ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Protokół z XXX Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji

Data dodania: 2018-05-09
Data wydarzenia: 2018-06-09 00:00

Protokół z obrad 30 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 20 marca 2018 r.


Katowice, 20.03.2018 r.

1. Posiedzenie Prezydium Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.20. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 12/14 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Prezydium Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Jan Stasiczek.

2. Do przedstawionego do zatwierdzenia protokołu z 29 posiedzenia Prezydium Rady ŚIA VII kadencji w dniu 20 lutego 2018 r. wniesiono dwie poprawki, które zostały przyjęte jednogłośnie, następnie jednogłośnie przyjęto protokół.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Prezydium Rady SIA przystąpiło do opiniowania:
3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- mgr farm. Arkadiusz Nikiel w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Św. Damiana” w 44-230 Czerwionka-Leszczyny, ul. Kochanowskiego 30;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Anna Banyś w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Główna” w 40-066 Katowice, ul. Mikołowska 37;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Maria Goliszewska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Balsam” w 44-105 Gliwice, ul. Tarnogórska 231;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
W związku z nie dawnym opiniowaniem kandydata mgr farm. nie była zapraszana na spotkanie z komisją opiniującą.

- mgr farm. Ewa Rudawska-Liszka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Przyjazna” w 49-200 Grodków, ul. Sienkiewicza 4;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano negatywnie większością głosów przy jednym głosie wstrzymującym.
...

- mgr farm. Magdalena Olejnik w aptece ogólnodostępnej o nazwie Apteka „10” w 43-100 Lędziny, ul. Lędzińska 1;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Anna Kucharska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Novum III” w 44-121 Gliwice, ul. Gomułki 4a/U;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Karol Juszczyk w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Zadbaj o Zdrowie” w 29-145 Secemin, Pl. Wolności 3;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3b. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - mgr farm., którzy otrzymali warunkowo rękojmię należytego prowadzenia apteki do 31.03.2018 r., wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki w związku z upływem terminu rękojmi:
- mgr farm. Monika Kosmala w aptece ogólnodostępnej 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 5;

3c. Kandydatury osoby odpowiedzialnej za obrót środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi oraz prekursorami kategorii 1:

- mgr farm. Halina Żabiałowicz w hurtowni farmaceutycznej INTERPHARMA Sp. z o.o. w 44-100 Gliwice, ul. Zabrska 17A;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3d. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie opinii w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki dla nowo powstającej apteki ogólnodostępnej na wniosek farmaceuty wraz z wydaniem opinii w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, na wniosek Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach:

- mgr farm. Milena Ambrozik w aptece ogólnodostępnej o nazwie „ZIKO Apteka” w 41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 6B, w związku ze złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przez przedsiębiorcę CITO sp. z o.o. z siedzibą w 30-644 Kraków, ul. Kamieńskiego 51;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, jednogłośnie udzielono rękojmi należytego prowadzenia apteki.
...

3e. Kandydatur na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej - wydanie opinii w sprawie rękojmi należytego prowadzenia nowo powstającej hurtowni farmaceutycznej na wniosek farmaceuty:

- dr n. farm. Anna Banyś w Hurtowni Farmaceutycznej LEK 4 YOU Sp. z o.o. w 41-303 Dąbrowa Górnicza, ul. Tworzeń 122 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej złożonym przez przedsiębiorcę Hurtownia Farmaceutyczna LEK 4 YOU Sp. z o.o. z siedzibą w 41-303 Dąbrowa Górnicza, ul. Tworzeń 122;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie większością głosów przy jednym głosie wstrzymującym.

3f. W związku z otrzymanym przez Śląską Izbę Aptekarską w Katowicach wnioskiem nr DNA.8521.245.2017 z dnia 15.02.2018 r. Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach, w sprawie udzielenia opinii dotyczącej cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej ... Tychy ...
Wobec powyższych ustaleń Prezydium Rady ŚIA jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało wniosek ŚWIF w Katowicach w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jw.

3g. W dalszej kolejności opiniowano farmaceutów – opiekunów, którzy mają sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studentów VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego – na wniosek UJCM Kraków. Po przeanalizowaniu warunków, które są wymagane od opiekunów Prezydium Rady SIA udzieliło jednogłośnie zgody:

- mgr farm. Ewelina Bilnik-Miraj – Apteka Słoneczna 42-400 Zawiercie, ul. Powstańców Śląskich 8;

- mgr farm. Karol Chabrzyk – Apteka Szpitalna 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Szpitalna 13;

- mgr farm. Magdalena Kamińska – Apteka „Pod Lwem” w 44-300 Wodzisław Śląski, ul. Kubsza 8;

3h. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Miasta Mysłowice w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Mysłowice, wobec powyższego Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało w/w projekt.

3i. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Miejskiej w Jaworznie w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Jaworzna, wobec powyższego Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało w/w projekt.

3j. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Powiatu Mikołowskiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Powiatu mikołowskiego na rok 2018. (zmiana w zw. ze zmianą godz. pracy Apteki „Medialis” w Mikołowie.), wobec powyższego Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało w/w projekt.

4. Inne sprawy bieżące:

4a. Prośba SUM o ufundowanie nagrody pieniężnej dla najlepszej absolwentki na kierunku farmacja w roku akademickim 2017/2018.
Tradycyjnie już do biura SIA wpłynęła prośba ŚUM o ufundowanie nagrody pieniężnej dla najlepszego absolwenta na kierunku farmacja, w związku z powyższym Prezydium Rady SIA jednogłośnie podjęło uchwałę i postanowiło ufundować nagrodę pieniężną w kwocie 1000,00 zł dla najlepszego absolwenta w roku akademickim 2017/2018 na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu ŚUM w Katowicach na kierunku farmacja, ze wskazaniem na osobę, która zostanie członkiem SIA i podejmie pracę na terenie Śląskiej Izby Aptekarskiej.

4b. Wręczenie odznaczenia Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” O. dr Marcelinowi Janowi Pietryja.  Wniosek o odznaczenie O. dr Marcelina Jana Pietryja do Ministra Zdrowia złożył Prezes Rady Śląskiej Izby Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz, który podczas spotkania w siedzibie SIA w towarzystwie radnego Urzędu Miasta Jacka Zawadzkiego wręczył odznaczenie Ministra Zdrowia dla ojca Marcelina Jana Pietryji kapłana Braci Mniejszych w prowincji WNP w Katowicach Panewnikach „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.
W trakcie uroczystości dr Jacek Kozakiewicz odczytał wniosek o przyznanie odznaczenia O. dr Marcelinowi Janowi Pietryja za zasługi na płaszczyźnie prozdrowotnej wymieniając kilka z najważniejszych aktywności naukowych z długiej listy osiągnięć O. dr Marcelina Pietryja. Z treści wniosku wynika, że O. dr Marcelin Jan Pietryja jest m.in.:
- założycielem Herbarium św. Franciszka w Katowicach w roku 2007. Poświęcone ono zostało dnia 15.08.2007 r. przez ojca Prowincjała Ezdrasza Biesoka. W tym niesamowitym miejscu można się zapoznać z mieszankami, nalewkami, eliksirami oraz kremami opracowanymi i przygotowanymi przez ojca Marcelina jak i cały zakon franciszkanów przez długie tysiąclecia. W Herbarium udzielane są wskazówki nt. profilaktyki zdrowotnej.
- autorem i inspiratorem franciszkańskich konferencji farmaceutyczno - medycznych organizowanych od 2007 r. Co roku gromadzące coraz większą rzeszę słuchaczy z Polski oraz i z zagranicy. Przy tej okazji serdecznie zapraszonoy na XII Konferencję, która odbędzie się 18 maja 2018 r. - tematem będą zioła w profilaktyce i leczeniu otyłości.
a ponadto:
- w 2006 roku ukończył kurs towaroznawstwa zielarskiego w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu .
- nieustannie poszukuje nowych właściwości produktów leczniczych w ziołach.
- nawiązał współpracę z prof. Dr hab. Stanisławem Boryczka z SUM oraz prof. Haliną Baran w pracy nad Balsamem Jerozolimskiem.
 - dzieli się wiedzą z wieloma ośrodkami w Polsce i poza nią doradzając i polecając konkretne fitoterapie ogromnej rzeszy potrzebujących pacjentów.
- owocnie współpracuje z wieloma specjalistami fitoterapii, czego efektem jest powołanie w 2012 roku Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutow. Jednym z celów nauczania jest włączenie i rozpowszechnianie fitoterapii jako uzupełnienie bezpiecznej metody terapii do osiągniecia dobrostanu duchowego i fizycznego Polaków.
- w 2015 roku z inicjatywy swojej i dra Henryka Rożnowskiego oraz przy udziale wielu innych firm i ośrodków powstał Instytut Medycyny Klasztornej – ośrodek kształci przyszłych fitoterapeutów. Należy podkreślić, iż to jedyna taka placówka w kraju, której celem jest troska o wiedzę farmaceutyczną i medyczną, która rozwinęła się w klasztorach. Tematyka kształcenia dotyczy m.in. receptury, uprawy roślin, sposobu pozyskiwania surowców, zagadnienia dietetyki itd.
- jest wykładowcą i organizatorem trzech konferencji międzynarodowych oraz  promotorem 7 prac podyplomowych,

4c. Delegacja w składzie Prezes SIA dr Piotr Brukiewicz oraz mgr Krzysztof Majka brała udział w obradach Prezydium NRA w Warszawie w dniu 8 marca. W planie spotkania były sprawy bieżące oraz te, którymi zajmie się Rada NIA podczas najbliższego posiedzenia.

4d. Posiedzenie NRA – Warszawa 14.03.2018 r.
Posiedzenie NRA odbyło się w hotelu Leonardo w dniu 14 marca 2018 roku w Warszawie. Głównym punktem, nad którym debatowano było zatwierdzenie budżetu NRA. Przy okazji zaproponowano zwiększenie części składki płaconej przez członków samorządu w części odprowadzanej do budżetu przez okręgowe izby aptekarskie. Postulat oparto o brak takowej podwyżki od dłuższego czasu. Ostatecznie zaakceptowano tą propozycję i w tym roku każDa OIA odprowadza do NIA kwotę 8,20 pln.
Kolejnym ważnym punktem było powołanie zespołu ds. opracowania stanowiska w sprawie marż aptecznych po wejściu ustawy regulującej rozwój aptek - tzw. AdA. Jak uzupełnił dr Mikołaj Konstanty zespół powołany został uchwałą, gdzie zaproszono do prac 11 osób. Trwały burzliwe dyskusje, czy w pracach nowego ciała mogą brać udział osoby spoza rodzimego samorządu, a mające dużą wiedzę w tym zakresie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Warszawie, jednak z uwagi na koszty organizacji spotkań w przyszłości nie są wykluczone wideokonferencje z udziałem wszystkich nowo wybranych osób.
Problematyką, nad którą także się pochylono, a dodał mgr Krzysztof Majka była sprawa refundacji kosztów dojazdów osób dojeżdżających na spotkania w NRA. Pojawiają się przypadki, które należy skontrolować szczególnie w sytuacji, gdy na Radę dojeżdża delegacja kilku osób z jednej izby aptekarskiej. W ocenie Przewodniczącego NKR partycypować w tym winny organ centralny (NRA) odciążając budżet okręgowych izb aptekarskich. Powołano zespół pod przewodnictwem mgra Krzysztofa Majki, by nad tą kwestią się zastanowić.
Dr Piotr Brukiewicz przekazał na forum NRA sprawozdanie z prac zespołu ds. opieki farmaceutycznej oraz ustawy o zawodzie, które miały miejsce 7 marca 2018 r. Jak zauważył istnieje chęć regulatora by oprzeć nowopowstały projekt o system CSIOZ. W tej sytuacji nastąpiło pewne przyhamowanie prac i szukanie innych możliwości koncepcyjnych. Wcześniej odbyło się spotkanie z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim, podczas którego zaproponowano by wejść w rozwiązanie IT, które może powstać przez kooperację z CSIOZ. Jak zauważono można by wykorzystać moment pilotażu e-recepty, gdzie powstanie utworzone wirtualne Indywidualne Konto Pacjenta..

4e. Projekt rozporządzenia w sprawie recept oraz projekt ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty.
Prezes SIA przekazał informacje, iż bardzo przyspieszyło procedowanie aktów prawnych dotyczących wejścia e-recepty. Pociąga to za sobą zmiany także w obsłudze dotychczasowych recept nakładając wiele niedogodności na aptekarzy. Wprowadzone zostaje w projekcie pojęcie do otaksowania recepty – jak wydruk Dokument Realizacji Recepty. Jak wiele danych musi być w nim zwarte świadczy fakt, iż przy wydaniu 1 leku zachodzi potrzeba wydrukowania kartki formatu A4. Niestety to też będzie dotykać recept papierowych, które w dotychczasowej formie posiadały zmniejszone formaty otaksowania mieszczące się na druku recepty.
Aktualnie krańcowo przy wydaniu papierowej recepty z pięcioma lekami apteka zobowiązana będzie wydrukować pięć Dokumentów Realizacji Recepty, które będą w formacie pięciu kartek A4. Uwagi sprzeciwiające się tej sprawie wysłała NRA do ministra by przemyślano raz jeszcze tą kwestię.

Najgroźniejsza jednak z prezentowanych zmian dla środowiska aptekarskiego zdaniem Prezesa SIA jest ukryta w paragrafie 8 pkt. a i b. Nałożony zostaje na farmaceutów, natomiast usunięty z lekarzy obowiązek podjęcia decyzji z aspekcie refundacji leku ze względu na jego rejestracje w szczegółowych przypadkach zależnych od wieku i płci pacjenta.

Mgr Grzegorz Zagórny przekazał swe obawy (paragraf 15 i 16) dotyczące zakładanej idei e-recepty. Rozwiał ją wprowadzany system, gdyż lekarze nie mają obowiązku posiadać aktualnej bazy leków, z której będą korzystali przy wystawianiu e-recepty. Natomiast z drugiej strony system nie będzie miał narzędzi do walidowania i sprawdzania poprawności zapisanych przez lekarza w gabinecie leków zgodnie np. z nr EAN. System P1 (gdzie trafiają dane dziedzinowe ze środowiska aptecznego i środowiska lekarskiego) nie będzie miał przynajmniej na razie, z uwagi na „odchudzanie” projektu, aktualnych bibliotek baz technicznych zdolnych do sprawdzania wpuszczanych przez lekarza danych na temat określonego leku.

De facto lekarz może każdy lek wypisać ręcznie po tzw. literce (może popełnić błędy literowe) w systemie i w tej formie trafi do apteki. Skutki mogą być dla pacjenta w pewnych sytuacjach niekomfortowe (brak refundacji na określony nie poprawny EAN). Recepta w ten sposób ściągnięta na serwer określonej apteki będzie czytelnie wypisana, jednak może być to nazwa „przekręcona”, co skutkować może niewydaniem leku i powrotem pacjenta lub odesłaniem e-recepty do lekarza.

Inną ważna kwestią stanie się optymalizowanie stanów magazynowych pod potrzeby pacjentów. Pacjent już nie musi zrealizować CAŁEJ recepty w jedne aptece. Na każdy lek osobno będzie miał kupon i tylko zależnie jaka apteka ma konkretny lek tam go wykupi nie BLOKUJĄC sobie całej recepty - pójdzie do innej placówki by nabyć resztę leków. Stąd przyszłościowo ważne będzie, by apteki posiadały tak dobrany garnitur leków do pacjentów, by jak najpełniej wypełnić jego potrzeby. Gospodarka magazynowa oraz zarządzanie magazynem nabierze nowego wymiaru.

4f. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2018 r. w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach lub hurtowniach farmaceutycznych (Dz.U.2018.499)
Przewodniczący Prezydium SIA przekazał informację na temat nowego projektu MZ w sprawie ciągłych szkoleń. Na dzień dzisiejszy rozporządzenie dotyczy osób rozpoczynających szkolenia od dnia 1 stycznia 2019 roku. Zmiany dotyczą uzyskiwania twardych punktów podczas szkoleń internetowych.

5. Wolne głosy i wnioski.
- spotkanie ws. Systemu Monitorowania Opieki Kardiologicznej (SMOK) - 13.03.2018
Prezes dr Piotr Brukiewicz wraz z mgr Grzegorzem Zagórnym spotkali się z pozostałymi partnerami projektu aby omówić możliwość implementacji programu SMOK do programu opieki farmaceutycznej. Projekt wydaje się być ciekawy i wart dalszych prac.

- prośba o przyznanie punktów edukacyjnych dla farmaceutów uczestniczących w XXIII Międzynarodowym Kongresie OSOZ.
W związku z objęciem przez SIA patronatu nad XXIII Międzynarodowym Kongresem OZOS, który odbędzie się  24.04.2018 r.- podjęto działania, by wybierający się na niego farmaceuci mogli uzyskać 4 pkt szkoleniowe zapisując się przez określony formularz z polem farmaceuta. Współpraca z organizatorem kongresu będzie kontynuowana.

- inf. o spotkaniu w CSIOZ ws. opieki farmaceutycznej – 16.03.2018 r.
W dniu 16.03.2018 r. odbyło się spotkanie Prezesa SIA dr Piotra Brukiewicz oraz mgr Grzegorza Zagórnego z dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dr Marcinem Węgrzyniakiem. Podczas spotkania przedstawiano wymogi, jakie stawiane będą pacjentom i farmaceutom przy świadczeniu usługi opieki farmaceutycznej oraz wskazano jakie funkcjonalności oraz informacje musi gromadzić Indywidualne Konto Pacjenta do celów opieki farmaceutycznej. Naturalnego przyspieszenia sprawie nadają wprowadzane rozporządzenia i ustawy zmieniające konto pacjenta oraz e-receptę. Trwa wymiana korespondencji oraz pomysłów.

6. 30 posiedzenie Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 20 marca 2018 r. zakończono ok. godz.12.00.


Protokołował
Mgr farm. Jan Stasiczek

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 2 Posiedzenia Prezydium Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 21 stycznia 2020 r.Katowice, 21 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Pre...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XL Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 50 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 21 października 2019 r.Katowice, 21 października 2019 r.1. Posiedz...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLVIII Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 48 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 20 sierpnia 2019 r.Katowice, 20 sierpnia 2019 r.Protokół z obrad 4...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right