ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

VII Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 7 posiedzenia Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 6 kwietnia 2004 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach otworzył jej Prezes dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, przyjęła protokół z 6 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach w dniu 4 marca 2004 roku oraz przy 2 głosach „wstrzymujących się” protokół z 4 posiedzenia Prezydium ORA w Katowicach w dniu 24 marca 2004 roku.

3. Z uwagi na brak wniosków o wydanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty ten punkt został skreślony z porządku obrad.

4a. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie wniosek mgr farm. Stefana H. w sprawie możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki zakładowej Zakładu Karnego w Raciborzu. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wstrzymała, do czasu przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki, wydanie opinii w sprawie wniosku mgr farm. Huberta B. - apteka „MELISA” w Czerwionce-Leszczynach ul. Morcinka

4b. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie kandydaturę mgr farm. Marii R. na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej w Katowicach ul. Le Ronda 65 Wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej został złożony przez Pana Krzysztofa Tokarza właściciela Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego „Specjał” z Rzeszowa. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Z uwagi na brak dokumentacji Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, wstrzymała wydanie opinii w sprawie kandydatury dr n. farm. Barbary S. na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej w Sosnowcu ul. Radocha 4. Wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie tej hurtowni został złożony przez Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe „ REMONT 3” Sp. z o .o. Z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

4c. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie kandydatury na stanowisko kierownika apteki:

- mgr farm. Michała W. w aptece o nazwie „Apteka w Kauflandzie” w Żorach ul. Okrężna 2, po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej – przy 1 głosie „wstrzymującym się”,
- mgr farm. Anny F. w aptece „na Szafranka” w Katowicach ul. Szafranka 2-4, - jednogłośnie,
- mgr farm. Anny W. w aptece ogólnodostępnej w Sosnowcu ul. Al. Zwycięstwa 3, po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej – przy 5 głosach „przeciw” i 11 „wstrzymujących się”,
- mgr farm. Jolanty M. w aptece ogólnodostępnej w Jankowicach k/Pszczyny ul. Kasztanowa 4 – jednogłośnie.
- Z uwagi na brak dokumentacji wniosku, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wstrzymała wydanie opinii w sprawie kandydatury mgr farm. Joanny S. na stanowisko kierownika apteki w Bytomiu ul. Kościelna 10b.

4d. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej i przedstawieniu przez kandydatkę harmonogramu pracy w aptece, zaopiniowała pozytywnie kandydaturę mgr farm. Elżbiety G., na stanowisko osoby posiadającej specjalizację z farmacji aptecznej, zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin pracy, w aptece o nazwie „Apteka w Kauflandzie” w Siemianowicach Śląskich ul. Kapicy 10a. Uchwała została podjęta przy 3 głosach „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”.

5a. Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował Okręgową Izbę Aptekarską w Katowicach, że do połowy marca znaczna część aptek nie usunęła nieprawidłowości w komunikatach elektronicznych o obrocie refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi. W związku z tym NFZ przedłuży termin refundacji cen leków lub wyrobów medycznych wynikających z przedstawionych przez apteki zbiorczych zestawień recept do czasu otrzymania kompletnych danych. W załączeniu Izba Aptekarska otrzymała wykaz aptek, które przekazały niekompletne dane. Fundusz prosi też o pomoc w zdyscyplinowaniu aptek. W związku z tą sytuacją Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła, że Komisja Legislacyjna wraz z mec. Krystianem Szulcem powinna spotkać się z przedstawicielami Funduszu w celu omówienia następujących kwestii: kto powinien zapłacić odsetki, przy wstrzymanej refundacji, w sytuacji, gdy apteka przekazała do Funduszu dane umieszczone na recepcie, a dane te okazały się wadliwe, jakie przepisy nakładają na apteki obowiązek sprawdzania, czy dane umieszczone na recepcie są prawidłowe, jaką formę prawną posiadają pisma Narodowego Funduszu Zdrowia informujące o konieczności dokonywania zwrotów części kwoty refundacji i jaki jest tryb odwoławczy od takiej decyzji, obliczanie kosztów leku recepturowego, w skład którego wchodzi lek gotowy albo woda destylowana z gotowych opakowań, zasad wydawania na recepty zamienników. Do spotkania dojdzie w najbliższym możliwym terminie. Ponadto Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach wystąpiła do Śląskiej Izby Lekarskiej o udostępnienie bazy danych lekarzy oraz do Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej i Jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego o udostępnienie NIP-ów i REGON-ów zakładów opieki zdrowotnej. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował też, że lekarze w ciągu 3 miesięcy będą mieli wymienione umowy podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia. W nowych umowach będzie zapis, że lekarz ponosi konsekwencje za błędne wypisanie recepty. Wtedy będzie już jasne, że odpowiedzialność poniesie lekarz, który podał złe lub niepełne dane identyfikacyjne.

5b. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przesłała do Naczelnej Izby Aptekarskiej Komunikat Z-cy Prezesa NFZ ds. Medycznych w sprawie uprawnień osób represjonowanych do otrzymywania bezpłatnych leków. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach uznała komunikat za mało czytelny. Komunikat wymaga uszczegółowienia. Dopiero wtedy może zostać rozesłany do wiadomości aptekarzy.

5c. Z projektami rozporządzeń zapoznali się członkowie Komisji Legislacyjnej OIA w Katowicach. Uwagi zostały przekazane do Naczelnej Izby Aptekarskiej.

5d. Odpowiedzi na pismo dotyczące stosowania programów lojalnościowych przesłali: Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej mgr farm. Ryszard Breguła i Zastępca OROZ mgr farm. Maria Jabłońska-Rajda oraz członkowie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach mgr farm. Krzysztof Majka i mgr farm. Grzegorz Zagórny. Wszyscy w/w nie biorą udziału w programach Centrum Diabetyka i Dbam o zdrowie. W związku z pismem Głównego Inspektora Farmaceutycznego, z grudnia 2003 roku, dotyczącym zgodności z obowiązującymi przepisami programu Dbam o zdrowie, w którym stwierdza się, że na podstawie opinii prawnych zgromadzonych na temat tego programu wynika, że nie narusza on przepisów Prawa Farmaceutycznego, a ponadto w ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów brak jest możliwości podjęcia przez Urząd postępowania w przedmiocie czynów nieuczciwej konkurencji, chociaż nie oznacza to, że zasady działania programu realizowanego przez PGF S. A. nie wypaczają zasad uczciwej konkurencji w obrocie profesjonalnym, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wystąpić do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej o wstrzymanie postępowania wobec członków ORA w Katowicach, realizujących w swoich aptekach ten program, do czasu otrzymania od Głównego Inspektora Farmaceutycznego jednoznacznego stanowiska w sprawie legalności programu. Uchwała w powyższej sprawie została podjęta, przy 1 głosie „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”. W tej sytuacji Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach nie rozpatrywała już pisma Aptekarzy Ziemi Raciborskiej, skierowanego do Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisława Piechuli, w którym aptekarze z tego regionu wyrażają poruszenie z powodu skierowania do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej sprawy mgr farm. Piotra Klimy za przystąpienie do programu Dbam o zdrowie. Nie dyskutowano także złożonego na ręce Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach oświadczenia mgr Stanisława Berezowskiego, w sprawie stosowania w aptece programu Dbam o zdrowie.

5e. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zwrócił się do członków Rady Aptekarskiej w Katowicach o dalsze informacje na temat konkretnych firm farmaceutycznych, które namawiają apteki do zaniżania marż w zamian za polecanie apteki przez lekarzy pacjentom. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poprosił też o informację na temat oferowania przez firmy farmaceutyczne dostarczania, poza fakturą dodatkowych opakowań leku, za obniżenie ceny preparatu danej firmy. Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula podkreślił, że tylko zaangażowanie samych właścicieli aptek może doprowadzić do skutecznego powstrzymania firm stosujących takie szkodliwe dla aptek i pacjentów metody marketingowe. W przypadku uzyskania potwierdzonej informacji o działalności danej firmy, do aptek zostanie skierowane pismo informacyjne.

5f. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował, że Sejm przegłosował poprawki do ustawy Prawo farmaceutyczne. Obecne zapisy przewidują, że jeden przedsiębiorca mógłby mieć tylko 1% ogólnej ilości aptek w województwie. Punkty apteczne mogłyby być tworzone na terenach wiejskich, ale tylko tam, gdzie do tej pory nie ma apteki. Kierownik apteki musiałby się legitymować 5 letnim stażem pracy lub 3 letnim, przy posiadaniu specjalizacji z farmacji aptecznej. Teraz te poprawki musi zaakceptować Senat. W Senacie trwa walka o zwiększenie ilości aptek jednego przedsiębiorcy do ilości 5%. Przy tej okazji Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował, że na posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia mogła wejść tylko jedna osoba z każdej organizacji zainteresowanej ustawą. Okazało się jednak, że np. Apteki Polskie S. A. także są reprezentowane jako firma. Dodatkowe osoby zostały zaproszone najprawdopodobniej przez Przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wyraziła niezadowolenie z działalności Przewodniczącej Komisji Zdrowia Prof. Barbary Błońskiej-Fajfrowskiej. Już w trakcie pisania protokołu OIA w Katowicach uzyskała informację, że Senat nie wniósł poprawek do zapisów ustawy zaproponowanych przez Sejm

6a. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach po zapoznaniu się z prośbą dr Lucyny Bułaś, Kierownika Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego ŚAM zobowiązała dyrektora biura do przygotowania stosownego pisma i przesłania do wszystkich specjalistów II stopnia z farmacji aptecznej. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula i Zastępca Prezesa ORA w Katowicach dr Andrzej Deląg wyrazili obawę, czy będą chętni do podjęcia się obowiązków opiekuna specjalizacji i poprosili członków Okręgowej Rady Aptekarskiej o wsparcie prośby o podjęcie się tego zadania.

6b. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula temat ten zasygnalizował i zwrócił się do członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach z prośbą o zastanowienie się nad tym problemem.

6c. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poprosił Przewodniczących Komisji Problemowych o przedstawienie na następnym posiedzeniu ORA w Katowicach problemów, którymi już się poszczególne Komisje zajęły i jakie mają plany na najbliższą przyszłość.

6d. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wyraziła zgodę na prolongowanie spłaty zaległych składek członkowskich, pod warunkiem bieżącego wywiązywania się z obowiązku wynikającego z przynależności do samorządu aptekarskiego.

6e. W związku z wprowadzeniem przez hurtownię farmaceutyczną Medicare nowego programu Apteka Bliska Sercu, mgr Lidia Wolnicka-Morawiec poprosiła o zajęcie stanowiska wobec tego programu przez Okręgową Radę Aptekarską w Katowicach. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula stwierdził, że program ten hamuje niezależną konsolidację właścicieli aptek. Ważne byłoby stworzenie takiego programu konsolidacji, o którym decydować będą w 100% właściciele aptek. Musimy pokazać, że potrafimy stworzyć taki program konsolidacji aptek. Przy tej okazji Prezes ORA w Katowicach zgłosił poważne zastrzeżenia do poprzedniej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach za zignorowanie programu konsolidacji, proponowanego przez Izbę Gospodarczą Apteka Polska, ponieważ procesy globalizacji i prawa wolnego rynku zwyciężą czy nam się to podoba, czy nie. Dlatego tak istotna jest współpraca Izby Aptekarskiej i Izby Gospodarczej w zakresie konsolidacji aptek. Mgr Grzegorz Zagórny z kolei stwierdził, że na obecnym etapie program Apteka Bliska Sercu jest pozytywny (obliguje do utrzymywania cen urzędowych). Jest to jednak program hurtowni (logo, zasady) i należy na bieżąco przyglądać się jego skutkom. Na razie nie można jednak odradzać właścicielom aptek uczestnictwa w programie. Ponieważ zdecydowana większość członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, przed zajęciem stanowiska w sprawie tego programu, chciała poznać zdanie autorów programu, postanowiono po dyskusji zaprosić na następne posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach Prezesa Spółki Medicare Pana Dariusza Kucowicza.

6f. W związku z krążącymi w środowisku informacjami na temat przetargu na lokal, w którym mgr farm. mgr farm. Jadwiga i Ireneusz Kozłowscy prowadzili aptekę od początku prywatyzacji apteki przez Cefarm Katowice (14 lat), mgr I. Kozłowski poprosił Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach o możliwość przedstawienia swojego stanowiska w tej sprawie. Mgr Ireneusz Kozłowski poinformował, że władze samorządowe wystawiły budynek, w którym znajduje się apteka na przetarg. Pierwszy przetarg, w którym udział wziął tylko mgr I. Kozłowski zamknięto bez wybrania oferty. Do drugiego przetargu oprócz mgr I. Kozłowskiego przystąpiła również firma Pana Leszka Jargana, będąca już właścicielem aptek a Pan Leszek Jargan jest działaczem Izby Gospodarczej Apteka Polska. I ta firma wygrała przetarg. Mgr I. Kozłowski czuje się rozżalony faktem, że do przetargu na lokal, w którym tyle lat wraz z żoną, prowadził działalność przystąpił Pan Leszek Jargan. Inna bowiem jest sytuacja, w której kilku oferentów przystępuje do przetargu na nowy wolny lokal apteczny, a inna gdy do przetargu firma przystępuje się ze świadomością i zamiarem pozbawienia lokalu dotychczasowego użytkownika. W tej sytuacji mgr Ireneusz Kozłowski poważnie rozważa sens dalszego swojego udziału w pracach Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. Po wystąpieniu mgr I. Kozłowskiego Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował członków Rady, że decyzja Pana Leszka Jargana jest jego suwerenną decyzją i nie można jej wiązać z działalnością w IGAP. Pomimo to próbował podjąć się mediacji w tej sprawie. Niestety działania Prezesa ORA w Katowicach nie przyniosły efektu.

6g. Mgr Ryszard Jasiński zwrócił się do Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach o zmianę terminu następnego posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, ponieważ w tym samym terminie tj. 20 kwietnia br. ma się odbyć posiedzenie Naczelnej Komisji Rewizyjnej, której mgr R. Jasiński jest Przewodniczącym. Po krótkiej dyskusji ustalono, że następne posiedzenie odbędzie się 22 kwietnia 2004 roku i będzie to posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. Na wniosek Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach rozważano też zwiększenie ilości posiedzeń Rady Aptekarskiej. Na razie nie podjęto w tej sprawie wiążących decyzji.

6h. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula stwierdził, że do tej pory zebrania naukowe w Domu Lekarza organizuje głównie Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Katowicach. Prezes ORA w Katowicach zaproponował, aby Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach sama także spróbowała zorganizować zebranie naukowe. Pomocne tu będzie doświadczenie dr Andrzeja Deląga, który wchodzi w skład zarówno Zarządu Oddziału PTFarm. jak i ORA w Katowicach. Przygotowaniem takiego zebrania powinna zająć się Komisja ds. Szkoleń, której Przewodniczy dr A. Deląg. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach uzgodniła też termin posiedzenia Komisji ds. Szkoleń z Zarządem Oddziału PTFarm. w Katowicach .Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni także zainteresowani tematem członkowie Prezydium ORA w Katowicach. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zaprosi na to spotkanie także Panią Dziekan Wydziału Farmaceutycznego ŚAM, Śląskiego wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i Kierownika Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego ŚAM. Spotkanie zaplanowano na dzień 16 kwietnia 2004 roku o godzinie 9.15.

6i. Mgr Ryszard Jasiński ponownie poruszył kwestię publikowania na stronach internetowych protokołów z posiedzeń Rady i jej Prezydium. Protokoły z podaniem nazwisk znajdują się zawsze do wglądu w biurze OIA w Katowicach i każdy członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach może się zapoznać z pełna ich treścią. Natomiast ogólnodostępne serwery nie są miejscem na umieszczanie protokołów. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach zwrócił uwagę, że w internecie protokoły nie zawierają już pełnych nazwisk. Zaproponował przy tym, aby pełne wersje protokołów były zamieszczane w biuletynie OIA w Katowicach - Apothecarius. Po stwierdzeniu Radcy prawnego Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach mec. Krystiana Szulca, że nie ma jakichkolwiek przeszkód do umieszczania pełnych protokołów w biuletynie Izby, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie zaakceptowała propozycję Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.

7. Na tym zakończono 7 posiedzenie Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 6 kwietnia 2004 roku.

Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right