ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Zakup samochodu a polisa OC

Data dodania: 2013-11-20
Szanowni Państwo, Choć nowa ustawa dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązuje prawie 5 lat, wielu z Państwa dzwoni do nas z zapytaniem - jak należy postąpić z otrzymaną polisą ubezpieczeniową w momencie zakupu samochodu ?

Kiedy nabywamy pojazd obowiązkiem Sprzedającego jest przekazanie wraz z samochodem polisy OC z aktualnym okresem ubezpieczenia. Innymi słowy - pojazd musi być ubezpieczony!

Otrzymując polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu (liczy się data transakcji kupna-sprzedaży) mamy dwie możliwości:

1) wypowiedzieć na piśmie umowę ubezpieczenia i dostarczyć je osobiście i potwierdzić kopię u Ubezpieczyciela albo wysłać listem poleconym, priorytetowym - liczy się data wpłynięcia pisma do Zakładu Ubezpieczeń.
Przypominam, że wypowiedzenie musi być złożone w Towarzystwie najpóźniej na jeden dzień przed upływem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
Do podpisanego formularza wypowiedzenia musi być podłączona kopia umowy kupna-sprzedaży potwierdzona przez Wydział Komunikacji oraz nowy Dowód Rejestracyjny.

2) powiadomić Ubezpieczyciela Sprzedawcy (osobiście lub pisemnie) o nabyciu pojazdu. Towarzystwo wystawi nową polisę bądź Aneks Rekalkulacyjny. Część Towarzystw Ubezpieczeniowych dokona tej transakcji bezpłatnie, a niektórych może interesować dotychczasowy przebieg ubezpieczenia Nabywcy pojazdu. Jeżeli okaże się, że nabywca pojazdu nie posiada zniżek a Sprzedający je miał, wówczas Nabywca pojazdu może się liczyć z dodatkową składką proporcjonalną do końca okresu ubezpieczenia.

Jeżeli zdecydujemy się na kontynuację ubezpieczenia w Towarzystwie Zbywcy pojazdu wcale nie musimy tej umowy kontynuować w następnym, rocznym okresie. Ustawowa procedura wypowiedzenia umowy OC posiadacza pojazdu mechanicznego stanowi najpóźniej jeden dzień przed upływem okresu ubezpieczenia.

Jeżeli zaniedbamy obowiązek ustawowy, Towarzystwo które winno otrzymać wypowiedzenie umowy, zwróci się pisemnie o opłacenie należnej składki. Wówczas odwołanie się od decyzji Towarzystwa niestety stawia nas w pozycji przegranej. Warto więc pamiętać o procedurze związanej z zakupem pojazdu i zawarciem umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

Z wyrazami szacunku

Jolanta Sienkiewicz
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Jak rozliczyć ubezpieczenia komunikacyjne? Rzeczpospolita wyjaśnia kwestie dotyczące kosztów używania samochodów w firmie. Jednym z takich kosztów są ubezpieczenia komunikacyjne.Jeżeli wartość samochodu ...
Więcej mdi-menu-right
Rekordowe odszkodowanie za śmierć bliskiego w wypadku komunikacyjnym Warszawski Sąd Apelacyjny (sygn. VI ACa 686/07) przyznał wczoraj Hannie H., której mąż zginął w wypadku samochodowym, odszkodowanie w wysokości 1 mln zł. PZU w ...
Więcej mdi-menu-right
Bez papieru w OC komunikacyjnym Sejmowa Nadzwyczajna Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmian ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym policja będzie mogła przez telefon czy...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right