ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

VI Posiedzenia ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z 6 posiedzenia Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 4 marca 2004 roku.


1. Posiedzenie Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach otworzył jej Prezes dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęła protokoły z 5 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach w dniu 3 lutego 2004 roku i 3 posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach w dniu 10 lutego 2004 roku.

3. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwały Nr 8-9/2004, stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty z pełnymi uprawnieniami do samodzielnego wykonywania czynności w aptece. Prawo wykonywania zawodu uzyskali: mgr farm. Małgorzata K i mgr farm. Stefan H. Uchwały w sprawie prawa wykonywania zawodu farmaceuty zostały podjęte jednogłośnie.

4. Po przedstawieniu przez mgr Ewę Kłodę, Główną Księgową OIA w Katowicach, bilansu finansowego Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach za 2003 rok i wyjaśnieniu szczegółów zawartych w pytaniach członków Rady, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach za 2003 rok. Bilans finansowy OIA do wglądu w biurze Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Następnie Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach przedyskutowała kwestię dotyczącą wypłacenia pracownikom biura OIA w Katowicach „13” pensji. Radca prawny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach mec. Krystian Szulc wyjaśnił, że na podstawie obecnego, jeszcze obowiązującego Regulaminu płacy, „trzynastka” może być wypłacona, a jej wysokość określa Okręgowa Rada Aptekarska. Z kolei mgr Ewa Kłoda wyjaśniła, jakie koszty z tytułu wypłacenia „13”-tki poniesie Izba Aptekarska w Katowicach oraz stwierdziła, że OIA w Katowicach może ponieść takie koszty. Wobec powyższego Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poddał pod głosowanie wniosek dotyczący wypłacenia pracownikom biura OIA w Katowicach „13” pensji. Przy 1 głosie „przeciwnym” i 3 „wstrzymujących się”, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaakceptowała przedstawiony wniosek. Po tej decyzji przystąpiono do przegłosowania wysokości „13” pensji. W dyskusji zgłoszono dwa wnioski. Pierwszy określał wysokość „trzynastej” pensji jako 75% podstawy wynagrodzenia, drugi 50% tej podstawy. Jako pierwszy pod głosowanie poddano wniosek o wypłacenie „trzynastki” w wysokości 75%. Głosami 9 „za”, 8 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się” Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach opowiedziała się za wypłaceniem „13”-tki w wysokości 75%. W tej sytuacji nie było konieczności głosowania drugiego wniosku dotyczącego wysokości omawianego wynagrodzenia.

5a) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, do czasu uzupełnienia dokumentacji wniosku, wstrzymała wydanie opinii w sprawie wniosku mgr farm. Stefana H, dotyczącej możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki zakładowej Zakładu Karnego w Raciborzu ul. Józefa von Eichendorffa 14, po ukończeniu 65 roku życia. Ubiegającą się o zgodę na pełnienie funkcji kierownika apteki w Jaworznie ul. Nauczycielska 4, po ukończeniu 65 roku życia, mgr farm. Zofię M, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła zaprosić na rozmowę wyjaśniającą w dniu 23 marca br.

5b) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie kandydaturę mgr farm. Tomasza W na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej w Katowicach ul. Porcelanowa 13.

5c) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie kandydatury na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej: mgr farm. Anny M w aptece w Świętochłowicach ul. Wyzwolenia 35/IV i mgr farm. Anety K w aptece w Będzinie ul. Małachowskiego 40. Z uwagi na nowe fakty dotyczące wniosku Pani mgr farm. Anny W, Pana Mariana W, o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki w Sosnowcu ul. Aleja Zwycięstwa 3, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach, na wniosek Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, wstrzymała postępowanie w sprawie wydania opinii dotyczącej kandydatury mgr farm. Anny W na stanowisko kierownika w/w apteki. Ponadto z uwagi na brak wniosku Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o wydanie opinii w sprawie kandydatury mgr farm. Michała W oraz niepełnej dokumentacji wniosku, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła wykreślić ten podpunkt z porządku obrad.

5d) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaopiniowała pozytywnie rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenach powiatu pszczyńskiego i zawierciańskiego. Uchwały w powyższych sprawach zostały podjęte jednogłośnie.

6a) Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula przygotował pismo adresowane do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym podkreślił, że w piśmie PPP znajdują się stwierdzenia nieprawdziwe i niezgodne z Prawem farmaceutycznym. Prezes ORA w Katowicach przytoczył na te fakty odpowiednią argumentację. Ocenę zgodności treści pisma PPP z etyką lekarską, w tym o zawodzie lekarza, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach pozostawił Naczelnej Radzie Lekarskiej. Przygotowany przez Prezesa ORA projekt pisma, Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zaakceptowała jednogłośnie.

6b) Minister Zdrowia w piśmie skierowanym do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, podzielił stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia w kwestii konieczności podpisywania umów na realizację przez apteki wniosków na zaopatrzenie ubezpieczonych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

6c) Naczelna Rada Aptekarska podjęła uchwałę, w myśl której, w celu właściwej realizacji ciągłych szkoleń farmaceutów okręgowe rady aptekarskie nawiążą stała współpracę z jednostkami szkolącymi i powołają stałe komisje ds. specjalizacji i ciągłych szkoleń, w skład których wejdą kompetentne osoby legitymujące się odpowiednim dorobkiem naukowym lub zawodowym w zakresie tematyki będącej przedmiotem szkolenia. Ustala się ponadto wprowadzenie jednolitej karty ciągłego szkolenia. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach wypełniła już zadania określone w uchwale. Karty ciągłego szkolenia będą wydawane farmaceutom po ich otrzymaniu z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

6d) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach przyjęła do wiadomości treść wymienionego w porządku obrad pisma.

6e) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach po zapoznaniu się z protokołem kontroli w aptece APIS postanowiła przekazać sprawę Okręgowemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa apteki „Pharmavit” jest już przedmiotem postępowania wyjaśniającego Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Otrzymany od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego materiał uzupełniający zostanie również przekazany do OROZ.

6f) Informacja Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego na temat udzielonych zezwoleń na prowadzenie punktów aptecznych została przyjęta do wiadomości.

6g) Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach uzyskała odpowiedzi na pismo dotyczące stosowania programów lojalnościowych z następujących hurtowni farmaceutycznych: Silfarm, Farmacol, Prosper, Biotal, ACP Pharma. Uzyskane odpowiedzi nie usatysfakcjonowały członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach z uwagi na brak ich jednoznaczności.

6h) Naczelna Rada Aptekarska ponownie przekazała na ręce Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach skargę Pana Krzysztofa N na personel apteki „FLOS” w Piekarach Śląskich ul. Gen. Maczka 11 blok II W dniu 7 stycznia 2004 roku Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach odpisała Panu K. Nowickiemu, że nie może podjąć żadnych działań, ponieważ pod wskazanym adresem, żadna apteka nie funkcjonuje. Informacja ta została potwierdzona w Śląskim Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym, który dysponuje rejestrem wydanych zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych. W związku z twierdzeniem skarżącego, że to właśnie w aptece pod takim adresem został obrażony, sprawa ponownie zostanie zbadana.

6i) Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach przygotował wraz z mec. Krystianem Szulcem, radcą prawnym Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, pismo skierowane do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach zgłasza uzasadnione podejrzenie naruszenia przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez Phoenix Pharma Polska sp. z o.o. W piśmie wskazano, że istnieje uzasadnione podejrzenie stosowania przez Phoenix Pharma Polska sp. z o.o.(PPP) reklamy wprowadzającej w błąd pacjenta, a jednocześnie wyróżniającej wybrane apteki, sprzecznej z przepisami prawa i dobrymi obyczajami w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pismo zawiera uzasadnienie zgłoszenia o naruszeniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Uzasadniając konieczność skierowania takiego pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mec. Krystian Szulc podkreślił, że samorząd aptekarski musi się bronić aktywnej. Nawet w sytuacji, jeżeli nie wygramy sprawy z PPP, to inni będą musieli się poważnie zastanowić, wprowadzając w życie tego typu przedsięwzięcia. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie zaakceptowała projekt pisma. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował, że przedstawi treść tego pisma w Naczelnej Radzie Aptekarskiej, ponieważ chce, aby z podobnymi pismami wystąpiły wszystkie okręgowe izby aptekarskie. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poinformował ponadto, że w związku z umieszczeniem na swoich stronach internetowych, przez zarząd spółki „APTEKI POLSKIE” S. A. pisma, w którym informuje, że na skutek działań Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, mając na uwadze bezpieczeństwo zawodowe zatrudnionych w spółce farmaceutów, spółka jest zmuszona do zakończenia prowadzonego w swoich aptekach programu „Przepisujemy nagrody”, radca prawny OIA w Katowicach przygotował zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków zarządu spółki „APTEKI POLSKIE” na szkodę członków Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Zawiadomienie zawiera szerokie uzasadnienie wskazujące, że w przedmiotowym piśmie zawarte zostały stwierdzenia odnoszące się do postępowania Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, stanowiące pomówienia mogące poniżyć w opinii publicznej cały samorząd aptekarski oraz narazić jego członków na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu farmaceuty. Zawiadomienie zostanie skierowane do Prokuratury Rejonowej w Katowicach. Uchwałę w powyższej sprawie Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła jednogłośnie.

6j) W nawiązaniu do poruszonych wyżej spraw Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach podjęła uchwałę w sprawie skierowania do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wniosków o wszczęcie postępowania wobec członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, którzy uczestniczą w programach lojalnościowych firm Phoenix Pharma Polska (Centrum Diabetyka) lub Polskiej Grupy Farmaceutycznej (Dbaj o zdrowie). Uchwałę podjęto w głosowaniu jawnym, przy 3 głosach „wstrzymujących się”. Powyższa uchwała została podjęta w trosce o to, aby nikt nie mógł zarzucić Okręgowej Radzie Aptekarskiej w Katowicach, że dyscyplinuje członków OIA w Katowicach, gdy tymczasem sami członkowie organów OIA stosują takie metody. Na razie dotyczy to tylko wspomnianych wyżej programów, ale w dalszej kolejności zostaną także zbadane pozostałe programy. Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach postanowiła także przekazać Okręgowemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej listę aptek uczestniczących w programie Centrum Diabetyka (lista przygotowana przez PPP została przesłana do lekarzy w przychodniach) w celu sprawdzenia, czy wśród tych aptek są jeszcze inne apteki, których właścicielami lub kierownikami są członkowie organów Izby Aptekarskiej w Katowicach i ewentualnego podjęcia stosownych działań.

6k) Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poinformował członków Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach o kosztach związanych z niezbędnym doposażeniem biura Izby (m.in. 2 komputery, skaner, strona internetowa, szafa na dokumenty) oraz o planowanych inwestycjach (m.in. jeszcze jeden komputer, centralka telefoniczna, służbowy telefon komórkowy dla Prezesa ORA w Katowicach), Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie przyjęła i zaakceptowała informację Prezesa ORA.

6l) Na wniosek Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, Rada Aptekarska wyraziła zgodę na sfinansowanie poczęstunku dla Komisji Egzaminacyjnej, przeprowadzającej egzaminy na I stopień specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Mgr Anna Śliwińska wyraziła pogląd, że wydatki na taki cel nie powinny podlegać głosowaniu. Nie kwestionując intencji tego stwierdzenia mgr Ryszard Jasiński, Sekretarz ORA w Katowicach, poinformował Radę, że jej uchwała jest podstawą dla Głównej Księgowej do wypłacenia odpowiedniej kwoty. Wobec powyższego Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach jednogłośnie podjęła uchwałę w omawianej kwestii.

6ł) W związku z wstrzymywaniem przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia refundacji, z powodu braku danych identyfikacyjnych lekarza lub świadczeniodawcy, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach poinformował, że przeprowadził już na ten temat rozmowę z kompetentnymi osobami w Oddziale Funduszu. Niestety decyzje, co do wymogów dotyczących informacji zawartych w zestawieniach refundacyjnych zapadły w Centrali NFZ i Oddział Wojewódzki nie ma na te decyzje wpływu.

7a) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach uznała, że należy podjąć działania zmierzające do umożliwienia właścicielom aptek zakupu dyskietek z oceną ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w aptece. W pierwszej kolejności Izba Aptekarska w Katowicach zwróci się do firmy, która już uprzednio przygotowała omawiany materiał.

7b) Okręgowa Rada Aptekarska w Katowicach ustaliła następujące terminy posiedzeń w II kwartale 2004 roku: posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach odbędą się w dniach 6 kwietnia, 11 maja i 8 czerwca, a posiedzenia Prezydium ORA w dniach: 20 kwietnia, 25 maja i 22 czerwca 2004 roku.

7c) Mgr Anna Gracka-Kula poinformowała, że informacje przekazywane do aptek za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznych, nie docierają do aptek szpitalnych. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach wyjaśnił, że prawdopodobnie informacja przekazana z OIA w Katowicach do hurtowni farmaceutycznej nie dociera do sekcji aptek szpitalnych w hurtowni. Wobec powyższego, od tej pory biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, przekazując informację z prośbą o dostarczenie do aptek, będzie tę informację dostarczać także sekcji aptek szpitalnych w poszczególnych hurtowniach a jak to się nie sprawdzi to będą wysyłane pocztą.

7d) Prof. Dionizy Moska poinformował, że Dziennik Zachodni prowadzi plebiscyt Galeria Artystyczna. Artyści, którzy uzyskają najwięcej głosów zostaną uhonorowani tablicami pamiątkowymi na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. Wśród nazwisk artystów znalazło się też nazwisko Michała Wolskiego - Pierwszego Prezesa i założyciela Towarzystwa Aptekarzy Polaków na Śląsku oraz ruchu śpiewaczego i sportowego na Górnym Śląsku. Jest to postać, o której należałoby pamiętać. W związku z tym prof. Dionizy Moska zaapelował o udział w plebiscycie i zagłosowanie na tę kandydaturę. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach dr Stanisław Piechula poparł wniosek prof. D. Moski oraz poinformował, że wiadomość o plebiscycie zamieści na stronie internetowej OIA w Katowicach. Przy tej okazji Prezes ORA w Katowicach zwrócił się do prof. Dionizego Moski z prośbą o nie zamieszczanie na stronie tytułowej biuletynu Apothecarius składu zespołu redakcyjnego, ponieważ ten biuletyn jest wyłącznie autorską pracą Profesora i nie powinien być firmowany przez osoby, które nic nie wniosły żadnej pracy w jego przygotowaniu.

7) Na tym zakończono 6 posiedzenie Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 4 marca 2004 roku.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right