ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

III Posiedzenia ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-21

Protokół z 3 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej IV Kadencji w Katowicach z dnia 18 grudnia 2003 roku.


1.Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach otworzył Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2.Protokół z posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej został przedłożony do wglądu.

3.Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwały stwierdzające prawo samodzielnego wykonywania zawodu farmaceuty z pełnymi uprawnieniami do samodzielnego wykonywania czynności w aptece. Prawo wykonywania zawodu uzyskali:
mgr farm. Katarzyna Dąbrowska Głowniak
mgr farm. Elżbieta Hara
mgr farm. Katarzyna Roos Pilch
mgr farm. Barbara Tereba
Uchwały zostały podjęte jednogłośnie.
Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wstrzymać podjęcie uchwały stwierdzającej prawo wykonywania zawodu farmaceuty mgr farm. Azad Maou do czasu uzupełnienia dokumentacji wniosku o zaświadczenie z aktualnego miejsca pracy.

4a) Po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej z mgr farm. Lidią Łagan Langiewicz i mgr farm. Małgorzatą Bielecką Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie prośby w/w dotyczące możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:
„ Przy Poliklinice” w Katowicach ul. Kilińskiego 21
„Na Rogu” w Rudzie Śląskiej ul. Radoszowska 110.
Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Panie mgr farm. Elżbieta Jasina i mgr farm. Leokadia Murzyn zostały zaproszone na rozmowy wyjaśniające w dniu 13 stycznia 2004 roku.

4b) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach , do czasu przeprowadzenia rozmów wyjaśniających, wstrzymała wydanie opinii w sprawie kandydatur na stanowiska kierowników hurtowni farmaceutycznych:
-mgr farm. Aleksandra Porwita w hurtowni „MEDOX” w Jaworznie ul. Matejki 33a
-mgr farm. Jolanty Chwedoruk w hurtowni „MEDYK” w Tychach ul. Filaretów 21
-mgr farm. Joanny Kucharczyk w „Hurtowni Leków Ziołowych” w Zabrzu ul. Sitki 25.
Pozostałe kandydatury uzyskały pozytywne opinie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, przy czym kandydatura mgr farm.Anny Szczepanowskiej uzyskała opinię pozytywną przy 2 głosach „przeciw”, a kandydatura mgr farm. Katarzyny Pawełkiewicz Kopeć przy 3 głosach „przeciw” i 3 „wstrzymujących się”

4c) Wymienione w porządku obrad kandydatury na stanowiska kierowników aptek uzyskały pozytywne opinie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. Uchwały w powyższych sprawach zostały podjęte jednogłośnie.

5. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wydała stosowne zaświadczenie o niekaralności dla mgr farm. Marii Talaga.

6. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr farm. Stanisław Piechula wręczył, nieodebrane wcześniej, tabliczki pamiątkowe za pracę w organach Izby Aptekarskiej.
Okolicznościowe tabliczki pamiątkowe otrzymały: mgr farm. Krystyna Caruk , były zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i mgr farm. Bożena Brudnicka, która była członkiem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.

7. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwały w sprawie:
-ustalenia zasad zatrudnienia i wynagradzania Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, przy 1 głosie "wstrzymującym się";
-przeciwstawiania się nieuczciwej konkurencji w prowadzeniu aptek ogólnodostępnych-jednogłośnie
-darowizny kserokopiarki stanowiącej własność OIA w Katowicach na rzecz Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Katowicach, przy 2 głosach "wstrzymujących się";
-powołania mgr farm. Anny Śliwińskiej, Zastępcy Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach na reprezentanta OIA w Katowicach w Radzie Społecznej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przy 2 głosach"wstrzymujących się".
W związku z tą ostatnią uchwała mgr Piotr Klima zgłosił wniosek, aby dotychczasowy przedstawiciel samorządu aptekarskiego w Radzie Społecznej Funduszu mgr Lidia Wolnicka-Morawiec przedstawiła pisemne sprawozdanie z dotychczasowego uczestniczenia w posiedzeniach Rady Społecznej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 3 głosach „wstrzymujących się” przyjęła wniosek mgr farm. Piotra Klimy.

8. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach ustaliła następujące terminy posiedzeń w I kwartale 2004 roku:
13 stycznia, 3 lutego, 9 marca- posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach
27 stycznia, 10 lutego, 23 marca- posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.

9. Informacje wymienione w porządku obrad Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach
przyjęła do wiadomości.

9d) Mec. Barbara Jendryczko radca prawny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach przedstawiła projekt pisma w sprawie refundacji za środki pomocnicze wydawane w aptekach, które po zaakceptowaniu treści przez Okręgową Radę Aptekarską w Katowicach, powinno zostać skierowane do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia . Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie zaakceptowała projekt pisma. Treść pisma w załączeniu do protokołu.

10a) Do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach wpłynęły pisma:
z Naczelnej Rady Aptekarskiej, dotyczące skargi pacjenta na personel apteki położonej w Piekarach Śląskich przy ul. Gen. Maczka, celem załatwienia według właściwości,
doniesienie na członka OIA w Katowicach o popełnienie czynu karalnego wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego
z PZF Cefarm-Kraków S. A. z prośbą o informację czy wskazany w piśmie magister farmacji jest zatrudniony w aptekach lub prowadzi własną aptekę, bądź jest wspólnikiem apteki na terenie działania naszej Izby.
Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła, że takie pisma, jak te obecnie przedstawione Radzie Aptekarskiej, powinny być załatwiane zgodnie z kompetencjami tzn. przez biuro OIA w Katowicach, bądź Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

10b)O pomoc finansową zwróciła się do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach Fundacja Dla Dzieci „Dar Serca” i Charytatywne Stowarzyszenie Opiekuńczo-Wychowawcze „IGNIS”. Okręgowa Rada Aptekarska, z uwagi na trudną sytuację finansową postanowiła, że niestety obecnie nie może wesprzeć w/w instytucji pomocą finansową. Doceniając jednak zaangażowanie obu instytucji w działalność na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie wykluczyła ponownego nawiązania współpracy w przyszłości.

10c)W związku z napływającymi do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach informacjami dotyczącymi praktyk stosowanych przez firmę „Lilly” i hurtownię farmaceutyczną „Phoenix” Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła zaprosić przedstawicieli tych firm na posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach w dniu 13 stycznia 2004 roku.

10d)Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr farm. Stanisław Piechula przypomniał członkom Rady o dostarczeniu do biura Izby zdjęć legitymacyjnych. Ponadto Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poprosił członków ORA o zadeklarowanie akcesji do prac w zespołach tematycznych. W trakcie obecnego posiedzenia do Zespołu ds. kontaktów z Narodowym Funduszem weszli mgr Anna Śliwińska i mgr Grzegorz Zagórny .Zespół ds. pracowników aptek spróbuje zorganizować mgr Andrzej Lesik. Zespół ds. szkoleń poprowadzi dr farm. Andrzej Deląg. W skład Zespołu wejdą również dr hab. Dionizy Moska, dr farm. Jadwiga Zdąbłasz i mgr Grzegorz Zagórny. Zespół ds. historii, etyki i biuletynu poprowadzi prof. S. A. M. dr hab. Dionizy Moska. Do pracy w Zespole ds. aptek szpitalnych zgłosiły się mgr Maria Bilińska i mgr Ewa Ochota. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poprosił o zgłoszenie jeszcze innych zespołów tematycznych np. ds. hurtowni farmaceutycznych. Na kolejnym posiedzeniu Prezes ORA oczekuje na kolejne zgłoszenia do prac w zespołach tak, aby wszyscy członkowie Rady byli zaangażowani w pracach zespołów tematycznych.

10e)Mgr Piotr Klima zarzucił byłej Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach nierzetelne przedstawienie informacji o swoich poborach w Izbie Aptekarskiej oraz utajnianie wysokości zarobków pracowników biura Izby .Ponadto z informacji przekazanej na Zjeździe
wynika, że z porad prawnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach korzystała Naczelna Rada Aptekarska. W związku z tym mgr Piotr Klima chciałby się dowiedzieć jakie koszty z tego tytułu poniosła nasza Izba. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach wyjaśnił, że już wypowiedział warunki płacy pracownikom biura, ale jeżeli Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach uważa, jest to nie wystarczające to Rada może to zmienić. Stwierdził także, że mgr P. Klima źle zrozumiał informację o opiniach prawnych przygotowywanych przez radcę prawnego OIA w Katowicach. Naczelna Izba Aptekarska zwraca się o opinię w danej sprawie do wszystkich okręgowych izb aptekarskich, a te przygotowane przez naszą Izbę były odpowiedniej jakości i w związku z tym Naczelna Izba Aptekarska mogła je wykorzystywać w dalszej pracy nad konkretną sprawą. Z zarzutem o utajnianiu jakichkolwiek informacji nie zgodził się mgr Ryszard Jasiński, który stwierdził, że co roku na Zjeździe była przedstawiana informacja finansowa i kto chciał to mógł się zapoznać ze szczegółami tej informacji. Stwierdził ponadto, że sam przypomina sobie głosowania na posiedzeniach Rady dotyczące kwestii wynagrodzeń pracowników Biura OIA w Katowicach. W tej sytuacji uważa niektóre wystąpienia jako niepotrzebne „wycieczki osobiste” i apeluje o zachowanie odpowiedniego stylu i klasy.

10f)Mgr Piotr Klima poinformował, że katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego ma zamiar, jak co roku, zwrócić się do jednego z biskupów o odprawienie noworocznej mszy w intencji farmaceutów. W związku z tym zwrócił się do Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach z pytaniem, czy Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach włączy się w organizację przedsięwzięcia. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula zapytał mgr Piotra Klimę co przez to należy rozumieć? W odpowiedzi mgr P. Klima poinformował, wiązałoby się to ze współudziałem w wydrukowaniu zaproszeń, współorganizacją kolędy i ewentualnym wysłaniem zaproszeń przez biuro Izby. W związku z tym, że propozycja mgr Piotr Klimy wiąże się z wydatkami propozycję poddano pod głosowanie.Za włączeniem się Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach w organizację przedsięwzięcia głosowało 5 osób, przeciwnych było również 5 członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, a 7 wstrzymało się od głosu. W tej sytuacji nie rozstrzygnięto problemu. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zaproponował, aby mgr Piotr Klima zorganizował grupę osób z OIA w Katowicach i skonkretyzował swoje oczekiwania wobec Izby Aptekarskiej.

11. Na tym zakończono 3 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, dnia 18 grudnia 2003 roku.

Zał. 1
Katowice, dnia 18 grudnia 2003 r


Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Katowicach ul. Stanisława Kossutha 13

Dotyczy refundacji ceny za środki pomocnicze wydawane w aptekach.

Od pewnego czasu do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach napływają sygnały zgłaszane przez farmaceutów – właścicieli aptek, że Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odmawia refundacji ceny za środki pomocnicze wydawane w tych aptekach, które do końca czerwca bieżącego roku nie złożyły tak zwanego „Oświadczenia realizatora”. Skutkiem tego wielu aptekom odmówiono refundacji i zwrócono wnioski, pomimo tego że były one zgodne z przepisami obowiązujących w tym zakresie rozporządzeń Ministra Zdrowia.
Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jest przekonana, że ustalając zasady zaopatrzenia ubezpieczonych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze Śląski Oddział NFZ kierował się chęcią ujednolicenia działań i usprawnienia organizacyjnego w tym zakresie. Na pewno było to konieczne w stosunku do tych placówek, które mogą lecz nie muszą zaopatrywać ubezpieczonych w refundowane środki pomocnicze (optycy, sklepy specjalistyczne i t.p.). Jednakże na aptekach ogólnodostępnych ciąży ustawowy obowiązek wydawania pacjentom produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Dlatego odsyłanie do innych aptek osób uprawnionych do otrzymania nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością narusza prawa pacjentów. Z kolei nie można żądać od podmiotu prowadzącego aptekę aby wydawał te środki a nie otrzymał refundacji z powodu nie podporządkowania się (często bez własnej winy) ustanowionym przez NFZ wymogom formalnym o charakterze czysto organizacyjnym.
Z powyższych przyczyn, działając w ramach swoich uprawnień wynikających z przepisu art. 7 ust. 1 pkt 1, 6 i 9 ustawy o izbach aptekarskich, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach prosi Śląski Oddział Wojewódzki NFZ o przeanalizowanie swojego stanowiska w tej sprawie, ponowne przyjęcie odesłanych wniosków i wypłacenie należnych kwot refundacji za wydane przez apteki środki pomocnicze.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right