prowadzona w atmosferze strachu i niepewności. Kierownicy, którzy prowadzą takie programy będą zgłaszani do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

4a. Wycena tablic informacyjnych w aptekach o umowach z NFZ. W tym miejscu przedstawiono kalkulacje wyceny kart ze wzorem, który wymaga NFZ. Jednak przy małym zainteresowaniu ze strony aptek poprzestano na zamówieniu 500 szt. plansz.

4b. Informacja OROZ dla Rady ŚIA w sprawie skierowania do OSA wniosków o ukaranie farmaceutów. Przekazano informację Członkom Rady SIA na temat prowadzonych przez Rzecznika spraw.

4c. Prośba o dofinansowanie Balu Aptekarzy Raciborskich na wniosek mgr farm. J. Kiedrowskiej. Po dyskusji w temacie Rada SIA przy trzech głosach „wstrzymujących” postanowiła odmówić dofinansowania na organizację corocznego Balu Aptekarzy Raciborskich. Rada SIA działając w ramach swojej kompetencji ustawowej uznała, że brak jest podstaw do przyznania dotacji. Integracja środowiska zawodowego jest sprawą ważną, jednak aktualnie został utworzony specjalny fundusz pomocowy brak natomiast możliwości przekazania środków na inne cele niezwiązane z merytoryczną działalnością izby.

4d. Prośba o przyznanie wsparcia finansowego na uroczystości związane z coroczną Mszą Noworoczną dla farmaceutów w Bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach.
Na wniosek mgr Piotra Klimy przyznano kwotę przy 4 głosach wstrzymujących się celem wsparcia finansowego tej zacnej uroczystości. O formie rozliczenia autor wniosku zostanie poinformowany.

4e. Pielgrzymka Środowisk Medycznych oraz Chorych do Włoch – podjęcie decyzji o dofinansowaniu. Decyzję o podjęciu pomocy finansowej uzależniono od uregulowania zeszłorocznych należności przez mgr Piotra Klimę.

4f. Omówienie i przyjęcie zasad przydzielania zapomóg finansowych farmaceutom potrzebującym pomocy, powołanie komisji i zatwierdzenie regulaminu. Sprawę tę w całości referował skarbnik mgr Krzysztof Majka z racji wglądu w dokumenty i kondycję finansową ŚIA. Ustalono regulamin, komisję oraz comiesięczny odpis kierowany na specjalne subkonto w SIA celem rozważnego rozdziału zgromadzonych funduszy osobom, które uzyskają akceptację komisji.

4g. Sprawy działalności i aktywności członków SIA, ocena, powołanie komisji zatwierdzenie programów i wybór ich przewodniczących. Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie powołania komisji problemowych działających w SIA wraz z przewodniczącymi komisji.

4h. Zajęto się ostatecznie zagadnieniem wysokości składek członkowskich dążąc do ich ujednolicenia w przyszłości. Większością głosów przy 2 głosach wstrzymujących podjęto uchwałę w sprawie wysokości składek członkowskich. Nowe wysokości składek będą obowiązywały od dnia 1 kwietnia 2012.

4i. Strategia SIA na lata 2011-2015 – projekt c.d.

4j. W sprawie Krajowego Zjazdu postanowiono wystosować stanowisko Rady ŚIA, by je przedłożyć jeszcze przed zjazdem, wytyczając linię strategii nowych władz NIA, NRA zgodną z oczekiwaniami korporacji aptekarskiej i pacjentów. Projekt ten będzie konsultowany i dołączony do protokółu przez Prezesa niebawem. Propozycję przyjęto jednogłośnie.

4ł. Polska Izba Paliw Płynnych o systemie kontroli. Poinformowano Izbę o problemach w w/w Izbie związanej z niejasną interpretacją prawa przez urzędników związaną z akcyzą.

5. Wolne głosy i wnioski.
W tym momencie skoncentrowano się na temacie kwestii KART ubezpieczenia pacjenta wydanych przez NFZ. Karta ta stanowi jedynie dowód ubezpieczania pacjenta, ale od tego roku jest nieaktualnym narzędziem w komunikacji pomiędzy pacjentami i przychodnią z powodu, iż nie została wpisania do ustawy. Podtrzymano również, że oświadczenia wydawane i podpisywanie przez pacjentów na temat swoich praw do zniżki też nie są dokumentem prawnym. Zalecono wpisywać numer karty chipowej na odwrocie recepty z podpisem osoby dokonującej adnotacji, załączając także ksero tej karty w wątpliwych przypadkach.

6. O godz. 12:30 nastąpiło spotkanie z Prezesem Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego PZ Mariuszem K. Wójtowiczem. W dyskusji poruszono kwestie kart ubezpieczenia, wskazań lekarskich dotyczących ordynowania leków (temat Charakterystyki produktu Leczniczego), statusu pieczątki na recepcie „Refundacja do decyzji NFZ” oraz dotknięto tematu odwołań za błędy, które składają przychodnie i inne podmioty do ośrodków wojewódzkich NFZ-u. Do spotkania dołączył niebawem Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Jacek Kozakiewicz chwaląc bardzo współdziałanie obu izb w temacie nurtującym oba zawody. Omawiano także pkt. 47 ustawy traktujący o odpowiedzialności karnej podmiotu podpisującego umowę.

7. Około godziny 13:15 zakończono obrady Rady przygotowując się do wspólnej konferencji prasowej obu izb dla dziennikarzy oczekujących w poczekalni.

Protokołował
Mgr farm. J. Stasiczek
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right