ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XI Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 11 posiedzenia Rady, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 7 września 2004 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach otworzył jej Prezes dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Protokół z poprzedniego posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach został przyjęty jednogłośnie.

3. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwały Nr 128-133/2004 stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Prawo wykonywania zawodu otrzymały mgr farm. mgr farm. Wiesława Haftka, Magdalena Kamińska, Iwona Olender, Anna Pijet, Agnieszka Sajdok, Aleksandra Socha. Uchwały w powyższych sprawach podjęto jednogłośnie.

4a. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowało pozytywnie, jednogłośnie, wniosek mgr farm. Heleny L., dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki o nazwie „Franciszkańska”w Chorzowie ul. Gałeczki 41.

4b. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie wnioski o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej:
-Pani mgr farm. Heleny Ździeblik – apteka o nazwie „MELISA” w Piekarach Śląskich ul. Śląska 3, kandydatka na stanowisko kierownika apteki mgr farm. Helena Ź. - jednogłośnie,
- Pani Katarzyny Kwapień Pana Rafała Kwapień - apteka o nazwie „Echinacea” w Sosnowcu ul. Legionów 7A, kandydatka na stanowisko kierownika apteki mgr farm. Anna K., przy 1 głosie „wstrzymującym się”,
-”FARMEX” Ignacy Neugebauer i wspólnicy Spółka jawna – apteka ogólnodostępna w Wodzisławiu Śląskim ul. Targowa 12, kandydatka na stanowisko kierownika apteki mgr farm. Grażyna G. – jednogłośnie.
Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wstrzymała natomiast, do czasu przeprowadzenia rozmowy wyjaśniającej lub przedstawienia dokumentów drugiego magistra farmacji przewidzianego do zatrudnienia w aptece, wydanie opinii w sprawie wniosku:
-SATURN spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytomiu, o udzielenie zezwolenia na prowadzenia apteki ogólnodostępnej w Bytomiu ul. Łużycka 12, kandydatka na stanowisko kierownika apteki mgr farm. Krystyna C. Uchwałę w powyższej sprawie podjęto jednogłośnie.

4c) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie wnioski Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, o cofnięcie zezwolenia:
-wydanego dla Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach ul. Głowackiego 10, na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie „Przy Poliklinice” w Katowicach ul. Kilińskiego 21.
-wydanego dla Pana Marka Sekuły i Pani Marianny Sekuły na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie „Św. Kingi” w Gliwicach ul. Sztabu Powstańczego 7. Cofnięcie zezwoleń następuje z uwagi na fakt nie prowadzenia działalności przez w/w apteki przez ponad 6 miesięcy.

4d) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie apteki: „MEDIUM” w Pszczynie ul. Piwowarska 6, i aptekę ogólnodostępną w Sosnowcu ul. Lenartowicza 108, do przeprowadzenia przeszkolenia uzupełniającego mgr farm. Urszuli S. i mgr farm. Bożeny C., które po uzyskaniu dyplomu magistra farmacji nie wykonywały zawodu w aptece przez okres dłuższy niż 5 lat w ciągu ostatnich 6 lat.

5. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, podjęła uchwałę w sprawie zwołania na dzień 19 listopada 2004 roku XI Okręgowego Zjazdu Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula stwierdził, że przed Zjazdem Delegaci powinni odbyć spotkania w regionach, aby uzyskać wiedzę, co się podoba, a co nie, w działaniach Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji. Stanowisko to poparli Zastępcy Prezesa ORA w Katowicach mgr Anna Śliwińska i dr Andrzej Deląg, uznając, że takie spotkania służą bezpośredniemu zapoznaniu się z postulatami środowiska oraz pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. W takich spotkaniach w poszczególnych regionach w ciągu całego roku uczestniczył Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej. Inni członkowie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, nie negując potrzeby bezpośrednich rozmów, wyrazili pogląd, że pierwszy rok działalności Rady nowej kadencji, to zbyt krótki okres na rozliczenie z działalności. Mgr Lidia Wolnicka- Morawiec oceniła, że z powodu ograniczonych możliwości (np. częste zmiany ministrów zdrowia), niewiele w tym roku udało się osiągnąć zarówno NRA jak i ORA w Katowicach. Ponieważ farmaceuci nie odczuli zmian a sprawy nie posunęły się nawet o centymetr, należy się liczyć z mierną oceną działań. Mgr Justyna Kiedrowska także uważa, że spotkania Delegatów nic nie wniosą, a ocena będzie negatywna. Wszyscy oczekują, że Delegaci zrobią wszystko sami, a ci bez pomocy środowiska niewiele mogą zrobić. Obie Panie podkreśliły, że środowisko oczekuje głównie na zatrzymanie procesu otwierania nowych aptek, a do tego Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie posiada praktycznie żadnych instrumentów. Mgr Ryszard Jasiński podkreślił, że rolą Delegatów jest właśnie wyjaśnianie, dlaczego nie udało się załatwić postulatów środowiska. Należałoby także wyjaśnić, co by się stało, gdyby Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie podjęła tych działań, które były możliwe do wykonania. Działania samorządu aptekarskiego należy „nałożyć” na obowiązujące prawo i uprawnienia. Z kolei mgr Mirosław Kidziński stwierdził, że spotkania Delegatów w regionach powinny się odbywać w ciągu całego roku i nie powinno się tego robić teraz w trybie awaryjnym. Ponieważ zarysowały się dwa stanowiska - spotkania w rejonach i drugie o pisemne zgłaszanie postulatów na Zjazd, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula zaproponował skierowanie do członków Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach pisma, w którym zaproponuje odbycie spotkań z Delegatami. Ponadto Prezes ORA w Katowicach przygotuje ankietę, w której członkowie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach będą mogli ocenić pracę Rady, jej Prezesa jak i pracowników biura OIA w Katowicach oraz przedstawić swoje wnioski na Zjazd. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaakceptowała zaproponowane przez Prezesa rozwiązanie.

6.Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula przypomniał, że kandydując na stanowisko Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach główny nacisk położył na program ekonomiczny, w tym na konsolidację gospodarczą aptek. Ponadto Prezes ORA w Katowicach przypomniał, że już wcześniej próbował zorganizować apteki w grupy zakupowe, aby te stanowiły pewną siłę na rynku farmaceutycznym. Niestety to co było dobre 3 lata temu jest już obecnie niewystarczające. Należałoby się zatem zastanowić jak Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach powinna się zaangażować w kształtowanie rynku aptecznego, w sytuacji rozwijania hurtowych sieci aptek, skupowania i przejmowania aptek za długi i coraz ostrzejszych wojen cenowych. Zdaniem Prezesa ORA w Katowicach Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach powinna zainicjować i wspierać inicjatywy skierowane na niezależną konsolidację i dążenia do utworzenia aptekarskich grup aptek współpracujących. Tylko powstanie takich grup aptek pozwoli przetrwać aptekom rodzinnym i konkurować z innymi aptekami sieciowymi (hurtowni czy z obcym kapitałem). Zwrócił uwagę, że poza utworzeniem najważniejszego przyczółka na rynku – hurtowni aptekarskich, to właściwie nic innego znaczącego nie udało się aptekarzom dokonać. Jeżeli nic nie zrobimy i wszystko będzie się toczyło tak jak do tej pory, to cały rynek zostanie opanowany przez wielkie sieci lub sieci powiązane z hurtowniami. Zdaniem Prezesa ORA w Katowicach mógłby np. powstać „Silfarm bis” na poziomie aptek. Tak samo jak przed laty hurtownia Silfarm, tak obecnie sieć aptek, powinna powstać w oparciu o Okręgową Izbę Aptekarską w Katowicach, ponieważ OIA w Katowicach powinna dbać o dobrą kondycję ekonomiczną aptek. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula ma pewne doświadczenie związane z tworzeniem i możliwościami korporacji aptekarskiej i to doświadczenie należy wykorzystać. Pytanie tylko, czy chcemy tworzyć zupełnie coś nowego, czy też będziemy kontynuować działania istniejącej Korporacji. Większość członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach opowiedziało się za stworzeniem czegoś nowego w oparciu o zdobyte wcześniej doświadczenie. Po przedyskutowaniu tematu Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach uznała za wskazane podjęcie działań stymulujących konsolidację aptek i w jednogłośnie podjętej uchwale upoważniła Prezesa i Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej do podjęcia działań zmierzających do zorganizowania w oparciu o Okręgową Izbę Aptekarską w Katowicach spółki lub innego podmiotu gospodarczego, który skonsoliduje działania aptekarzy ( grupa inicjatywna, opracowanie struktury, itd..).

7. Na posiedzeniu Prezydium ORA w Katowicach w dniu 17 sierpnia 2004 roku mgr Piotr Klima zgłosił wniosek o poparcie kandydatury prof. Artura Stojko z Wydziału Farmaceutycznego ŚAM w wyborach uzupełniających do Senatu RP. Wnioskodawca stwierdził, że nie zna programu wyborczego kandydata i nie jest pewny z jakiej listy wyborczej kandyduje, ale uważa, że samorząd aptekarski powinien poprzeć tę kandydaturę. Po dyskusji, w której wyrażono pogląd, że OIA w Katowicach nie powinna się angażować politycznie, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, z uwagi na zbyt ogólną rekomendację kandydata i wyrażone wyżej stanowisko członków Prezydium ORA w Katowicach, poprosił wnioskodawcę o wycofanie wniosku. Mgr Piotr Klima nie zgodził się na tę propozycję. Wobec powyższego Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poprosił radcę prawnego OIA w Katowicach mec. Krystiana Szulca o opinię, czy Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach w ogóle posiada kompetencje do udzielenia poparcia w tej kwestii. W odpowiedzi mec. K. Szulc zwrócił uwagę, że Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie upoważniła Prezydium do podejmowania takich decyzji. Wobec powyższego Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach nie zajmowało wiążącego stanowiska w tej kwestii. Na prośbę mgr P. Klimy, zgłoszoną przed posiedzeniem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach wyraził zgodę na zaproszenie prof. dr hab. Artura Stojko na posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, aby kandydat sam mógł się przedstawić. Po zapoznaniu się z wystąpieniem prof.. A. Stojko, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wysłać do aptek z okręgu wyborczego kandydata, informację z posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, dotyczącą tego punktu porządku obrad z załączeniem materiałów wyborczych kandydata.

8a. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do poprawy regulacji prawnych obowiązujących na rynku dystrybucji detalicznej produktów leczniczych. Za bezwzględnie konieczne uznał przywrócenie zasady stosowania jednakowej ceny urzędowej i odpłatności przy zakupie leków refundowanych oraz doprecyzowanie przepisów antykoncentracyjnych, które uniemożliwią budowę monopoli na rynku farmaceutycznym.

8b. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Okręgową Izbę Aptekarską w Katowicach o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania antymonopolowego wszczętego wobec OIA w Katowicach na wniosek Phoenix Pharma Polska Sp. z o.o. Urząd informuje, że ze względu na konieczność zgromadzenia oraz przeanalizowania materiału dowodowego konieczne jest przedłużenie terminu zakończenia postępowania do dnia 30 września 2004 roku.

8c. Informacja o proponowanych terminach egzaminów specjalizacyjnych i składzie Komisji Egzaminacyjnej zostanie przesłana do wiadomości farmaceutów w bieżącej korespondencji.

8d. Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny informuje, że nadal trwa postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie wykazu aptek, których właścicielem lub współwłaścicielem jest lekarz. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przekaże wykaz takich aptek.

8e. Mgr Tomasz Kloc poinformował o powstaniu przy Silfarmie „Ruchu Młodych Aptekarzy”. W skład władz tego gremium wchodzą osoby, których rodzice są właścicielami aptek. „Ruch Młodych Aptekarzy” ma być ciałem doradczym dla Zarządu Silfarmu i inicjatorem aktywności kolejnego pokolenia właścicieli aptek.

8f. Radca prawny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach mec. Krystian Szulc omówił niektóre skutki wejścia w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zalecenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego dla wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych w kwestii: monitorowania zmian w zakresie stosunków własnościowych w aptekach, uwzględnienia w toku realizacji zadań Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny skierował do wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych stanowisko w sprawie zbycia przedsiębiorstwa jakim jest apteka ogólnodostępna w trybie znowelizowanych zapisów Kodeksu Cywilnego. Mec. Krystian Szulc wyjaśnił też kwestię opłaty za wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki.

8g. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował, że spotkał się z Przewodniczącym Śląskiej Izby Lekarskiej. Prezes ORA w Katowicach wyjaśnił niektóre kwestie związane z akcją Aptekarze Pacjentom. W trakcie spotkania uzgodniono, że Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach przygotuje pisemną informację, która zostanie opublikowana w czasopiśmie przeznaczonym dla lekarzy.

9a. Z uwagi na konieczność dokładnego wyliczenia kosztów oraz zasad zwrotu kosztów związanych z wykonywaniem czynności służbowych, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie podjęła wiążących decyzji w kwestii przyznania wynagrodzeń dla osób pełniących niektóre funkcje w organach Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

9b. W związku z często zgłaszanymi interwencjami aptekarzy, dotyczącymi sprzedaży przez „domokrążców” artykułów typu pasta do zębów, preparaty ziołowe, drobny sprzęt, powołującymi się na równoległą sprzedaż w/w asortymentu przez apteki, Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zwrócił się do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, o przygotowanie informacji, która w jednoznaczny sposób informowałaby pacjentów, że taka sprzedaż nie ma nic wspólnego z apteką, a osoby uprawiające ten proceder nie są pracownikami apteki. Taka informacja w jednolitej formie graficznej i pisemnej, mogłaby być wywieszona w aptece. Temat przybliżył członkom ORA w Katowicach mgr Ryszard Jasiński. Na aptekę, w której jest on kierownikiem powoływali się uprawiający wspomniany proceder. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła, że taka informacja zostanie przygotowana dla aptek.

10. Na tym zakończono 11 posiedzenie Rady, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, dnia 7 września 2004 roku.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right