ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XVI Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 16 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 1 lutego 2005 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, otworzył jej Prezes dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. ORA w Katowicach jednogłośnie przyjęło protokół z 15 posiedzenia ORA.

3. ORA jednogłośnie podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Prawo wykonywania zawodu farmaceuty uzyskali: mgr farm. Agnieszka Rączka (06009052), mgr farm. Anna Sidor (06010058), mgr farm. Beata Pawełczyk (06011055), mgr farm. Joanna Bardeli (06015053), mgr farm. Joanna Mrochen (06012052), mgr farm. Joanna Klimczyk (06013059), mgr farm. Małgorzata Molenda (06014056), mgr farm. Paweł Lubos (06008055), mgr farm. Robert Zimmermann (06006051), mgr farm. Przemysław Okrajni 06007058), mgr farm. Radosław Dziok (06005054).

4a. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie następujące wnioski dotyczące możliwości kierowania apteką ogólnodostępną po ukończeniu 65 roku życia: Pana dr farm. Józefa F. w aptece w Miasteczku Śląskim ul. Cynkowa 6, Pani mgr farm. Marianny M. w aptece w Żernicy ul. Olchowa 6, Pani mgr farm. Marii C. w aptece w Porębie ul. Przemysłowa 1, Pani mgr farm. Marii R. w aptece w Zabrzu ul. Paderewskiego 25.

ORA jednogłośnie zawiesiła wydanie opinii dla Pani mgr farm. Marii F. w aptece w Tychach ul. Nałkowskiej 27 i mgr farm. Lidii K. w aptece w Mierzęcicach ul. Wolności 137 – do czasu uzupełnienia dokumentacji wniosku.

4b. ORA zaopiniowała pozytywnie kandydaturę mgr farm. Iwony W. na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej o nazwie „Arnika” w Będzinie ul. ZBOWID-u 12, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Iwonę Warcholińską i Pana Zbigniewa Warcholińskiego - jednogłośnie

4c. ORA rozpatrywała pismo Prezydenta Miasta w Zabrzu w sprawie oceny postępowania Apteki „Okrąglak” w Zabrzu. Właściciel apteki – firma NLA sp. z o.o. – zdeklarował się, że apteka będzie całodobowa. Biorąc to pod uwagę, ustalono harmonogram dyżurów aptek na 2005 rok. Jednak apteka nie podjęła całodobowej pracy, co naraziło mieszkańców Zabrza na brak dostępu do leków. ORA postanowiła wystąpić do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z prośbą o rozważenie, czy spółka NLA daje rękojmię dalszego prawidłowego prowadzenia apteki. Natomiast kierownika apteki skierowano do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

5. Członkowie ORA podjęli decyzję, że przygotują na następne posiedzenie ORA uwagi do regulaminu ramowego Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Natomiast regulaminy Okręgowego Zjazdu Aptekarzy oraz Okręgowej Rady Aptekarskiej może uchwalić doroczny zjazd delegatów. Do czasu zjazdu, który odbędzie się w listopadzie 2005 roku, poddano pod rozwagę możliwość przeprowadzania – w awaryjnych sytuacjach - posiedzeń w formie telekonferencji. Ramowy regulamin Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przekazano Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Katowicach.

6a. ORA w Katowicach, przy jednym głosie wstrzymującym się, podjęła uchwałę o przekazaniu pisma ze skargą na aptekę „Meddim” w Pszczynie ul. Piwowarska 6 do rozpatrzenia przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Katowicach.

6b. ORA w Katowicach jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu ulotki reklamowej wydanej przez Aptekę w Kauflandzie w Żorach ul. Okrężna 2 Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Katowicach, w celu zajęcia stanowiska co do jej zgodności z przepisami.

6c. ORA w Katowicach podjęła uchwałę o przyznaniu jednorazowej zapomogi pieniężnej, w wysokości 500 zł., dla Pani mgr farm. Bożeny Nowek. Uchwałę podjęto stosunkiem głosów: 16 –„za”, 3 – „wstrzymujących się”, 4 – „przeciw”.

6d. ORA wydała pozytywną opinię o aptece „Villa Medica” w Katowicach ul. Ligocka 3a, do której będą kierowani studenci Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej na sześciomiesięczny staż zawodowy. Równocześnie ORA wstrzymała wydanie opinii o aptece „Medyczna” w Katowicach ul. Zofii Kossak –Szczuckiej 41 do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego wobec kierownika apteki.

6e. ORA podjęła decyzję o przekazaniu Urzędowi Miasta w Żorach danych farmaceutów, którzy wykonują zawód na terenie miasta. Dane te są niezbędne do opracowania planów przygotowania służby zdrowia na potrzeby obronne państwa.

7a. Prezes ORA zapoznał zebranych z pismem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach informującym o odmowie wszczęcia postępowania przeciwko Prezesowi ORA w Katowicach dr farm. Stanisławowi Piechula w sprawie skierowanej przez Przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

7b. Członkowie ORA przyjęli do wiadomości informację o zmianie limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłata ryczałtową lub częściową odpłatnością, oraz o zmianie rozporządzenia w sprawie ustalenia cen urzędowych hurtowych i detalicznych na produkty lecznicze i wyroby medyczne - obowiązujące od 1 lutego.

7c. Radca Prawny, Mec. Krystian Szulc przekazał informację ze spotkania z hurtowniami farmaceutycznymi, które odbyło się 13.01.2005 roku, które dotyczyło rabatów i premii stosowanych pomiędzy apteką a hurtownią. Prawnik OIA w Katowicach poinformował, że najbezpieczniejszą formą wypłaty premii jest udzielanie rabatu na fakturze zakupu przez hurtownię. Nie oznacza to, że nie można stosować innych form, które będą indywidualnie oceniane przez organa skarbowe. Poza sporem jest, że wszystkie formy podlegają podatkowi VAT.

7d. Pismo Podsekretarza Stanu przy Ministerstwie Finansów w sprawie premii pieniężnych przekazano do wiadomości zebranych.

7e. Prezes ORA w Katowicach przedstawił odpowiedzi firmy Novartis i hurtowni farmaceutycznej Silfarm na pismo w sprawie sprzedaży kremu Elidel.

7f. Prezes ORA przedstawił pismo hurtowni farmaceutycznej Silfarm informujące, że firma nie prowadzi programów lojalnościowych.

7g. Następnie poruszono sprawę sprzedaży leków za 1 grosz na terenie miasta Bytom. W dniu 12 stycznia 2005 roku odbyło się spotkanie aptekarzy z terenu tego miasta. Pan mgr farm. Tomasz Kloc poinformował, że aptekarze wycofują się z tej akcji od dnia 1 lutego. W związku z tym, hurtownie farmaceutyczne zobowiązały się do zaprzestania druku ulotek z wykazem aptek, które uczestniczą w akcji sprzedaży leków za 1 grosz. Mgr farm. Jan Lesik powiedział, że podobna akcja ma miejsce w aptekach na terenie Chorzowa. Jednak podczas spotkania, które odbyło się na terenie tego miasta, farmaceuci uznali, że będą kontynuować sprzedaż leków za 1 grosz pod egidą „Apteka Bliska Sercu” (ABS). Powodem tego jest akcja przeprowadzona przez Silfarm – APOFARM.
Prezes ORA przypomniał, że informacje cenowe można udostępniać w aptece, natomiast rozdawanie ulotek poza apteką ma charakter reklamowy i tym samym tego typu działania kwalifikują się do postępowania dyscyplinarnego przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. ORA postanowiła wysłać do aptek pisma nakazujące farmaceutom wycofanie się z prowadzenia ulotek reklamowych. ORA podjęła uchwałę, przy jednym głosie wstrzymującym się, o kierowaniu do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej za rozprowadzanie ulotek reklamowych. Równocześnie ORA będzie występować do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek, które stosują reklamę, oraz zgody na kierowanie apteką.

7h. ORA zapoznała się z pismem Dyrektora Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia sygnalizującym znaczny wzrost kosztów refundacji leków związany ze sprzedażą leków za grosz.

7i. ORA zapoznała się z uwagami dr Tadeusza Szuby do założeń kierunków zmian w systemie refundacji leków w Polsce, opracowanych przez zespół ekspertów w Warszawie, w dniu 6 stycznia br.

7j. Prezes ORA przedstawił pismo Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej informujące o skierowaniu do Okręgowego Sądu Aptekarskiego wniosku o ukaranie mgr farm. Jana F.

7k. OIA w Katowicach otrzymała kolejne pismo z prośbą o rozważenie przez władze samorządowe możliwości obniżenia stawek podatku VAT od nieruchomości dla aptek. Rada Gminy w Krzyżanowicach odniosła się negatywnie do prośby OIA w Katowicach.

8.Wolne głosy i wnioski

Radca Prawny OIA przedstawił zebranym artykuł Pt.: „Rozum na receptę”, który ukazał się w gazecie „Wprost” (nr 5/2005). Publikacja dotyczy promocji cen leków, organizowanych przez Euro-Apteki oraz sprzedaży leków przez Internet.

Następnie V-ce Prezes ORA, dr farm. Andrzej Deląg przedstawił krótką relację z Kongresu Farmaceutycznego w Davos. Przybliżył także szczegóły Kongresu, który będzie organizowany przez izby aptekarskie w Krakowie. Kongres odbędzie się w dniach: 9 – 12 października br. Wstępnie ustalono program: 9X – otwarcie, 10 X – dzień polski, 11 X – dzień niemiecki, 12 X – dyskusje panelowe. W ramach konferencji odbędą się liczne wykłady i konferencje.

Dr farm. Andrzej Deląg poinformował o szkoleniach punktowanych, które odbędą się w rejonach. Najbliższe szkolenia odbędą się w Tarnowskich Górach (02.02.2005) oraz w Siemianowicach Śląskich – dla farmaceutów z Siemianowic Śląskich i Piekar Śląskich (09.02.2005).

Mgr farm. Damian Nowak zrelacjonował przebieg spotkania Forum Młodych Aptekarzy, które odbyło się 27 stycznia w Warszawie. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że w skład Sejmu RP powinien wchodzić farmaceuta, bo tylko przedstawiciel środowiska będzie w stanie dobrze reprezentować farmaceutów. Kandydat powinien być zgłoszony z ramienia partii prawicowych – szczegółami zajmie się NRA. Uczestnicy Forum Młodych Aptekarzy sugerują, aby na terenie izb przeprowadzić prawybory, a następnie zgłosić swoich kandydatów do Naczelnej Izby Aptekarskiej, która będzie prowadziła rozmowy z partiami politycznymi, w sprawie umieszczenia swoich kandydatów na listach wyborczych.

Na tym zakończono 16 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.
Protokołowała: Dorota Hapeta
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right