ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XLIV Posiedzenie Rady SIA.

Data dodania: 2015-08-13
Data wydarzenia: 2015-06-10 00:00

Protokół z obrad 44 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 10 czerwca 2015 roku.


Katowice, dnia 10 czerwca 2015 roku.

1. Posiedzenie Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.20. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 24/31 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Michał Rzepczyk.

2. Rada SIA jednogłośnie przyjęła protokół z 43 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji w dniu 12.05.2015r.

3. Posiedzenie Rady SIA pozytywnie jednogłośnie podjęło uchwały w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu farmaceuty: Michał, Paweł Stach VI/088/15; Julia Pawliwska-Wolińska VI/089/15.

4. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Rada SIA przystąpiła do opiniowania:
4a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- dr n. farm. Marzena Ucherek w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Centrum Zdrowia” w 78-100 Kołobrzeg, ul. Waryńskiego 2;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Magdalena Sikora w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Niezapominajka” w 32-650 Kęty, ul. Rynek 27;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Agata Brzezińska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Marketpol” w 44-117 Gliwice, ul. Kopernika 16;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4b. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Sylwia Loch w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Śląska” w 43-100 Tychy, Al. Bielska 135b/18 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Kobiela i Kobiela S.J. z siedzibą w 41-709 Ruda Śląska, ul. Pokoju 14;
Po przedstawieniu kandydatury wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Mgr farm. Sylwia Loch nie była zapraszana na rozmowę z komisją opiniującą, gdyż pełni funkcję kierownika w tej aptece od 05.2013r. Wniosek opiniowano ze względu na zmianę właściciela apteki.

- mgr farm. Agnieszka Żyła-Dynak w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Magiczna” w 43-100 Tychy, ul. Kopernika 28 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Magmax S.A. z siedzibą w 93-124 Łódź, ul. J. Klińskiego 228;
Po przedstawieniu kandydatury wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Mgr farm. Agnieszka Żyła-Dynak nie była zapraszana na rozmowę z komisją opiniującą, gdyż pełni funkcję kierownika w tej aptece od 02.2014r. Wniosek opiniowano ze względu na zmianę właściciela apteki.

- mgr farm. Tomasz Skrupski w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Słoneczna” w 42-693 Krupski Młyn, ul. Główna 11 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią Martę Pirecka zam. Częstochowa, Pana Roberta Piątkowski zam. Wręczyca Wielka;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Małgorzata Gurgul-Pełka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Farmaceutów” w 40-613 Katowice, ul. gen. Zygmunta Waltera Jankego 130 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią Małgorzatę Gurgul-Pełka zam. Katowice;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4c. Wniosku w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w części dotyczącej proponowanego kierownika apteki - wydanie opinii zawierającej stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Anna Kudela w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Euro-Apteka” w 62-800 Kalisz, ul. Wojska Polskiego 2;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4d. Prośba ŚlWIF w Katowicach o wydanie opinii w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki dla farmaceutki, w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach, Wydział VI Karny Odwoławczy, utrzymującym w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Gliwicach - cd. sprawy;

Ostatecznie Rada SIA większością głosów 21 „za” i 3 głosy „wstrzymujące” uchwaliła, że mgr farm. Edyta M. nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki na stanowisku kierownika w aptece ogólnodostępnej o nazwie ..., o której mowa w art. 99 ust. 4a prawa farmaceutycznego.
Stanowisko Rady SIA nie jest ostateczne i w przypadku zmiany okoliczności podniesionych w uzasadnieniu może ulec zmianie.

4e. W związku z otrzymanym przez Śląską Izbę Aptekarską w Katowicach wnioskiem Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie udzielenia opinii dotyczącej cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Centralna - Żorskie Centrum Niskich Cen” w 44-240 Żory, ul. Centralna 37/1, działającej na podstawie zezwolenia wydanego przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach na rzecz JTD HOMEL Spółka Jawna z siedzibą w 44-240 Żory, ul. Centralna 37/1, Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej zapoznała się z okolicznościami faktycznymi sprawy oraz uzasadnieniem wniosku, jak też stanowiskiem strony zawartym w piśmie pełnomocnika z dnia 8 czerwca 2015r.
Po analizie przedstawionych w piśmie ŚWIF w Katowicach okoliczności, w szczególności analizując zarzuty zawarte we wniosku SWIF w Katowicach oraz argumenty zawarte w odpowiedzi z dnia 08.06.2015r., Rada SIA uznała za wiarygodne okoliczności przedstawione przez wnioskodawcę (ŚWIF), w szczególności wyniki kontroli różnych podmiotów oraz przytoczone w pismach ustalenia tych kontroli.
Rada SIA stwierdziła, że na podstawie analizy przedstawionych materiałów istnieje uzasadnione podejrzenie, że zostały naruszone warunki zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej Apteka Centralna - Żorskie Centrum Niskich Cen” w 44-240 Żory, ul. Centralna 37/1, a podmiot prowadzący tę aptekę JTD HOMEL Spółka Jawna z siedzibą w 44-240 Żory, ul. Centralna 37/1 nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki, o której mowa w art. 101 pkt. 4 ustawy prawo farmaceutyczne w związku z art. 7 ust. 2 p. 7 ustawy o izbach aptekarskich. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Jednocześnie Rada SIA jednogłośnie zadecydowała o przekazaniu informacji w niniejszej sprawie do OROZ.

4f. Opiniowano farmaceutów, dla których wyznaczono dodatkowy termin wydania opinii na opiekunów przeddyplomowych sześciomiesięcznych praktyk zawodowych studentów VI roku. Powodem zawieszenia wydania opinii były zaległości w opłacie składek na rzecz Śląskiej Izby Aptekarskiej oraz brak wypełnienia obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w szkoleniach ciągłych i zaliczenie odpowiedniej liczby szkoleń. Ze względu na brak zaliczenia okresu edukacyjnego oraz nieopłacenia składek dla czterech mgr farm. wydano opinię negatywną, gdyż takie postępowanie jest podstawą do odmowy rekomendacji do opieki nad studentami. Pozostałe kandydatury zaopiniowano pozytywnie, gdyż ustały powody, dla których na ostatnim posiedzeniu wstrzymano wydanie opinii. Opinia została podjęta jednogłośnie.

4g. Opiniowanie farmaceuty - opiekuna, który ma sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studenta VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego
- na wniosek SUM w Katowicach:
Większością głosów „za” przy jednym głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowano kandydaturę:
- mgr farm. Sabina May - „Apteka Maxfarm - Zawsze Niskie Ceny” w 44-100 Gliwice, ul. Zygmunta Starego 20;

Większością głosów „za” przy jednym głosie wstrzymującym negatywnie zaopiniowano kandydaturę:
- mgr farm. Azad Maou - „Apteka Główna - Centrum Niskich Cen” w 40-098 Katowice, ul. Plac Szewczyka 5, ze względu na brak wypełnienia obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w szkoleniach ciągłych i zaliczanie odpowiedniej liczby szkoleń w okresach 5 letnich zgodnie z art. 89e prawa farmaceutycznego oraz przepisów wykonawczych. Takie postępowanie jest podstawą do odmowy rekomendacji do opieki na studentami lub absolwentami.

Jednocześnie, Rada SIA działając na podstawie art. 7 w związku z art. 29 ustawy o izbach aptekarskich mając na względzie punkt programu stażu „prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty” wskazała, że nazwy aptek, w których ma być odbywany staż „…Zawsze Niskie Ceny” oraz „…Centrum Niskich Cen”, mogą naruszać zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a prawa farmaceutycznego. Decyzję w tym zakresie pozostawiono Dziekanowi.

- na wniosek UM w Łodzi:
Większością głosów „za” przy jednym głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowano kandydaturę:
- mgr farm. Ewa Szwedo - Apteka „Pod Różami”-Centrum Farmaceutyczne w 47-400 Racibórz, ul. Ogrodowa 40;

- na wniosek UM w Poznaniu:
Większością głosów „za” przy jednym głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowano kandydatury:

- mgr farm. Kinga Piotrowska-Kos - Apteka Zdrowit, 44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 43a;
- mgr farm. Małgorzata Chojecka-Dyrdaś - Apteka Szpitalna, Śląskie Centrum Chorób Serca w 41-800 Zabrze, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 9;

4h. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy oraz planu dyżurów aptek ogólnodostępnych działających na terenie Powiatu Wodzisławskiego, wobec powyższego Rada SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała w/w projekt.

4i. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Ruda Śląska, wobec powyższego Rada SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała w/w projekt.

5. Inne sprawy bieżące:
5a. Rada SIA jednogłośnie bez uwag przyjęła terminy kolejnych posiedzeń Rady SIA i Prezydium Rady SIA:
14.07 - R    
28.07 - P
11.08 - R    
25.08 - P
08.09 - R    
22.09 - P

5b. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany miejsca Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego Delegatów SIA.
W związku z niezapewnieniem przez Hotel Kotarz w 43-438 Brenna, ul. Wyzwolenia 40 dostępności pokoi dla uczestników zjazdu od godzin popołudniowych w dniu 27.11.2015r., Rada SIA jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą miejsce zjazdu. Ustalono nowe miejsce Zjazdu: Hotel Vestina, 43-360 Wisła, ul. Malinka 35.

5c. Rada SIA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad podziału izby na rejony wyborcze, zgodnie z regulaminem par.3, pkt 3 XII Okręgowego Zjazdu Aptekarzy z 25.11.2005r,.
Uchwałą Nr VI/63/2015 z dnia 24 marca 2015r. Naczelna Rada Aptekarska określiła liczbę delegatów na okręgowe zjazdy aptekarzy w stosunku do liczby członków okręgowych izb aptekarskich. Śląska Izba Aptekarska mieści się w przedziale od 2801 do 3600 członków, wobec powyższego 1 delegat przypada na 25 członków SIA.
Na dzień 10.06.2015r. ilość członków SIA w Katowicach wynosi 2972, wobec powyższego na okręgowy zjazd aptekarzy należy wybrać 119 delegatów, co w podziale na rejony będzie zawierał załącznik do uchwały.

5d. Do Rady SIA wpłynęła prośba o zapomogę finansową. Po rozpatrzeniu wniosku przez komisję ds. Socjalno-Bytowych, Rada SIA, działając w ramach swoich kompetencji jednogłośnie postanowiła udzielić wnioskodawczyni mgr farm. ... bezzwrotnej zapomogi finansowej w kwocie ... zł brutto. Izba posiada konto, na którym gromadzone są fundusze na rzecz pomocy Członkom SIA znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

5e. Rada SIA jednogłośnie podjęła uchwałę o skierowaniu do OROZ farmaceutów uchylających się od opłacania składek członkowskich.

5f. Prezes Piotr Brukiewicz odczytał zebranym informację o skierowaniu do egzekucji komorniczej farmaceutów uchylających się od opłacania składek członkowskich.

5g. Członkowie Rady, w głosowaniu tajnym, podjęli uchwałę w sprawie przyznania wyróżnienia Pharmaciae Seniori dla mgr farm. Janiny Binias oraz zdecydowali o wystąpieniu do Wojewody Śląskiego w sprawie nadania Srebrnego Krzyża Zasługi mgr farm. Ryszardowi Jasińskiemu.

5h. Rada SIA jednogłośnie przyjęła do wiadomości informację o złożeniu do biura SIA wniosków o przyznanie odznaczeń samorządowych. Prezes odczytał zebranym kandydatury do odznaczeń. Zgodnie z regulaminem wnioski zostaną zamieszczone na stronie internetowej izby, a na kolejnym posiedzeniu Rady przegłosowane.

5i. Spotkanie ze Śląskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym lek. med. Grzegorzem Hudzikiem. Apteki ze względu na sprzedaż suplementów diety podlegają kontroli sanitarnej, która ostatnio podczas kontroli wymaga wprowadzenia HACCP. Aptekarze są zdania, że należy wprowadzić procedurę, lecz w wymiarze okrojonym ze względu na specyfikę sprzedaży suplementów w aptece, a szczególnie brak produkcji. Gość powiedział, że zapisy ustawowe narzucają konieczność kontroli produktów żywnościowych, a także kosmetyków. Ze względu na bardzo szeroką ustawową definicję żywności, kompetencje inspekcji sanitarnej dotyczą kilku grup produktów sprzedawanych w aptekach. Organem właściwym do kontaktu z aptekami jest powiatowy inspektor sanitarny, a wojewódzki inspektor sanitarny stanowi ewentualny organ odwoławczy. Dalszą drogę odwoławczą stanowi główny inspektor sanitarny, a dalej sąd. Kompetencje inspekcji sanitarnej do kontroli HACCP są zapisane w ustawie. Można odnieść wrażenie, że w ustawie napisano tylko o nadzorze nad produkcją żywności, lecz w praktyce w grę wchodzi nadzór nad wszystkimi procesami - od zbioru surowca po wydanie go konsumentowi. Apteka uczestnicząc w obrocie suplementami, podlega kontroli i wymogom, wśród których jest także HACCAP. Wdrożenie systemu jest narzucone także przez ustawodawstwo unijne, które jest możliwe do interpretacji na różne sposoby, pozostawiając końcowe zdanie inspektorowi, co może prowadzić niejednokrotnie do różnic zdań. Podobnie jest w przypadku HACCP, gdzie w prawodawstwie polskim zapisy są konkretne, a zapisy unijne (nadrzędne) pozwalają dopasować system do wielkości i charakteru pracy podmiotu. Z wdrażania niektórych założeń HACCP możne zrezygnować na rzecz wprowadzenia Dobrych Praktyk Higienicznych.
System HACCP ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Jest uniwersalny dla każdego typu żywności. Kluczowe jest odpowiednie podejście do systemu i interpretacji przepisu w celu ominięcia konieczności wprowadzania HACCP. Należy wzorem innych grup zawodowych przygotować instrukcję wprowadzania HACCP przez apteki, która zostanie najpierw zatwierdzona przez głównego inspektora sanitarnego, a następnie skutecznie wprowadzona w aptekach. W poradniku powinno się znaleźć tylko to, co apteki są w stanie spełnić jak najprostszymi drogami.
Ważnym aspektem są szkolenia personelu z bezpieczeństwa żywności wraz z dokumentacją do wglądu inspekcji.
Kolejnym ważny punktem jest zapisanie instrukcji zagwarantowania dostępu do apteki osobom z psami.
Prezes dr Piotr Brukiewicz zapewnił o przygotowaniu jak najszybciej przewodnika dla aptek.
Dr Grzegorz Hudzik polecał samodzielne napisanie instrukcji przez aptekarzy by uniknąć problemów z jej zatwierdzeniem, które mogą pojawić się w razie zlecenia zadania osobie nie znającej specyfiki pracy w aptece.

5j. Prośba OIA w Krakowie z propozycją dofinansowania dodruku książki „Aptekarz i majoliki…”
Rada SIA jednogłośnie postanowiła przeznaczyć na ten cel ...

5k. Odpowiedź ePRUF w sprawie rozważenia możliwości skrócenia okresu rozliczeniowego do dnia 15 i ostatniego danego miesiąca. Rozwiązanie zostanie wprowadzone po stworzeniu i przetestowaniu odpowiednich rozwiązań informatycznych, czyli koniec III kwartału 2015r.

5l. Informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przystępowania aptek do Karty Dużej Rodziny. Do SIA wpłynęło pismo informujące o stanowisku wykluczenia aptek z zawierania umów dotyczących karty dużej rodziny ze względu na pkt. 94 a (współpraca nosiłaby znamiona reklamy aptek).

5ł. Informacja o posiedzeniu NRA - Warszawa 09.06.2015 r. Rozmawiano o proteście aptekarzy w kwestii upolitycznienia tematu, a także o odwróconym łańcuchu dystrybucji. Następnie podjęto temat zmian w ustawie o zawodzie farmaceuty i izbach aptekarskich oraz wniesieniu poprawek, które wpłynęły z izb okręgowych. W temacie dyżurów obawiano się wprowadzenia zapisu o karach do 50000 za uchylanie się od dyżurowania. Izby aptekarskie nie zostały powiadomione o projekcie, który miał być wprowadzony zbiorczo z innymi poprawkami. W żadnym z budżetów ministerialnych nie znaleziono środków na dofinansowanie dyżurów nocnych. Dyskutowano także o zwolnieniu eksporterów z 5% marży wywozowej. Jest to ułatwienie dla przedsiębiorców wywożących leki z kraju, lecz nie jest to sposób, który znacznie nasiliłby proceder. Z uwagi na toczące się postępowanie prokuratorskie, obowiązki dr Tadeusza Bąbelka przejął jego zastępca. Pojawiła się propozycja izby olsztyńskiej zmniejszenia ilości izb.

5m. Spotkanie z GIF i WIF - Warszawa 16.06.2015 r. W spotkaniu weźmie udział prezes dr Piotr Brukiewicz; poruszane tematy zostaną przedstawione na następnym posiedzeniu Rady.

6. Wolne głosy i wnioski.
- Zaproszony Władysław Rybka miał wyjaśnić temat istnienia rzekomej „lewej faktury”, o której mówił na zjeździe. Mgr Władysław Rybka nie przedstawił żadnych konkretnych faktów, czy dowodów istnienia kwestionowanego dokumentu, stwierdził, że księgowa SIA nie pokazała mu faktury z hotelu oraz, że nie otrzymał informacji nt. szczegółowej listy uczestników imprezy mikołajkowej. Stwierdził ponadto, że Rada SIA jest nieprzygotowana do spotkania. Prezes dr Piotr Brukiewicz wyrażając swój żal z powodu braku kontaktu telefonicznego w temacie wyjaśnienia spornej kwestii zapytał: czego jeszcze potrzebuje mgr Władysław Rybka do jednoznacznego wyjaśnienia i zakończenia sprawy. Wyliczono, że chce on zobaczyć fakturę oraz znać rozkład demograficzny szkolenia mikołajkowego, a także wyjaśnić, czy cena uczestnictwa była wyższa dla uczestników szkolenia niż dla gości hotelowych.
- jednogłośnie zatwierdzono zakup gabloty na puchary, która stanie obok drzwi wejściowych do sali obrad.
- Prezes dr Piotr Brukiewicz spotkał się w poniedziałek z panią Joanną Kwiecińską (PGF), która poinformowała o wprowadzaniu przez hurtownię DPD, co może skutkować problemami ze zwrotami leków termolabilnych z aptek. Może pojawić się konieczność zakupu termometrów z rejestratorem. Według audytorów zwykłe oświadczenie o zachowaniu temperatury nie wystarcza - potrzeba atestowanego urządzenia.

7. 44 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 10 czerwca 2015 r. zakończono ok. godz. 13.00.


Protokołował
Mgr farm. Michał Rzepczyk

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right