ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

mgr farm. Piotr Klima - 2010-09-25

Kategoria: ODZNAKA HONOROWA ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA
Data dodania: 2013-11-20
Przyznanie odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony zdrowia" mgr farm. Piotrowi Klima 2010-09-25

Piotr Klima ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiej Akademii Medycznej. W czasie ich trwania działał w organizacji studenckiej - SZSP, na szczeblu wydziałowym, uczelnianym i wojewódzkim. Zorganizował m.in. Międzynarodową Konferencję Naukową Studentów Farmacji „Interpharm 79”. Pomagał przy organizacji następnych. Był członkiem Komitetu Koordynacyjnego Studentów Akademii Medycznych. Po studiach podjął pracę na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego na Wydziale Farmaceutycznym. Jednocześnie pracował w zmniejszonym zakresie czasu w Aptece Kolejowej. W latach osiemdziesiątych działał w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym najpierw na stanowisku sekretarza Koła w Sosnowcu, następnie Sekretarza Oddziału w Katowicach. Z ramienia Dziekana Wydziału był opiekunem Klubu Studenckiego „Farmacon”. Działał również w Polskim Towarzystwie Medycyny i Farmacji. Był przewodniczącym Sekcji Historycznej Oddziału PTFarm w Katowicach. Zorganizował kilkadziesiąt zebrań naukowych z zakresu historii medycyny i farmacji. Pod koniec lat osiemdziesiątych specjalizował się w farmacji aptecznej, medycynie społecznej i organizacji ochrony zdrowia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz w Studium Farmaceutycznym CMKP w Bydgoszczy.
W latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie w Nowym Jorku związał się z Komitetem Pomocy Medycznej Szpitalom w Polsce, którym kierowała Barbara Łojkówna. Tam też nawiązał kontakty z polonijnymi lekarzami i farmaceutami, które przekazał do kraju. Po powrocie z zagranicy w 1991 roku wygrał konkurs na stanowisko Kierownika Składnicy Sanitarnej Śląskiej DOKP, a od 1996 roku został mianowany dyrektorem Kolejowego Zakładu Zaopatrzenia Farmaceutycznego w Gliwicach, któremu na terenie Śląskiej DOKP podlegały hurtownia farmaceutyczna oraz 34 kolejowe apteki i punkty apteczne. Zaopatrywał w leki i materiały medyczne 4 szpitale kolejowe oraz 7 obwodów lecznictwa kolejowego.
W 1992 roku otworzył wraz z żoną aptekę prywatną, a następnie uruchomił aptekę w Szpitalu Rejonowym, której właścicielem była spółka cywilna farmaceutów miasta. W 2000 roku ze względu na likwidację kolejowej służby zdrowia, działalność zawodową ograniczył do swoich aptek oraz do zastępstw w aptece szpitalnej.
Przez okres lat dziewięćdziesiątych pełnił przez kolejne 3 kadencje funkcje Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Katowicach, oraz członka Zarządu Głównego PTFarm. W tym czasie zorganizował ponad 200 zebrań naukowych, kilkanaście konferencji, sesji i sympozjów naukowych, które cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród wykładowców i licznych słuchaczy. Od 2000 roku jest członkiem władz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Delegat środowiska farmaceutycznego na kolejne Walne Zgromadzenia Naczelnej i Okręgowej Izby Aptekarskiej. Pełnił funkcję członka Okręgowej Rady Aptekarskiej, następnie jej prezydium. Od 4 lat pełni funkcję wiceprezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej. Jest autorem licznych artykułów i notatek prasowych w czasopiśmie OIA „Apothecarius” oraz artykułów w innych periodykach medycznych i farmaceutycznych. Od początku lat dziewięćdziesiątych organizował życie środowiska aptekarskiego w Raciborzu. Tam też oraz na szczeblu wojewódzkim współpracuje z innymi Towarzystwami Naukowymi oraz samorządami zawodowymi lekarzy, diagnostów laboratoryjnych oraz pielęgniarek i położnych. Już trzykrotnie zorganizował Zjazdy Absolwentów Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny).
Piotr Klima jest również niezwykle aktywny na forum samorządu terytorialnego. Już drugą kadencję pełni funkcję radnego Miasta Raciborza. W bieżącej kadencji powierzono mu stanowisko I zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta. W Raciborzu jest postacią bardzo znaną i szanowaną. Stale obecny w lokalnych i regionalnych mediach. W działalności samorządowej podejmuje wiele tematów związanych z ochroną zdrowia. Jest i
inicjatorem kilku kampanii np. przeciw dopalaczom i e-papierosom organizował spotkania w różnych śląskich miastach.
Piotr Klima w 2005 roku założył w Raciborzu Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku, do którego przystąpiło ponad 200 osób w wieku seniorskim. Zorganizował w nim ponad 200 spotkań o charakterze wykładowym, na których gościło 220 wykładowców, prelegentów, lektorów, instruktorów, trenerów. Program ŚUTW to niezwykle bogata oferta zajęć w różnym zakresie dla ludzi w wieku seniorskim. Zainteresowanie tą działalnością sięga daleko poza Racibórz. Informacje o przedsięwzięciach ŚUTW przekazują media regionalne, wojewódzkie, centralne i zagraniczne. Wiele form działalności obejmuje zagadnienia związane ze zdrowiem. Jest organizatorem sesji i konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim (np. genealogów w 2008 r.), zasięgu regionalnym (historia wielokulturowości Śląska w 2010 r.). W latach 2004-2008 był członkiem Rady Społecznej Szpitala Rejonowego w Raciborzu, przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Od 2003 roku jest członkiem Raciborskiej Izby Gospodarczej a od 2007 pełni funkcję członka jej Rady Nadzorczej. Co roku wraz z małżonką występuje na deskach Domu Kultury „Strzecha” w Charytatywnym Koncercie „Gwiazdka Serc”. Jest członkiem Rady Programowej Raciborskiego Centrum Kultury. Udziela się w życiu raciborskich parafii.
W swojej aptece rozwija różne kierunki działalności - organizuje spotkania dla dzieci i młodzieży raciborskich szkół różnych szczebli oraz dla dorosłych polegające na zaprezentowaniu pracy farmaceuty oraz przedstawieniu w odpowiedniej formie podstawowych wiadomości dotyczących używania leków. Jego apteka jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na najbardziej przyjazną aptekę dla niepełnosprawnych. Stworzył również izbę muzealną, gdzie eksponuje stare meble apteczne (pozyskane z aptek przeznaczonych do kasacji), wyposażenie, urządzenia, naczynia i sprzęty potrzebne w pracy farmaceuty.
O jego działalności zawodowej, naukowej i społecznej można przeczytać m.in. na stronach archiwalnych i bieżących raciborskich portali internetowych: www. naszraciborz.pl www. nowiny.pl www. raciborz.com.pl, oraz w raciborskich tygodnikach: „Nowiny Raciborskie”, „Nasz Racibórz”, „Gazeta-informator” a także lokalnych gazetach „Nowiny” rybnickie, „Dziennik Zachodni” – wkładka Racibórz. Z jego inicjatywy od 3 lat raciborska rozgłośnia radiowa „Vanessa” nadaje cotygodniowy program poświęcony sprawom zdrowia, problemom ludzi niepełnosprawnych i w wieku seniorskim. Piotr Klima aktywnie uczestniczy w przygotowaniu materiałów do tych programów, a często jest ich lektorem.


mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
mgr farm. Andrzej Bednarz - 2018-09-27 Przyznanie Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia mgr farm. Andrzejowi Bednarz - 2018-09-27.
Więcej mdi-menu-right
mgr farm. Zdzisław Maciej Gawroński - 2018-09-27 Przyznanie Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia mgr farm. Zdzisławowi Maciejowi Gawrońskiemu - 2018-09-27.
Więcej mdi-menu-right
mgr farm. Władysław Rybka -2007-12-12 Przyznanie Odznaki Honorowej Za zasługi dla ochrony zdrowia mgr farm. Władysławowi Rybka - 2207-12-12Mgr farm. Władysław Rybka - członek Rady ŚIA IV i V kadencj...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right