ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Student praktykant w aptece.

Data dodania: 2013-11-20
Szczegóły w sprawie 6-cio miesięcznych praktyk w aptekach, WAŻNE dla Właścicieli aptek, Kierowników, Opiekunów i Studentów.

Szanowni Kierownicy, Właściciele, Opiekunowie oraz Studenci odbywający 6-cio miesięczną praktykę w aptekach


Na wstępie gorąco namawiam, by praktykanci, właściciele aptek oraz opiekunowie i kierownicy aptek dokładnie zapoznali się z obowiązującymi dokumentami (w załączeniu):

1 – rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie praktyki zawodowej w aptece;

2 – umowy zawartej pomiędzy uczelnią a apteką;

3 – programem praktyki.

Te dokumenty powinny bez problemu rozwiać wszelkie wątpliwości, które postaram się poniżej dodatkowo omówić.

******************

Po spotkaniu ze studentami odbywającymi praktykę w aptekach i wysłuchaniu ich pytań oraz problemów, postanowiłem napisać tych kilka wyjaśnień, gdyż chyba w tym temacie w niektórych aptekach ma miejsce jakieś grube niezrozumienie a nawet łamanie obowiązujących przepisów farmaceutycznych i prawa pracy.

Gdyby mieli Państwo jakieś dodatkowe pytania proszę o ich przesłanie na adres naszej Izby ( katowice@oia.pl ) a ja postaram się je wyjaśnić i dołączyć do tego opracowania.

Proszę także skorzystać z naszej witryny http://www.katowice.oia.pl, gdzie w dziale OPRACOWANIA – PRAKTYKANCI będziemy zamieszczać wszystkie tego typu problemy i wyjaśnienia.


Student praktykant czy magister farmacji pracownik apteki ?

Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie z zawartą umową pomiędzy uczelnią a apteką, w sprawie przeprowadzenia przeddyplomowej praktyki zawodowej, skierowana do apteki na odbycie praktyki osoba:

1 – jest praktykantem - studentem farmacji nie posiadającym prawa tytułować się magistrem farmacji, gdyż nie posiada dyplomu (chyba, że już posiada tytuł magistra farmacji);

2 - nie posiada Prawa Wykonywania Zawodu;

3 – nie jest pracownikiem apteki;

ponadto:

4 – podpisali Państwo umowę z uczelnią, która określa praktykę – naukę studenta w Państwa aptece;

5 – dodatkowo uczelnia płaci aptece za sprawowanie nadzoru nad przebiegiem praktyki, a nie dostarcza darmowego pracownika jeszcze za dodatkową opłatą.

Z uwagi na powyższe należy pamiętać, że student na praktyce w aptece nie może samodzielnie wykonywać czynności fachowych ani tytułować się magistrem farmacji (jeżeli nim nie jest), więc nie może także nosić plakietki z tym tytułem, a wręcz powinien posiadać plakietkę z określeniem „PRAKTYKANT”.

Praktykant powinien mieć świadomość i pamiętać, że nie może samodzielnie wykonywać czynności fachowych a wśród nich także recept w recepturze czy ekspediować leków. Podejmowanie takich czynności przez praktykanta, jak i zmuszanie studentów do takich czynności, jest łamaniem przepisów farmaceutycznych i nie tylko narażaniem pacjenta na szkodę ale także narażaniem praktykanta na możliwość wyrządzenia komuś szkody przed rozpoczęciem pracy w wyuczonym zawodzie. Dlatego praktykanci nie powinni godzić się na samodzielne wykonywanie czynności fachowych i pamiętać, że w razie wyrządzenia komukolwiek szkody, zrobili to z premedytacją, wyrażając zgodę na łamanie obowiązujących przepisów.

PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ jednak za takie łamanie prawa ponosi kierownik apteki, który dopuszcza, a może nawet doprowadza rozmyślnie, do tego by praktykant - student farmacji samodzielnie wykonywał czynności fachowe.

Jeden z moich profesorów na uczelni, przed praktyką studentów w aptekach mówił: stażysta w aptece to taka osoba, która może wytruć pół miasta i nie poniesie za to żadnej odpowiedzialności!
Był to w pewnym sensie żart, ale warto by kierownicy i właściciele aptek sobie to uświadomili zarówno w stosunku do praktykujących studentów farmacji i techników farmaceutycznych w aptekach, za których pełną odpowiedzialność ponosi przede wszystkim kierownik apteki!

Z uwagi na powyższe zaskakujące jest to, że studenci pytają, czy muszą zwracać właścicielowi apteki pieniądze za źle wydane leki lub źle pobraną kwotę odpłatności, co już całkowicie świadczy o winie kierownika, który pozwala na wykorzystywanie studenta na stażu do samodzielnej pracy.

Przypadki takie lub podobne, jeżeli mają miejsce, powinny trafiać do rzecznika odpowiedzialności zawodowej w izbie aptekarskiej, a dana apteka powinna stracić możliwości prowadzenia praktyk studenckich.

Odnosząc się do pytań studentów – praktykantów należy zdecydowanie odpowiedzieć, że praktykant nie odpowiada finansowo za żadne recepty czy kasowane pieniądze, gdyż takich rzeczy w aptece w ogóle nie miał wykonywać ani za nie odpowiadać.


Czas i prawa pracy studenta w aptece.

1 – czy praktykę można skończyć wcześniej, jeżeli się szybciej odpracuje określoną ilość godzin?

Nie, gdyż rozporządzenie mówi, że praktyka trwa 6 miesięcy i takie daty muszą być zawarte w dokumentach dotyczących rozpoczęcia i zakończenia praktyki.


2 – czy właściciel apteki może narzucać czas i godziny odbywania praktyki?

Ten problem rozporządzenie uregulowało bardzo dokładnie i odsyłam do paragrafu 3, 4 i 5. Po uwzględnieniu opisanych tam szczegółów rozkład godzin ustala opiekun praktyki, który powinien opiekować się praktykantem w czasie jego obecności w aptece.


3 – czy praktykant może brać udział w szkoleniach lub skorzystać z wolnych dni rektorskich?

Ten problem także został bardzo dokładnie opisany w paragrafie 5.


We wszelkich problemach związanych z praktykami służymy pomocą zarówno aptekom, kierownikom, opiekunom jak i studentom.



Z uszanowaniem
Prezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2024-03-07 07:57:22
Procedura wydawania PWZ w roku 2024 Procedura wydawania Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty w Śląskiej Izbie Aptekarskiej - informacja dla wszystkich studentów kończących praktykę w aptekach. Złoż...
Więcej mdi-menu-right
Procedura wydawania PWZ w roku 2023 Procedura wydawania Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty w Śląskiej Izbie Aptekarskiej - informacja dla wszystkich studentów kończących praktykę w aptekach.Złoże...
Więcej mdi-menu-right
Rozporządzenie MZ z 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece 8 kwietnia 2022 r. ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz.U. z 2022 r. poz. 784): https...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right