ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

MZ w sprawie strat aptek związanych ze zmianami na listach leków refundowanych

Data dodania: 2016-04-19

Odpowiedź Krzysztofa Łandy - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z 6 kwietnia 2016 roku na zapytanie Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie start właścicieli aptek związanych ze zmianami na listach leków refundowanych.


***

Ministerstwo Zdrowia
Podsekretarz Stanu
Krzysztof Łanda
PLO.461.92.2016(2)BRB
idk 453925

Warszawa, 2016-04-06

Pani
mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
ul. Długa 16
00-238 Warszawa

Szanowna Pani Prezes,

W odpowiedzi na pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej L.Dz.P-2/2016 z dnia 4 stycznia 2016 r. uprzejmie informuję, że w obecnym stanie prawnym brak jest regulacji obligujących hurtownie farmaceutyczne do wystawiania faktur korygujących przedsiębiorcom prowadzącym apteki, czy też przyjmowania zwrotu zakupionych produktów leczniczych, w przypadku obniżenia ich urzędowej ceny zbytu ujawnionej w obwieszczeniu Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 37 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2015r. poz. 345, z poźn.zm.).

Przesłanki wystawienia faktury korygującej określone zostały w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054, z późn.zm). Jak stanowi art. 106j ust. 1 w/w ustawy, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1) udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
2) udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Tym samym przy zaistnieniu okoliczności, o których mowa w art. 106j ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik zobligowany jest wystawić fakturę korygującą. Nie wywiązanie się z w/w obowiązku pociągać może za sobą odpowiedzialność karnoskarbową.

Przyjmowanie (lub nie) przez hurtownie farmaceutyczne zwrotu leków z aptek opiera się wyłącznie na porozumieniu stron umowy sprzedaży.

W tym stanie rzeczy rozwiązania przedstawionego przez samorząd aptekarski problemu obciążenia kosztami zmiany urzędowej ceny zbytu leków refundowanych należy upatrywać w stosownej zmianie przepisów.

Należy wskazać, że z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta (zapewnienia zaopatrzenia w leki refundowane) kwestia, który z uczestników obrotu lekiem refundowanym kredytuje cenę leku, czy też ponosi ryzyko zmiany urzędowej ceny zbytu, nie ma fundamentalnego znaczenia.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia jest otwarty na dialog z uczestnikami rynku farmaceutycznego odnośnie ich propozycji zmian w systemie.

Z poważaniem,
Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Zdrowia
Krzysztof Łanda

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych List otwarty prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych Źródło informacji: https://www.nia.org.pl/2018/09/10/list-otwarty-prezes-naczelne...
Więcej mdi-menu-right
Czy wymóg obowiązkowej specjalizacji dla kierownika apteki to dobry pomysł? - ankieta NIA Zapraszamy do wypełnienia interaktywnej ankiety przygotowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską dotyczącej obowiązku specjalizacji dla kierownika apteki, która dos...
Więcej mdi-menu-right
Komunikat II MZ dotyczący stosowania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745) oraz będącymi tego konsekwencją wątpl...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right