ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

NIA do MZ ws. strat aptek w wyniku zmian cen na listach leków refundowanych

Data dodania: 2016-01-04

Pismo NIA do MZ z 4 stycznia 2016 roku w sprawie strat ponoszonych przez właścicieli aptek w wyniku przecen zapasów magazynowych w związku ze zmianami cen produktów leczniczych w wykazach refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.


***

Źródło:

http://www.nia.org.pl/news/2991/1/list-prezesa-nra-do-mz-ws-utrzymujacej-sie-tendencji.html

Naczelna Izba Aptekarska

Warszawa, 4 stycznia 2016 r.
L.Dz.P-2/2016

Szanowny Pan
dr KONSTANTY RADZIWIŁŁ
Minister Zdrowia RP

Szanowny Pani Ministrze,

W piśmie z 27 listopada 2015 r. poinformowaliśmy Pana Ministra o stratach ponoszonych przez właścicieli aptek w wyniku przecen zapasów magazynowych w związku ze zmianami cen produktów leczniczych w wykazach refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Podkreśliliśmy, że wobec utrzymującej się tendencji do obniżania urzędowych cen zbytu refundowanych leków i wyrobów medycznych, stworzony został mechanizm w praktyce skazujący właścicieli aptek na ponoszenie strat związanych z wprowadzeniem nowych wykazów refundacyjnych. W 2012 r. straty te wyniosły łącznie 90 mln zł, a w 2013 r. - ponad 59 mln zł.

Wielokrotnie wskazywaliśmy, między innymi w pismach do premiera Donalda Tuska (pismo z 20 lutego 2014 r.), ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza (pismo z 17 grudnia 2013 r.), ministra zdrowia Mariana Zembali (pismo z 21 lipca 2015 r.), a także podczas wystąpień na posiedzeniach komisji zdrowia w Sejmie (na przykład 21 lipca 2015 r. - informacja w sprawie wykonywania i skutków stosowania ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) i Senacie, na konieczność wprowadzenia mechanizmu prawnego, który zabezpieczy apteki przed negatywnymi skutkami obniżania cen leków refundowanych w wyniku zmiany wykazów refundacyjnych. Jest to mechanizm głęboko niesprawiedliwy dla właścicieli aptek, na które z jednej strony nałożono istotne obowiązki wynikające z ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne i ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a z drugiej - nie przewidziano rozwiązań rekompensujących aptekom ponoszone szkody. Samorząd aptekarski nigdy nie zaakceptuje tej sytuacji.

Do Naczelnej Izby Aptekarskiej docierają informacje wskazujące na poniesienie przez właścicieli aptek dużych strat w związku z wprowadzoną ostatnio kolejną obniżką cen leków refundowanych (Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2016 r.), które pogarszają i tak już bardzo trudną sytuację ekonomiczną aptek, szczegółowo przedstawianą przez nas podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia w dniu 3 grudnia 2015 r.

Uprzejmie prosimy Pana Ministra o informację, jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu zabezpieczenia właścicieli aptek przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi obniżania cen refundowanych produktów leczniczych w wyniku zmiany wykazów refundacyjnych.

Z poważaniem

dr Grzegorz Kucharewicz
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Marek Jędrzejczak
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych Źródło informacji: https://www.nia.org.pl/2018/09/10/list-otwarty-prezes-naczelne...
Więcej mdi-menu-right
Czy wymóg obowiązkowej specjalizacji dla kierownika apteki to dobry pomysł? - ankieta NIA Zapraszamy do wypełnienia interaktywnej ankiety przygotowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską dotyczącej obowiązku specjalizacji dla kierownika apteki, która dos...
Więcej mdi-menu-right
Komunikat II MZ dotyczący stosowania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745) oraz będącymi tego konsekwencją wątpl...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right